36. Festiwal Młodzi i Film. Plakat

36 Festiwal Debiutów Młodzi i Film odbędzie się w dniach 19.06-24.06.2017. Młodzi nie boją się eksperymentować z formą, rozsadzać kanonów.

36. Festiwal Młodzi i Film. Plakat
 ///
Przed Festiwalem Debiutów „Młodzi i film”. Kondycja młodego kina
Młodzi nie boją się eksperymentować z formą, rozsadzać kanonów. O młodym kinie, w kontekście zbliżającego się Festiwalu Debiutów „Młodzi i film” w Koszalinie, mówili w audycji Trendy Kultury reżyserzy Agnieszka Elbanowska, Marcin Bortkiewicz, Michał Krzywicki i krytyczki Magda Sendecka i Ania Serdiukow.
 
W programie Polskiego Radia Joanna Sławińska w audycji Trendy kultury przetoczyła się dyskusja przed Festiwalem Debiutów „Młodzi i film” na temat kondycji młodego kina.
 
Na stronie Polskiego Radia można również wysłuchać audycji w której wypowiadają się Agnieszka Elbanowska, Michał Krzywicki, Marcin Borkiewicz Magda Siedlecka i Anna Serdiukow o młodym polskim kinie.
 
 
Plakat tegorocznej 36. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych. Foto: www.mlodziifilm.pl
 
Przez lata polskie kino było krytykowane za brak odwagi w podejmowaniu tematów i w podejściu do formy. Festiwal Debiutów „Młodzi i film” i twórcy, którzy w nim biorą udział, od lat starają się udowodnić, że jest inaczej. W opinii Agnieszki Elbanowskiej wolność w doborze metody twórczej jest bardzo ważna. – Dla mnie istotne jest, że w produkcji dokumentalnej mogę korzystać z metod fabularnych. Ważne jest, by dawać sobie przyzwolenie na prowokowanie i ingerowanie w rzeczywistość – stwierdziła reżyserka.
 ///
Spot 36. Festiwalu Młodzi i Film
 ///

 
Michał Krzywicki (który debiutuje na festiwalu filmem „Diversion End”) wskazywał, że obecnie trudniej jest się wybić. – Jest tylu twórców i tak łatwo jest zrobić film, że wielu się zniechęca. Osobiście to telewizja i amerykańskie filmy ukształtowały mnie pod względem artystycznym – wyjaśniał twórca. Jak podkreślał Marcin Bortkiewicz, polskie kino przez lata borykało się z problemami technicznymi. – Od czasu, gdy cyfrowa jakość się poprawiła i upowszechniła, filmy mogą być pokazywane na zagranicznych festiwalach. Przed 2007 rokiem było to niemożliwe, by zrobić profesjonalny film za niewielkie pieniądze – przypominał gość Polskiego Radia 24.
 
Według Magdy Sendeckiej przez wiele lat polski film cierpiał na brak funduszy. – Zanim powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej, była straszna bieda. Ryzyko, że film się nie uda było dramatyczne. Producenci obawiali się ryzyka – mówiła krytyczka. Z kolei zdaniem Anny Serdiukow pieniądze nie są elementem koniecznym, by zrobić ciekawy film. – Filmy, które zachwycają i zdobywają nagrody na Festiwalu Debiutów, mają małe budżety, są artystyczne, robione poza głównym obiegiem. Ważna w tym kontekście jest również wymiana z zagranicznymi twórcami i konfrontacja na światowych festiwalach – powiedziała rzeczniczka festiwalu.
 
Festiwal Debiutów „Młodzi i film” będzie trwał od 19 do 24 czerwca w Koszalinie. Więcej w całej audycji. Gospodarzem programu Trendy Kultury była Joanna Sławińska.
36. Festiwal Młodzi i Film. Program
///
36. Festiwal Młodzi i Film. Program 2
 ///
36. Festiwal Młodzi i Film. Program 3.
///
36. Festiwal Młodzi i Film. Program 4
///
36. Festiwal Młodzi i Film. Program 5
///
36. Festiwal Młodzi i Film. Program 6
Przedstawiamy tegoroczne składy jurorskie:
JURY KONKURSU PEŁNOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FABULARNYCH
 
TOMASZ WASILEWSKI
Przewodniczący
36. Festiwal Młodzi i Film. Przewodniczący Jury Tomasz Wasilewski
36. Festiwal Młodzi i Film. Przewodniczący Jury Tomasz Wasilewski
 
Ur. w roku 1980. Scenarzysta i reżyser. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego pełnometrażowy debiut „W sypialni” (2012) miał międzynarodową premierę na MFF w Karlowych Warach. Film – jeden z najczęściej prezentowanych polskich obrazów na zagranicznych festiwalach – zdobył szereg nagród, w tym Nagrodą Jury Ekumenicznego na MFF w Mannheim-Heildelberg. Jego druga fabuła „Płynące wieżowce” (2013) miała światową premierę na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku. Amerykańscy krytycy okrzyknęli produkcję najlepszym filmem wydarzenia. Tytuł wygrał też sekcję East of the West MFF w Karlowych Warach, Nagrodę Publiczności na T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, statuetkę za najlepszą reżyserię na MFF w Transylwanii, nagrody w Gdyni (Jury Ekumenicznego oraz Młody Talent Reżyserski). Trzeci film Tomasza Wasilewskiego – „Zjednoczone Stany Miłości” (2016), miał premierę w Konkursie Głównym 66. MFF w Berlinie i został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz (również autorstwa Wasilewskiego). Tekst ten przyniósł twórcy również nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film dostrzeżono też na festiwalach w Gdyni i Vallecie. W obu przypadkach przyznano Wasilewskiemu nagrody za reżyserię.
AGATA BUZEK
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Agata Buzek
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Agata Buzek
Ma największy dorobek międzynarodowy spośród polskich aktorek. Pracowała m.in. z Peterem Greenawayem, Martinem Freemanem, Marleen Goris, Emily Watson i Andrzejem Wajdą. Była dwukrotnie nominowana do PNF Orzeł. To wyróżnienie, jak i wiele innych, w tym Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego (Nagroda Publiczności), otrzymała za rolę Sabiny w filmie „Rewers” Borysa Lankosza. Podczas Berlinale 2010 znalazła się wśród dziesięciorga najbardziej utalentowanych europejskich aktorów młodego pokolenia i została uhonorowana nagrodą Shooting Stars. W 2013 roku wystąpiła w głównej roli kobiecej u boku Jasona Stathama w amerykańsko-brytyjskim filmie „Koliber” Stevena Knighta. Ostatnio zagrała w filmach, „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego czy „Performer” Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego. Po premierze filmu „Niewinne” Anne Fontaine recenzent „The Hollywood Reporter” w zachwycie pisał „hipnotyzująca Buzek!”. Akorka dzieli życie zawodowe między film i teatr. Aktualnie jest związana z paryskim L’Odeon Theatre de l’Europe, w którym pracuje u boku Isabelle Huppert w spektaklu pt. „Phedre(s)”, a także z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie. Ostatnio również była jurorem podczas Franko Film – Festiwal Kina Francuskiego w Zielonej Górze.
 BOGDAN DZIWORSKI
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Bogdan Dziworski
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Bogdan Dziworski
Operator, artysta fotografik, scenarzysta i reżyser ponad 40 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Wykładowca na WRiTv UŚ w Katowicach. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Tworzy niezwykle kreacyjne i autorskie dokumenty, za co doceniony został na wielu krajowych i światowych festiwalach. Rozgłos przyniosły mu m.in. takie dzieła, jak „Krzyż i topór”, „Pięciobój nowoczesny”, „Hokej”, „Olimpiada”, „Dwubój klasyczny”, „Sceny narciarskie z Franzem Klammerem”, „Fechtmistrz” i „Szapito” czy „Hommage á Beksiński”. Jako operator współpracował m.in. przy „Deklaracji nieśmiertelności” i „Będziesz legendą człowieku” oraz „Na wylot” Grzegorza Królikiewicza. Kilkukrotnie uhonorowany za całokształt twórczości: w 2014 Smokiem Smoków, a w 2016 – Nagrodą PSC. W 2014 odznaczony również Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
BORYS LANKOSZ
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Borys Lankosz
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Borys Lankosz
Jego film dyplomowy „Rozwój” był nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Krakowie i San Francisco. Za debiut fabularny „Rewers”, który był polskim kandydatem do Oscara, otrzymał Złote Lwy w Gdyni, rekordową liczbę Orłów oraz Paszport „Polityki”. „Ziarnem prawdy” Lankosz pokazał, że świetnie sobie radzi z klasycznym, gatunkowym thrillerem. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i wiceprzewodniczący zarządu Gildii Reżyserów Polskich.
DOROTA MASŁOWSKA
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Dorota Masłowska
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Dorota Masłowska
Ur. w roku 1983 w Wejherowie, autorka głośnej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”, za którą otrzymała Paszport „Polityki”, a także uhonorowanego Nagrodą Nike „Pawia Królowej”. Dramatopisarka i producentka muzyczna. Mieszka w Warszawie.
 
 
 
 
 
JURY KONKURSU KRÓTKOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FILMOWYCH
 
JACEK BORCUCH
Przewodniczący
36. Festiwal Młodzi i Film. Przewodniczący Jury Jacek Borcuch
36. Festiwal Młodzi i Film. Przewodniczący Jury Jacek Borcuch
Ur. w roku 1970. Aktor, reżyser i scenarzysta. Studiował filozofię na UW oraz aktorstwo w Akademii Teatralnej w Warszawie i Studio Aktorskim w Gdyni. Zagrał m.in. w nagrodzonym Złotymi Lwami „Długu” Krzysztofa Krauzego. Jego debiut reżyserski – „Kallafiorr”, był pierwszym polskim filmem niezależnym, który trafił do szerokiej dystrybucji i był prezentowany na wielu festiwalach filmowych w kraju i za granicą. Kolejne fabularne filmy Jacka Borcucha: „Tulipany”, „Wszystko co kocham” i „Nieulotne”, zdobyły liczne nagrody w Polsce i na świecie. „Wszystko co kocham” to pierwszy film polski zakwalifikowany do Konkursu Głównego Festiwalu Sundance. Obraz był również kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Twórca jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej.
ROBERT JASZCZUROWSKI
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Robert Jaszczurowski
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Robert Jaszczurowski
Reżyser, scenarzysta, współzałożyciel studia animacji – Grupa Smacznego! Od najmłodszych lat rysuje i projektuje. Współtworząc, na zlecenie BBC, serię „Harry and Toto” (2008) zyskał doświadczenie w reżyserowaniu animacji i prowadzeniu dużych animowanych koprodukcji. Od 2009 roku jest producentem kreatywnym. Jego głównym projektem jest seria „Mami Fatale” (producent i reżyser). Prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji (SPPA), uczestnik najważniejszych wydarzeń branżowych świata animacji (Cartoon Forum, Cartoon Movie, MIPCOM i MiPJunior, Cinekid). Jako wykładowca brał udział w Cartoon Connection. Obecnie pracuje m.in. nad seriami telewizyjnymi „Basia” i „Grand Banda” oraz nad filmem pełnometrażowym „Myszy strajkują”.
ALEKSANDRA MACIUSZEK
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Aleksandra Maciuszek
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Aleksandra Maciuszek
Reżyserka filmów dokumentalnych i scenarzystka. Absolwentka kulturoznawstwa na UJ i reżyserii w Escuela Internacional de Cine y Televisión de San Antonio de los Baños (EICTV) na Kubie. Pracowała w organizacjach pozarządowych i instytucjach kulturalnych w Polsce, Hiszpanii i Meksyku, głównie w obszarach związanych z prawami człowieka i wielokulturowością. Jej dyplom „Sceny sprzed” („Escenas Previas”) oraz pełnometrażowy dokument „Casa Blanca” otrzymały szereg nagród na polskich i zagranicznych festiwalach (m.in. w Krakowie: Srebrny Smok, Złoty Lajkonik, Srebrny Róg, a także San Sebastian, Hawanie, Stambule, Nowym Jorku i Jihlavie, a także na Visions du Réel oraz Punto de Vista). W 2016 założyła New Plot Films. Obecnie pracuje nad debiutem fabularnym oraz nad wieloletnim projektem z pogranicza dokumentu i antropologii wizualnej.
BRONKA NOWICKA
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Bronka Nowicka
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Bronka Nowicka
Artystka interdyscyplinarna, pisarka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz ASP w Krakowie. Tworzy wideo, tomowideo, formy łączące obraz i słowo. Brała udział w wielu wystawach i pokazach, m.in. w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie, Susanne Burmester Galerie w Putbus, Kunstnernes Hus w Oslo, Trubarjeva Hiša Literature w Ljubljanie, Galerii Szklarnia w Łodzi. Laureatka Nagrody Literackiej Nike oraz Złotego Środka Poezji za książkę „Nakarmić kamień” (przetłumaczonej na estoński, angielski, czeski, rosyjski, litewski, hiszpański). W marcu 2017 roku została laureatką New Voices From Europe, projektu realizowanego w ramach Literature Across Frontiers i wspierającego wyróżniających się, niedawno debiutujących, europejskich pisarzy.
MATEUSZ RAKOWICZ
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Mateusz Rakowicz
36. Festiwal Młodzi i Film. Jury Mateusz Rakowicz
Reżyser i storyboardzista. Absolwent warszawskiej ASP i Szkoły Wajdy. Reżyser i współscenarzysta autorskich krótkich metraży, w tym wielokrotnie nagradzanego „Latarnika” i „Romantika” (m.in. w Koszalinie i Gdyni). Jest także reżyserem reklam i teledysków, m.in. dla Ani Dąbrowskiej, Natalii Sikory, Pezeta, Afromentalu, Kamila Bednarka i in. W 2013 z grupą czterech reżyserów zrealizował swój debiut fabularny „Stacja Warszawa” ze zdjęciami Arka Tomiaka i czołówką polskich aktorów w obsadzie. Tworzył storyboardy m.in. do filmów Agnieszki Holland, Kasi Adamik, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego czy Grega Zglińskiego. Doświadczenie w fabule zdobywał również, jako II reżyser, reżyser II ekipy czy asystent reżysera (m.in. Krzysztofa Zanussiego). Obecnie przygotowuje kolejny film fabularny we współpracy ze scenarzystą Łukaszem M. Maciejewskim oraz autorski serial wojenny z Maciejem Cuske. Laureat Fryderyka za reżyserię teledysku „Bang Bang” Ani Dąbrowskiej.
Więcej o festiwalu:
 
ORGANIZATORZY FESTIWALU
 
CENTRUM KULTURY 105 | MIASTO KOSZALIN | STOWARZYSZENIE FILMOWCÓW POLSKICH 2017 |
 
Rzecznik Prasowy
Anna Serdiukow
tel. 601 949 855
 
Emilia Wójcik
094 347 57 21
 
Strona www.mlodziifilm.pl oraz Social Media festiwalu
Anna Kot
tel. 721 622 755
_____________________

 

txt by Waldemar Lorenz na podstawie audycji Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 – Data emisji: 14.06.2017
 
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Zaloguj się aby dodać komentarz
///
36. Festiwal Młodzi i Film. Plakat