Natalia Przybysz. Fot. Franciszek Mazur. Agencja Gazeta

TVP wycina Natalię Przybysz z koncertu piosenek Agnieszki Osieckiej. Przekłamanie, fałsz i cenzura.

Natalia Przybysz. Fot. Franciszek Mazur. Agencja Gazeta
Natalia Przybysz. Fot. Franciszek Mazur. Agencja Gazeta
Natalia Przybysz. Fot. Franciszek Mazur. Agencja Gazeta.
Natalia Przybysz. Fot. Franciszek Mazur. Agencja Gazeta.
Natalia Przybysz. Fot. Adam Stępień. Agencja Gazeta
Natalia Przybysz. Fot. Adam Stępień. Agencja Gazeta
TVP 2 wyemitowało koncert „nowOsiecka” w środę w nocy. Wśród artystów wykonujących piosenki napisane przez Agnieszkę Osiecką byli m.in. Brodka, L.U.C, The Dumplings oraz Natalia Przybysz z Raphaelem Rogińskim. Tę ostatnią dwójkę usunięto.
 ///
Narodowy Instytut Audiowizualny w poście z 7 maja  informuje w związku z tym, że TVP wycina Natalię Przybysz z koncertu piosenek Agnieszki Osieckiej. „Przekłamanie, fałsz i cenzura”, że cały koncert udostępni w Nintece, gdy tylko TVP, w ramach umowy z NInA, przekaże im nagranie. Tymczasem zapraszamy do oglądania Natalii Przybysz i Raphaela Rogińskiego podczas występu z zespołem Shy Albatross w ramach cyklu NInA Na Ucho.
 ///
Rejestracja koncertu Shy Albatross, który odbył się 30 czerwca 2016 roku w ramach cyklu NInA Na Ucho. Super-grupa, w której skład wchodzi m.in. Natalia Przybysz i Raphael Rogiński zaprezentowała utwory z debiutanckiej płyty Woman Blue, a także kilka innych tradycyjnych amerykańskich pieśni. Łączącym je spoiwem są kobiety i ich nierzadko trudne historie. W warstwie muzycznej mamy do czynienia z bluesem, folk-rockiem i wpływami tradycji afrykańskich.
Dramatyczne wyznania silnych kobiet i odniesienia do tradycji amerykańskiej ballady. Występ zespołu Shy Albatross w ramach cyklu NInA Na Ucho:
///
 ///
NInA Narodowy Instytut Audiowizualny. SZTUKA TO POTĘGA
 ///

Kultura to nie polityka.  Sztuka to potęga. Jeśli TVP wycina Natalię Przybysz z koncertu piosenek Agnieszki Osieckiej. To musi się liczyć ze zdaniem, że to co robi to premamentne przekłamanie, fałsz i cenzura. manipulowanie faktami jak w wiadomościach TVP. To skandal. jednak kultura to potęga. Prędzej czy później wyjdzie szydło z worka. Co okazuje się i tym razem. Nawet NInA nie wytrzymał i na swoim funpage na znanym portalu społecznościowym daje wyraz swojego niezadowolenia z powodu zaistniałej sytuacji informując, że jak tylko będzie to możliwe udostępni materiał z koncertu. Jednocześnie NInA wystosowuje apel list otwarty do ministra Piotra Glińskiego w sprawie nie łączenia Narodowego Instytutu Audiowizualnego z Filmoteką Narodową (vide artykuł z dnia 15 maja 2017).

///

 

NInA Narodowy Instytut Audiowizualny.2. WWW.NINA.GOV.PL
NInA Narodowy Instytut Audiowizualny.UWAGA NA KULTURĘ
NInA Narodowy Instytut Audiowizualny. old.2
Natalia Przybysz z Raphaelem Rogińskim (razem tworzą zespół Shy Albatross) podczas „nowOsieckiej” wykonali „Urodę” z repertuaru Wandy Warskiej. Koncert odbył się 27 listopada 2016 r. w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Został zarejestrowany przez TVP i wyemitowany w nocy z 3 na 4 maja o godz. 0.50.
 
Komentarze
Komentują Piotr VVrzosek i Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach
 
Piotr VVrzosek:
Może panią Przybysz wycięto dlatego, że brakowało dla niej miejsca w ramówce programowej. Pani Natalia powinna to doskonale zrozumieć, a prezes TVP pewnie dostanie za ten pomysł tytuł Superbohatera od GW, więc wszyscy powinni być zadowoleni…
 
Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach:
Cenzurowanie publicznych mediów w czasach wszech dostępnego internetu to raczej polityczny strzał w stopę. Kiedyś się ludziom znudzi PiS a wtedy cena za to będzie wysoka. Na świecie już gorsze świnie odrywano od koryta.
Geneza cenzury
 
W październiku piosenkarka opowiedziała „Wysokim Obcasom” o aborcji, którą wykonała na Słowacji. W kwietniu wokalistka została Superbohaterką „Wysokich Obcasów”. Tytuł otrzymała za „odwagę szczerego wyznania – w czasach postprawdy, propagandy i opresji kobiet”. W wyemitowanym dwa dni później materiale w wieczornych „Wiadomościach” TVP reporter Jan Korab, powołując się na anonimowych czytelników „Wysokich Obcasów”, sugerował, że w przyszłym roku tytuł Superbohaterki powinna otrzymać Katarzyna Waśniewska, która zamordowała swoją córkę Madzię.
 
Natalia Przybysz wycięta nawet z napisów
Pomysłodawcą i producentem koncertu oraz materiałów wizualnych do emisji telewizyjnej jest Krzysztof Krot. Materiał kolaudowany był do kwietnia. Jak tłumaczy producent, TVP od początku wiedziała o składzie artystycznym i nie wnosiła sprzeciwu.
 
– Najpierw w zapowiedzi koncertu przygotowanej przez TVP pojawia się Natalia Przybysz. A później znika z emitowanego koncertu – denerwuje się Krot. – To jest przekłamanie, fałsz i cenzura. W koncercie nie pojawiła się artystka, która stanowiła jego fundamentalny element.
///
 

///
Krot dodaje: – Kuriozalną sytuacją jest też wycięcie Natalii Przybysz i Raphaela Rogińskiego z napisów końcowych, w których wymienieni są wszyscy artyści biorący w udział w koncercie.
 
Producent mówi, że TVP nie wytłumaczyła powodu takiej zmiany. Nam zespół rzecznika TVP napisał: „Decyzja o skróceniu koncertu ‚nowOsiecka’ wynikała z potrzeby dostosowania czasu audycji do potrzeb programowych anteny”.
 
Przybysz i Rogiński występowali pod koniec koncertu. Po nich na scenie pojawili się jeszcze zespół grający fragmenty utworów Osieckiej oraz Joanna Ewa Zawłocka z utworem „Gaj”. Krot zaznacza, że uzgodnił z TVP skrócenie emisji tylko o dwa ostatnie występy.
 
Pełen zapis koncertu i płyta
Krzysztof Krot, który był producentem koncertowej sensacji 2015 r. – wspólnych występów rapera Miousha, producenta Jimka i NOSPR-u – zapowiada, że pokaże pełny zapis koncertu. – Jestem właścicielem ścieżki dźwiękowej. Prawa do warstwy wizualnej mają TVP i Narodowy Instytut Audiowizualny. Mogę na bazie materiałów z prób stworzyć nakładkę wizualną na zapis koncertowy.
Natalia Przybysz. Fot. Franciszek Mazur. Agencja Gazeta.
Natalia Przybysz. Fot. Franciszek Mazur. Agencja Gazeta.
 
Sama Natalia Przybysz pytana o to niefortunne zajście nie chciała komentować sytuacji.  Niepełny koncert można zobaczyć w serwisie  Vod.tvp.pl
 
Ścieżka dźwiękowa koncertu ukaże się pod koniec maja nakładem wydawnictwa Agora. Na płycie znajdzie się pełen zapis katowickiego koncertu, w którym udział wzięli Natalia Grosiak, Brodka, grupy Czesław Śpiewa i The Dumplings, Piotr Rogucki, Misia Furtak, Krzysztof Zalewski, L.U.C., Mela Koteluk, Natalia Przybysz i Raphael Rogiński oraz Joanna Ewa Zawłocka. Na albumie „nowOsiecka” dodatkowo znalazł się instrumentalny utwór perkusisty Przemka Borowieckiego i jego zespołu, a także reinterpretacje Łony i Webbera oraz DJ Feel X-a z Gutkiem.
 
To nie pierwszy raz, kiedy TVP cenzuruje zarejestrowany już program. W 2016 r. TVP Kultura w miejsce magazynu „Pegaz”, w którym jednym z tematów był spektakl Przemysława Wojcieszka „Hymn narodowy”, wyemitowała dyskusję o imigrantach.
Txt by Wald Loren, zródło NInA oraz materiały prasowe Małgorzata Muraszko  Wyborcza.pl 
Kontakt:
 
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Zaloguj się aby dodać komentarz
Natalia Przybysz. Fot. Mateusz Skwarczek. Agencja Gazeta
Natalia Przybysz. Fot. Mateusz Skwarczek. Agencja Gazeta
NInA Narodowy Instytut Audiowizualny.2. NocnoNInA.2
NInA Narodowy Instytut Audiowizualny.1. JesieNInA
NInA Narodowy Instytut Audiowizualny.2. LatoNInA
NInA Narodowy Instytut Audiowizualny.2. CeloloidNInA
NInA Narodowy Instytut Audiowizualny.2. WWW.NINA.GOV.PL
NInA Narodowy Instytut Audiowizualny.UWAGA NA KULTURĘ