SAMOBÓJCA PLAKAT PREMIERA 28.04.2018 PION

SAMOBÓJCA Nikolaja Erdmana w Lubuskim Teatrze. O Rosji i nie tylko… Sen Głosy Kształt… PREMIERA!

 

s a m o b ó j c a Premiera w LT reż. Robert Czechowski wg txt'u Nikołaja Erdmana. Fot. Adam Hanuszkiewicz 2.

 

Moto: To, co mógłby pomyśleć żywy, może wypowiedzieć tylko umarły. Przyświecać może każdemu. Kto żyw niech biegnie na premierę. Sprawdzić czy może Che still alive!

Testerzy Imprez już dziś zapraszają na premierę w LT. 28 kwietnia 2018 o godzinie 19. Tradycyjnie weekendowy wieczór z X Muzą i jej aktorami warto spędzić w murach teatru. Zawsze przyjaznych miłośnikom wzruszeń.
Ta Sobota należy zdecydowanie do nich! Aktorów. Jak napisali w poście na znanym portalu społecznościowym dyżurni recenzenci Lubuskiego Teatru. Sądnego dnia w tym przybytku kultury ważna data! Che Guevara to? Na  zdjęciu poniżej Robert Kuraś w stroju przypominającym dyktatora. Jednak warto się przekonać na własne oczy, że to nie postać Che zajmować będzie widzów uwagę.
s a m o b ó j c a
Nikołaj Erdman / autor
Robert Czechowski / reżyser
” To, co mógłby pomyśleć żywy, może wypowiedzieć tylko umarły”.
 Adam Hanuszkiewicz / fotograf

.

Robert Kuraś w spektaklu s a m o b ó j c a Premiera w LT reż. Robert Czechowski wg txt'u Nikołaja Erdmana. Fot. Adam Hanuszkiewicz 2.
Robert Kuraś w spektaklu s a m o b ó j c a Premiera w LT reż. Robert Czechowski wg txt’u Nikołaja Erdmana. Fot. Adam Hanuszkiewicz 2.
 
Sen. A w nim dziesiątki myśli. Tajemnic, ukrytych znaków zapytania. Szepty, które przechodzą w krzyki: „Masza, Maszeńka”. Jesteśmy mówieni przez innych, jak twierdził Lacan. Głosy przechodzą w kształty. Sen uruchamia postaci. Stwarzają się na podobieństwo naszych dni – czasem samotnych, pustych, czarnych. „Samobójca” Nikołaja Erdmana w reżyserii Roberta Czechowskiego nie pyta o to, co będzie jak skończy się pasztetowa. Spektakl, utrzymany w transowej konwencji nie imituje Rosji sprzed blisko stulecia. Tekst Erdmana można odczytywać współcześnie i piętrowo. Tak, by każdy widz znalazł, na poszczególnych poziomach tej opowieści, swoje sensy. Każdy przecież pragnie spokoju, równowagi, ale i wyrażenia zwyczajnej niezgody na świat. Humanistyczny aspekt „Samobójcy” wyraża się w potrzebie opowiedzenia o sobie w świecie, który nie słucha. To człowiek sprowadzony do roli konsumenta pasztetowej jest istotą martwą. Zapowiedź samobójstwa jest więc fortelem, który umożliwia wypowiedź. Egoistyczny, klanowy i interesowny układ, który reprezentują tutaj inteligenci, handlowcy i artyści jest lustrem dla nas, teraz. To dzisiaj rozgrywa się nasilony dramat nieakceptacji, który doprowadza do licznych samobójstw ludzi stojących na progu dorosłości. To usieciowiony świat, sformatowany do wymiarów You Tube’a i Facebooka jest adresatem monologu Siemiona Siemonowicza. Tekst Erdmana jest kopalnią metafor, skrzydlatych myśli świadczących o reporterskim słuchu autora. Jednocześnie, potencjał spektaklu skrywa się w poetyckim świecie języka, gdzie między „pif” i „paf” rozgrywa się gęsty świat współczesnego Everymana.
Che Guevara HighChe Guevara HighChe Guevara HighChe Guevara High
About Che Guevara
Krótka notka skojarzeniowa w kontekscie postaci którą odtwarza Robert Kuraś. Testerom jego postać niesłusznie kojarzy się z rewolucjonistą, który krąży jak ikona w sieci. Mowa o Che Guevara, właśc. Ernesto Rafael Guevara de la Serna, pseudonim Fernando Sacamuelas – latynoamerykański rewolucjonista, pisarz, z zawodu lekarz. Urodził się w Argentynie. W latach 50. jeden z przywódców rewolucji kubańskiej. Urodzenił się 14 czerwca 1928, Rosario, Argentyna. Po burzliwych losach rewolucji zmarł 9 października 1967, La Higuera, Boliwia.
Filmy: Dzienniki motocyklowe, Che. Rewolucja, Che. Boliwia, Una bala para el Che, Carnet de identidad. To tyle z dygresji.
.
Scena zbiorowa. s a m o b ó j c a Premiera w LT reż. Robert Czechowski wg txt'u Nikołaja Erdmana. Fot. Adam Hanuszkiewicz 2.
s a m o b ó j c a Premiera w LT reż. Robert Czechowski wg txt’u Nikołaja Erdmana. Fot. Adam Hanuszkiewicz 2.
Wróćmy do szczegółów spektaklu, którego premiera będzie miała miejsce już 28 kwietnia.
.
s a m o b ó j c a to txt ciągle żywy.
 
s a m o b ó j c a  to  spektakl który tchnie
s a m o b ó j c a to ciąg liter i znaków
 
s a m o b ó j c a  to się wie
 
.
 
Aleksander Stasiewicz gra tytułowego „Samobójcę” w najnowszym spektaklu w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze.
Przytaczamy txt by Zdzisław Haczek z GL, który pyta: Dlaczego mierzymy się z „Samobójcą” Nikołaja Erdmana? Uważam, że jest to jeden z najpiękniejszych tekstów. I podkreślam – to świetnie napisana rosyjska komedia – mówi Robert Czechowski, reżyser spektaklu, dyrektor Lubuskiego Teatru. – Ta komedia została napisana w latach 20., 30. XX wieku przez niespełna 30-letniego Erdmana, który miał niebywały talent i słuch muzyczny, teatralny. „Samobójca” to historia zwyczajnego faceta Sieni Podsiekalnikowa, który wstaje w nocy i chce po prostu zjeść pasztetowej… Ale pasztetowej nie ma. A Masza jest zdziwiona, że Sienia budzi ją po nocy z tak błahego powodu… Wtedy pada sugestia, że jeśli Sienia jest rozczarowany brakiem pasztetowej, to niech się zabije. Wieść o zamiarze się rozchodzi. – Pojawiają się przedstawiciele świata upadającego – świata gwałconej przez bolszewię dawnej Rosji – dodaje reżyser i zaprasza na spektakl, który ma rozmach inscenizacyjny „Ach, Odessa – Mama” Jana Szurmieja, ale też akcenty odnoszące się do „Wizyty starszej pani”, którą 10 lat temu Robert Czechowski rozpoczynał dyrektorowanie LT.
s a m o b ó j c a Premiera w LT reż. Robert Czechowski wg txt'u Nikołaja Erdmana. Fot. Adam Hanuszkiewicz
s a m o b ó j c a / Premiera w LT / reż. Robert Czechowski wg txt’u Nikołaja Erdmana / Na zdj. Aleksander Stasiewicz / Fot. Adam Hanuszkiewicz
 
Autor: Nikołaj Erdman
Tłumaczenie: Maryla Masłowska
Reżyseria: Robert Czechowski
Kostiumy: Elżbieta Terlikowska
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Premiera: 28.04.2018 r.
 
Asystent reżysera: James Malcolm
Inspicjentka: Beata Sobicka-Kupczyk
Muzyka: Olga Olejnik, Krzysztof Gumienny
Opracowanie muzyczne: Damian-neogenn-Lindner
Fotografie: Adam Hanuszkiewicz
 
Obsada:
Siemion Siemionowicz Podsiekalnikow – Aleksander Stasiewicz
Maria Łukianowna – Marta Frąckowiak
Serfafima Iljiniczna – Tatiana Kołodziejska
Aleksandr Pietrowicz Kałabuszkin – Aleksander Podolak
Margarita Iwanowna Pierieswietowa – Elżbieta Donimirska
Aristarch Dominikowicz Grand-Skubik – Ernest Nita
Jegoruszka (Jegor Timofiejewicz) – Radosław Walenda
Nikifor Arsientiewicz Pugaczow – Jerzy Kaczmarowski
Wiktor Wiktorowicz – Robert Kuraś
Ojciec Jełpidij – Marek Sitarski
Kleopatra Maksimowna – Joanna Świrska
Raisa Filipowna – Romana Filipowska
Akuszer Śmierci – Anna Chabowska
Strażnik Światła – Joanna Koc
Przepaść – Sandra Babij
Czarne Słońce – Alicja Stasiewicz
Ten, który nie ma Pana – Joanna Wąż
Strażnik Księżyca – James Malcolm
Ognistooki – Wojciech Romańczyk
Cygan – Krzysztof Gumienny
Cyganka – Olga Olejnik
 
.
Che Guevara HighChe Guevara HighChe Guevara HighChe Guevara High
Che Guevara, rewolucjonista.
.
 
W „Samobójcy” występuje, jak już zdążyliście przeczytać wyżej, ponad 20 aktorek i aktorów Lubuskiego Teatru. Kostiumy są dziełem Elżbiety Terlikowskiej. Natomiast muzykę opracował Damian-neogenn-Lindner.
.
Zródło:
 
.
Lubuski Teatr, sobota, 28 kwietnia 2018, 19.00 – premiera. Kolejne terminy: niedziela, 29 kwietnia 2018, 18.00, 4 i 5 maja, 19.00.
Premiera i bankiet po w sobotę w godzinach 19:00 – 22:00

Materiał TVP Gorzów z przygotowań w LT ostatniej prostej do
s a m o b ó j c y

S A M O B Ó J C A W TVP

Lubuski Teatr
Al. Niepodległości 3/5, 65-048 Zielona Góra
.
Testerzy Imprez polecają!
Taste Impressions
In Grunberg We Trust
.
 s a m o b ó j c a Premiera w LT reż. Robert Czechowski wg txt'u Nikołaja Erdmana. Fot. Adam Hanuszkiewicz 2.