Apel o ratunek dla pszczół. Greenpeace Polska

Greenpeace Polska apeluje o ratunek. Minister rolnictwa zezwolił na stosowanie w rzepaku pestycydów toksycznych dla pszczół.

 

 
 

Chemia w jedzeniu, chemia w leczeniu. Co zabije pszczoły zabije i ludzi. Niepojęty jest dla mnie jednak fakt, jak jeden typ może decydować w imieniu setek tysięcy i wprowadzać takie szkody. Dla czyjego zysku. Zastanawia się Anna Krasko prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Współczesnej udostępniła te niekoniecznie rewelacyjne wieści. 13 lipca 2018 o 06:02 na znanym portalu społecznościowym wraz z Greenpeace Polska apeluje o rozsądek w działaniu. Testerzy Imprez dołączają do tego apelu.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski właśnie zezwolił na stosowanie w rzepaku pestycydów toksycznych dla pszczół – neonikotynoidów. Zaprzepaścił tym samym wieloletnie starania Polski na rzecz ochrony owadów zapylających. Jego poprzednik, Krzysztof Jurgiel, kilkukrotnie odmówił wydania podobnej zgody. Choć naciski firm agrochemicznych w sprawie uchylenia zakazu stosowania neonikotynoidów trwały od wielu lat, żaden polski minister dotychczas nie uległ presji lobby. Tak informuje Greenpeace Polska i Ewa Linert  11 lipca na swojej stronie.
 
Jeszcze jako poseł minister Ardanowski krytykował użycie neonikotynoidów, zwracając uwagę na ich szkodliwość dla pszczół, jednak teraz, już jako minister rolnictwa, osobiście podjął decyzję, by czasowo zezwolić na użycie tych zabójczych dla pszczół pestycydów w rzepaku.
Unijny zakaz stosowania najgroźniejszych neonikotynoidów obowiązuje od 2013 roku. Pod petycją o jego poparcie przez Polskę podpisało się ponad 65 tysięcy Polek i Polaków.
 
Przypomnijmy ministrowi, by stanął po stronie pszczół: https://act.gp/apel_pszczoly
Więcej:
 
 
 
Adam Kisza :> dla przypomnienia Pan minister jest z ugrupowania politycznego, na które głosowało 5 711 687 osób ok.40% wyborców, którzy przyszli do wyborów, co oznacza, że pośrednio tak wybrali Polacy i z wyników wynika, że może decydować za miliony Polaków…stety czy niestety… ale cytując klasyka.. taki mamy klimat :p
 
An Krasko – taaa, kupili kota w worku. zwabieni populizmem.
 
Dawid Dobrucki – Dla mnie to jest niepojęte, że rolnicy, których praca od pszczół głównie zależy chcą używać czegoś, co pszczoły zabija. To jest dopiero absurd, piłowanie gałęzi na której się siedzi. Brak wyobraźni czy hipokryzja? To drugie na pewno domeną obecnego ministra rolnictwa…
 
Mika Maciaszczyk – Czy ich pogięło????? Świat walczy o przetrwanie pszczół, a polacy qźwa na odwrót. Wszystko zawsze na odwrót.
 Greenpeace Polska 03.2017. Na zdj. Tomasz Trawiński. Fot. greenpeace
Greenpeace Polska 03.2017. Na zdj. Tomasz Trawiński. Fot. Greenpeace
Na zdjęciu powyżej Tomasz  Trawiński   #ObroncyPuszczy w terenie działają, by ochronić Puszczę Białowieską przed wycinką. Wesprzyj ich wysiłki, podpisz apel na www.kochampuszcze.pl  Tomasz Trawinski.
Joanna Liddane udostępniła post 15.07.2018 Doroty Koczot z 13 lipca 2018
Chiny, era postindustrialna — pszczoły w prowincji Syczuan (Hanyuan) wyginęły w wyniku nasycenia środowiska pestycydami więc mieszkańcy sami zapylają drzewa.
 
 
 
 
Agnieszka D-Jabłońska Ta książka zmusza do myślenia …
 
Ksenia Ścieszka O rany… a ja książkę czytałam o takiej wizji, „sajnsfikszyn”- a tu realia :/
 
Dorota Koczot Już niedługo w Europie.
 
Marta Antonycz prosze bardzo, a ile paniki było że bedzie straszna katastrofa
 
Pawel Kaczynski Po ost. decyzji ministra , u nas szybciej niz sie wydaje
 
Dorota Koczot Tak, Ardanowski zezwolił na stosowanie neonikotynoidów do ochrony rzepaku; badania potwierdzają że ta substancja jest dla pszczół silnie toksyczna
 
Antek Goldstein A jednak inne zdanie:  Jeśli neonikotynoidy nie mają związku z wymieraniem pszczół, a inne środki, dozwolone, są jeszcze gorsze? Poniżej artykuł o tym.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1756374,2,neonikotynoidy-to-nie-wyrok-na-pszczoly-6-faktow-kontra-fake-news.read

 
Dorota Koczot Owszem, ale czy należy z nim polemizować? Rotkiewicz już pisał w Polityce różne dyrdymały, między innymi pochwalne peany na cześć glifosatu.
 
Jarosław Hirny-Budka Nigdy nie oceniałem jego tekstów jako dyrdymałów.
 
Antek Goldstein Wydaje mi się, że Rotkiewicz jest zaangażowany, ale naukowo dość rzetelny. Wolałbym widzieć dyskusję z nim za pomocą pokazania badań naukowych, które wykazują mu mówienie nieprawdy, bo samo określanie tego, co pisze jako dyrdymały mnie nie przekonuje. Glifosat to też przykład środka, który ma sporo wad, ale większość pozostałych jest znacznie gorszych.
 
Dorota Koczot Rotkiewicz nie jest naukowcem, ale majnstrimowym popularyzatorem nauki któremu zdarza się i owszem być nierzetelnym (glifosat ma potężny wpływ na układ hormonalny człowieka i podejrzewa się go o działanie rakotwórcze, na pewno nie jest jego toksyczność jak twierdzi Rotkiewicz porównywalna do soli kuchennej – niestety nie ma od niego ucieczki na teraz ale trzeba poszukiwać innych rozwiązań). Jego zaangażowanie to po prostu scjentyzm czyli niezachwiana wiara w to że zdobycze naukowe (tu w dziedzinie wielkopowierzchniowego rolnictwa) wybawią na zawsze ludzkość od głodu i chłodu, wystarczy dyskretnie pomijać koszty środowiskowe nowych technologii, na przykład takie jak masowe wymieranie zapylaczy (czy w ogóle owadów). Ja również nie jestem naukowcem więc nie będę polemizować wymieniając się badaniami naukowymi – mogę ewentualnie posłużyć się odsyłaczami do artykułów wspierających mój pogląd
 
.
 
Chiny, era postindustrialna — pszczoły w prowincji Syczuan (Hanyuan) wyginęły w wyniku nasycenia środowiska pestycydami więc mieszkańcy sami zapylają drzewa.
 
Anita Kucharska-Dziedzic Wałęsa chciał drugiej Japonii, Tusk – Irlandii, PiS marzy widocznie o Chinach.
 
Sebastian Pilichowski Tyle że Chiny szybko się uczą na błędach. My je dogłębnie studiujemy.
 
Anita Kucharska-Dziedzic Genetyczni patrioci nie uczą się na cudzych błędach, na swoich też nie – bo to element polityki godnościowej i wstawania z kolan
 
Sebastian Pilichowski Gena nie wydłubiesz.
 
Anita Kucharska-Dziedzic Sebastian Pilichowski no nie, zwłaszcza, że to zwolennicy chowu wsobnego
 
Sebastian Pilichowski Pure blood, wysoki poziom homozygotyczności i w konsekwencji choroby genetyczne. Poligon dla genetyków.
 
Aldona Galli To naprawdę smutne i przerażajace
 
Bogusław ZG W połowie ubiegłego wieku Chińczycy wydali wojnę ptakom. Wyjadały uprawy rolne. Nad polami rozwieszali siatki, w które łapały się miliony ptaków. Wycinano drzewa z dziuplami ptaków. Po dwóch latach takiej akcji uprawy zeżarło robactwo. To był początek wielkiego głodu w Chinach. U nas też wiosną wycina się drzewa z dziuplami…
 
Anna Kosicka-Dombek wytłumacz to wszelkim mentalnym Januszom i Grażynom
Podpisz apel do ministra środowiska, Henryka Kowalczyka, aby nie dopuścił do kolejnej dewastacji Puszczy Białowieskiej i dał jej naturalnie zabliźnić rany: http://act.gp/dzikapuszcza
I love Puszcza. LOGO. Stop wycince drzew. Greenpeace 03.2017.