Portret hrabiego Antoniego Wdzickiego. Fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze‎. Wystawa prac Jacka Malczewskiego (1854-1929)

 

 

Portret hrabiego Antoniego Wdzickiego. Fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej
Portret hrabiego Antoniego Wodzickiego. Fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej
 
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w piątek, 28 kwietnia o godz. 17.00 na otwarcie wystawy „Jacek Malczewski (1854-1929). Prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”. Na ekspozycji będzie można podziwiać ponad 30 obrazów reprezentujących różne wątki tematyczne podejmowane przez malarza i zmieniającą się przez lata stylistykę jego wypowiedzi artystycznej.
W drugiej części wieczoru kuratorka pokazu Urszula Kozakowska-Zaucha przedstawi wykład „Jacek Malczewski – młodopolski Pan Panów”.
UWAGA! Na wernisaż obowiązują bezpłatne zaproszenia-wejściówki, które można odbierać od środy, 19 IV br. w sklepiku muzealnym.
Ilość miejsc ograniczona!
 
Wystawa będzie eksponowana do 25 VI 2017 roku.
Ceny biletów: 10 zł – normalny, 5 zł – ulgowy.
 
Jacek Malczewski (1854-1929) – jeden z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii sztuki polskiej, urodzony w Radomiu, zmarł w Krakowie. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (m.in. u Jana Matejki), w której następnie był profesorem, oraz w École des Beaux-Arts w Paryżu. Początkowo tworzył wiejskie sceny rodzajowe. W latach 1882-95, nawiązując do twórczości Juliusza Słowackiego i Artura Grottgera wykonał wiele realistycznych obrazów o tematyce związanej z martyrologią po powstaniu styczniowym, odznaczających się brunatnym, monochromatycznym kolorytem. Około 1890 roku zwrócił się do symbolizmu, tworząc odrębny styl, łączący baśniowość i realizm, operując żywą gamą barwną o dysonansowych zestawieniach. W obrazach tych, pełnych nastroju smutku i zadumy, powracają metaforycznie ujęte treści patriotyczne i mistyczne, postaciom realnym towarzyszą często fauny, rusałki, aniołowie itp. Malował świetne portrety, również o wymowie alegoryczno-symbolicznej, komponowane przeważnie na tle pejzażowym. Osobny i bogaty nurt w sztuce Malczewskiego stanowią jego autoportrety.
 
Na zdjęciu dzięki Muzeum Ziemi Lubuskiej portret hrabiego Antoniego Wdzickiego.
To niezwykłe wydarzenie możliwe jest dzięki życzliwości Muzeum Narodowego w Krakowie, które użyczyło Muzeum w Zielonej Górze prace artysty oraz za sprawą hojności naszych sponsorów, którymi są Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Exalo Drilling S.A., MVP Spółka z o.o. oraz Herz Systems.
28 kwietnia 2017
Wystawa prac Jacka Malczewskiego (1854-1929)
w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Wernisaż godz. 17:00 – 19:00
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
al. Niepodległości 15, 65-048 Zielona Góra
 Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze‎Wystawa prac Jacka Malczewskiego (1854-1929)