NOWY TEATR. Teatralne pomysły na real. Wykłady Wojtka Ziemilskiego. Fot. Jarosław Danilenko

Teatralne pomysły na real. Wykłady Wojtka Ziemilskiego w Świetlicy Nowego Teatru w Warszawie.

 

Ilustracja: Jarosław Danilenko http://pingxpong.tumblr.com/
Ilustracja: Jarosław Danilenko http://pingxpong.tumblr.com/

Teatralne pomysły na real. Teatr jako wydarzenie. Wykłady Wojtka Ziemilskiego w Świetlicy Nowego Teatru w Warszawie. We wrześniu i październiku widzowie i nie tylko oni będą mogli skosztować szczypty nowości w podejściu do realizacji współczesnych widowisk.

Teatralne pomysły na real. Teatr jako wydarzenie. Po czasach królowania postmodernistycznych zabaw dystansem nadszedł czas teatru przewrotnie angażującego. Taki teatr buduje wydarzenia, które wykraczając poza proste antagonizmy fikcja-rzeczywistość czy pasywność-(inter)aktywność, stawiają widza w roli partner-in-crime. To on jest ostatnim, najważniejszym ogniwem tego układu i jego spojrzenie staje się ostatecznym wyzwaniem inscenizacyjnym. Wszystko to zawiera w sobie nieco (ale tylko nieco!) utopijną perspektywę spektaklu jako wydarzenia, a więc czegoś, co jest znaczącą, poważną częścią życia tego, kto mu towarzyszy.

Widz jako towarzysz spektaklu. Tak, to jest dobry punkt wyjściowy.
Wojtek Ziemilski – reżyser teatralny, artysta wizualny. Tworzy prace na pograniczu dyscyplin, wykorzystujące różnorodność form sztuk performatywnych. Jego spektakle eksplorują możliwości teatru dokumentalnego – „Mała narracja”, „Prolog”, „W samo południe”, „Kosmologia rozdrażewska”, „Pigmalion”. Często pracuje z aktorami nieprofesjonalnymi. Założyciel Ośrodka Sztuki XS, współtwórca akcji Golgota Picnic Polska, współpracuje z galerią BWA Warszawa. Prowadzi zajęcia z nowych nurtów teatralnego eksperymentu w Akademii Teatralnej w Warszawie i na Uniwersytecie Warszawskim.

Nowy Teatr logotyp

18 września
Jak powinien wyglądać wykład o teatrze?
Inaczej? Czy wykład o teatrze powinien być inny? Jaki? Jeśli założyć, że jako wystąpienie publiczne jest performansem – jak zrobić, żeby mówienie przełożyło się na realne oddziaływanie? Co by to miało znaczyć? Wspólnie poszukamy możliwych strategii performatywnych wystąpienia publicznego.
Teatr rozumiany jako wykład – lecture performance (tłumaczony czasem jako wykład performatywny) – podejmuje wyzwanie sprawczości. Przyjrzymy się strategiom artystycznym takich wykładów.
Z perspektywy akademickiej lecture performances wydać się mogą ekscentryczne. Tymczasem z punktu widzenia teatralnego służą odbudowaniu relacji z widzem, ale też wiarygodności i wpływu.

Świetlica Nowego Teatru 2

 

 

9 października
Naprawdę serio w realu autentycznie, czyli o przekonywaniu w teatrze.
Jak przekonać widza? Nie do konkretnej sprawy. Jak go przekonać, że to, co dzieje się przed jego oczami, uczestniczy w jego życiu, że jest performatywne, że się na coś przekłada? Że nie jest „metaforą rzeczywistości”, ale w niej głęboko siedzi, tkwi, wierci się, czy grzebie? (I czy w ogóle tego potrzebujemy?) Wykład o zmianach wrażliwości i języka teatralnego. O widzu, jego wątpliwościach i chęci współpracy. Towarzyszyć nam będą myśli Allana Kaprowa oraz starcie Wittgensteina z Baudrillardem.

 

NOWY TEATR. Teatralne pomysły na real. Wykłady Wojtka Ziemilskiego.

Wstęp wolny
18 września oraz 9 października

Godz. 19:00

Ostatnie spotkanie 9 października

Świetlica Nowego Teatru
Madalińskiego 10/16, 02-513 Warszawa

Teatralne pomysły na real. Teatr jako wydarzenie.

Więcej info o projektancie ilustracji oraz o wydarzeniu również na stronach:

Ilustracja – Jarosław Danilenko

Warszawa za darmo – waw4free

http://4free.waw.pl/wydarzenie-37646-teatralne-pomysly-na-real-wyklad-wojtka-ziemilskiego

Zapraszamy. Teatralne pomysły na real. Wykład Wojtka Ziemilskiego

 

Testerzy Imprez polecają!

NOWY TEATR. Teatralne pomysły na real. Wykłady Wojtka Ziemilskiego. Fot. Jarosław Danilenko