Nowy Teatr ‎Body-Opera reż. Wojtek Blecharz. fot. Brian Slater Premiera 16 lipca 2017

Nowy Teatr ‎Body-Opera w reżyserii Wojtka Blecharza jako krytyka instytucji kultury. Premiera 16 lipca 2017

Nowy Teatr ‎Body-Opera reż. Wojtek Blecharz. fot. Brian Slater Premiera 16 lipca 2017
Nowy Teatr ‎Body-Opera reż. Wojtek Blecharz. fot. Brian Slater Premiera 16 lipca 2017

 

 

Polska premiera opery-instalacji Wojtka Blecharza. Po Transcryptum (2013) oraz Park-Operze (2016), Body-Opera jest trzecią operą-instalacją, która kontynuuje strategię artystyczną Blecharza i umiejscawia widza w zupełnie nowej sytuacji muzyczno-teatralnej.
 
Body-Opera jest poniekąd krytyką instytucji, które od stuleci oferują nam ten sam model odbioru muzyki, opartego na siedzeniu, słuchaniu i oglądaniu. W dzisiejszych czasach wiemy, że percepcja jest ucieleśniona, w związku z czym doświadczanie muzyki nie może być zredukowane do abstrakcyjnego procesu, w którym uczestniczy tylko mózg, uszy i oczy. Dźwięk jest częstotliwością, wibracją, dynamicznym materiałem, który potrafi dotknąć, poruszyć nasze zmysły, emocje, ale też ciała. Body-Opera dedykowana jest publiczności, bada związki między ludzkim ciałem i tym, jak dźwięk odbieramy, przypominając nam o jego fizycznej naturze.
 
Reżyseria, muzyka: Wojciech Blecharz
Tancerz: Karol Tymiński
Kontrabas: Beltane Ruiz Molina
Perkusja: Alexandre Babel
Scenografia, kostiumy: VJ Ewa Śmigielska
Reżyser światła: Tadeusz Perkowski
 
Produkcja: Nowy Teatr
Koprodukcja: Instytut Adama Mickiewicza, Huddersfield Contemporary Music Festival
Partner: Fundacja Ciało/Umysł w ramach projektu Performing Europe
 
Nagranie utworu Wojtka Blecharza „Techno” ze spektaklu „Soundwork” zostało udostępnione dzięki uprzejmości TR WARSZAWA.
 
 
Bilety: 50/35 PLN

 

 
Nowy Teatr — Izabela Szymańska poleca trening w słuchaniu z Wojtek Blecharz.

 

 
Nowy Teatr — Zapach do „Candy Aria” zakomponował i ufundował Victor Kochetov z MOOD SCENT BAR

 

Wykonawcy
Instytut Adama Mickiewicza
Government Organization · Warszawa
Instytut Adama Mickiewicza
Nowy Teatr
Community
Ciało/Umysł
Nonprofit Organization
Fundacja Ciało/Umysł www.cialoumysl.pl
Nowy Teatr logotypNowy Teatr logotypNowy Teatr logotypNowy Teatr logotyp
O Nowym Teatrze
Nowy Teatr tworzy Krzysztof Warlikowski i grupa jego stałych współpracowników.
Europejska renoma tego artysty wynika między innymi z bardzo szczególnego postrzegania miejsca publiczności w zdarzeniu artystycznym. Głównym celem, do którego za każdym razem zmierza reżyser, jest komunikacja, nawiązanie głębokiego dialogu z widownią.
Nowy Teatr chce rozbudować przestrzenie dialogu z publicznością, nie ograniczając się jedynie do działań ściśle teatralnych. Jest miejscem nowej sytuacji artystycznej. Wolnym polem działania dla zaproszonych artystów i kuratorów, przestrzenią tworzoną przez ludzi z pomysłami.
 
Jednym z celów Nowego Teatru jest interwencja w życie mieszkańców stolicy, która przyczyni się do zmiany widzenia miasta. Otworzy nowe możliwości artystyczne, zbuduje przestrzeń wyobraźni, interdyscyplinarną, wolną od podziałów i uprzedzeń.
 
Główną domeną działania Krzysztofa Warlikowskiego pozostaje teatr. Inne osoby zaproszone do współpracy mają za zadanie współtworzenie koncepcji nowego miejsca. Jednym z wyzwań jest zbudowanie nowej siedziby na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania u zbiegu ulic Madalińskiego i Sandomierskiej. Budowa wielofunkcyjnego centrum kulturalnego „Nowy Teatr” w hali warsztatowej z 1927 roku, która w 2008 roku została wpisana do rejestru zabytków, to pierwsze od kilkudziesięciu lat przedsięwzięcie na taką skalę. Nowy Teatr – inspirując się architekturą i lokalizacją budynków MPO – ma zamiar kreować nową jakość w myśleniu o przestrzeni teatralnej jako uniwersum, podporządkowanym temu, co chce powiedzieć artysta, dając mu nieograniczone możliwości działania i ekspresji.
Poszczególne zdarzenia mają być punktem wyjścia do dyskusji, rozmów, spotkań, wymiany zdań i myśli. W Nowym Teatrze nie chodzi o dawanie występów, ale o tworzenie przestrzeni dialogu i inicjowanie rozmowy na najbardziej nawet niewygodne tematy. Korzystając z faktu, że w zespole Nowego Teatru udało się skupić tak wiele osobowości twórczych, proponujemy publiczności autorski i artystyczny klucz do rozumienia miejsca, w którym mieszkamy i działamy.
Ważnym aspektem działań Nowego Teatru jest prezentacja tego, co najlepsze w teatrze europejskim. Istotne jest pokazanie szerokiego kontekstu, w jakim działają zapraszani artyści. Celem jest budowanie głębokiego rozumienia dzisiejszej sytuacji kultury europejskiej i jej artystycznej ekspresji. Dlatego w naszych działaniach kładziemy nacisk nie tylko na to, co aktualne, ale także na prezentację najistotniejszych zjawisk kultury minionego wieku.
 
Nowy Teatr jest miejscem artystycznego poszerzenia pola walki. Odpowiednie połączenie prezentacji, dyskusji, wykładów, działań edukacyjnych i poszukiwań warsztatowych dostępnych dla szerokiej publiczności powoduje, że lepiej wiemy, gdzie żyjemy i dlaczego właśnie tak.
 
Zadanie jest proste, ale poważne: IDŹ. PATRZ. MYŚL.
 
Dyrektor artystyczny: Krzysztof Warlikowski
Dyrektor naczelna: Karolina Ochab
 ///
Body-Opera | reż. Wojtek Blecharz
Organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza

 

16 i 17 lipca 2017
 godz. 20:00

 

Nowy Teatr
ul. Madalińskiego 10/16, 02-513 Warszawa

 

Bilety
Testerzy Imprez polecają!
Nowy Teatr ‎Body-Opera reż. Wojtek Blecharz. fot. Brian Slater Premiera 16 lipca 2017