SFERA RUCHU 2017_Premiery Pracowni Teatru Tańca_PLAKAT

SFERA RUCHU 2017 / Premiery Pracowni Teatru Tańca. Spektakle dyskusje warsztaty.

SFERA RUCHU 2017_Premiery Pracowni Teatru Tańca_PLAKAT
 
Pracownia Teatru Tańca ponownie zaprasza na SFERĘ RUCHU 2017. Inicjatywa zapoczątkowana przez Annę Piotrowską oraz Marka Zadłużnego zrealizowana po raz pierwszy w 2010 roku w Zielonej Górze pod nazwą „SPACE” miała na celu prezentację spektakli oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca. Obecnie wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska, zajmującego się tańcem zawodowo, ale także amatorsko, co nie oznacza, że nieprofesjonalnie. Każda odsłona przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. Nawiązanie bliskiej, opartej na partnerstwie i przyjaźni współpracy z Gabrielą Keller-Janus i jej Teatrem Tańca Enza ze Słupska oraz Joanną Miś-Fudali i Teatrem Tańca Akro z Torunia zaowocowało powołaniem dynamicznie rozwijającej się sieci festiwali pod wspólną marką SFERA RUCHU.
 
PTT zaprezentuje swoje nowe spektakle. Zieloną Górę odwiedzą również przyjaciele Pracowni Teatru Tańca:
 
Na scenie pojawią się:
Iwona Wojnicka / FORMAT ZERO / Warszawa
Gosia Mielech / DanceLab / Poznań
Projekt PańFu / Toruń
Teatr Ruchu Enza / Słupsk
Pracownia Teatru Tańca / Zielona Góra
Wolna Forma / Zielona Góra
Terminus A Quo / Nowa Sól
Warsztaty poprowadzą pedagodzy:
Gosia Mielech / Improwizacja. Świadomość ciała i umysłu
Iwona Wojnicka / BARTENIEFF FUNDAMENTALS
Anna Pelińska / Marta Pelińska / Kinga Górska / Marek Zadłużny / Pilates CORE Stability
Program prezentacji:
Piątek 17 marca, godz. 18.00
1. Pracownia Teatru Tańca: Zabawa, 25 min.
2. Teatr Tuchu Enza: Utero, 40min.
3. Pracownia Teatru Tańca: Santa Muerte , 25 min.
4. Terminus A Quo: Usta/lenia, 60 min.
Sobota 18 marca, godz. 18.00
1. Gosia Mielech /DanceLab: Anonymous, 25 min.
2. Wolna Forma: 5 min.
3. Pracownia Teatru Tańca: Sis, 15 min.
4. Iwona Wojnicka/ FORMAT ZERO: Mizuko, 15 min.
5. Alina Belyagina/ Teatr Ruchu Enza: Untitled Performance, 10 min.
6. Projekt PańFu: Siwy dym, 20 min.
7. Pracownia Teatru Tańca: 9.81, 25 min.
 Wstęp wolny na wszystkie pokazy w ramach SFERA RUCHU 2017 / Premiery Pracowni Teatru Tańca.
Warsztaty dla tancerzy z Gosią Mielech i ekipą z Pracowni Teatru Tańca. Dyskusje dla wszystkich o teatrze i tańcu z krytyczką Agnieszką Moroz (Dziennik Teatralny).
 
Pracownia Teatru Tańca w Zielonej Górze jest przestrzenią skupiającą twórców, których poszukiwania artystyczne zogniskowane są wokół tanecznych sztuk performatywnych.
 
Twarze SFERY RUCHU  a.d. 2017  to zaprzyjaźnieni z  Pracownią Teatru Tańca Gosia Mielech, Anna Pelińska, Iwona Wojnicka, Marta Pelińska, i także aktywnie działający w PTT Kinga Górska oraz Marek Zadłużny. Te postaci to jednocześnie  instruktorzy, którzy poprowadzą warsztaty Pracowni Teatru Tańca:
Przedstawiamy pierwszego pedagoga, który poprowadzi warsztaty dla tancerzy.
Improwizacja. Świadomość ciała i umysłu
Warsztaty oparte będą na improwizacji: ciągłym przepływie energii i eksperymentowaniu z naturalnym, organicznym ruchem. Każdy z uczestników będzie mieć możliwość w kreatywny sposób rozwinąć i wzbogacić swój indywidualny język ruchu, poprzez pracę z wyobrażeniami oraz zmieniającą się dynamiką. Warsztaty skupią się nad odkrywaniem nieograniczonych możliwości ciała, zabawy różnymi jakościami ruchu oraz poszukiwaniem nowych sposobów poruszania się. Uczestnicy pogłębiając świadomość ciała, będą w stanie uwolnić się od ruchowych przyzwyczajeń, odważą się zaryzykować i odkrywać własne momenty „wow”.
Gosia Mielech – choreograf, tancerka oraz pedagog tańca. Jest związana z DanceLab – projektem artystycznym, który założyła w 2012 roku. Jako niezależna artystka Gosia Mielech zaangażowana jest w wiele prestiżowych działań artystycznych, współpracując z uznanymi na świecie artystami. Przez lata istnienia DanceLab, Gosia stworzyła kilka spektakli dla zespołu: Sababa, NILREB, Anonymous, I’mperfect. Gosia jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. W latach 2007 – 2012 była solistką w Polskim Teatrze Tańca. Tańczyła w całym repertuarze Polskiego Teatru Tańca i współpracowała z wieloma polskimi oraz zagranicznymi choreografami, wśród nich: Ohad Naharin, Yossi Berg, Jacek Przybyłowicz, Yoshifumi Inao, Ewa Wycichowska, Gunhild Bjørnsgaard, Paulina Wycichowska, Thierry Verger, Andrzej Adamczak, Paweł Matyasik i inni.
Gosia tańczy w spektaklach DanceLab zarówno w Polsce, jak i na świecie: Londyn, Lizbona, Jerozolima, Tel Awiw, Sztokholm, Berlin, Moss, Norymberga, Jena, Poznań, Kraków, Wrocław, Bytom. Podczas ostatniej edycji Polskiej Platformy Tańca, DanceLab zostałzaproszony, aby zaprezentować „wizytówkę artysty”.

Gosia wzięła udział w projekcie „Collective Jumps”, w choreografii Isabelle Schad, w Stary Browar – Nowy Taniec, Art Station Foundation. W 2015 roku współpracowała z duetem izraelsko holenderskim Ivgi&Greben. Tańczyła w nowych produkcjach oraz w istniejącym repertuarze Ivgi & Greben, a także prowadziła regularne lekcje dla zespołu artystycznego. Jej spektakl, stworzony wspólnie z Oliverem Mahar (UK) pt. „I’mperfect”, miał I premierę podczas To Nie Jest Festiwal, w Bytomiu. II premiera pełnej wersji spektaklu miała miejsce w Londynie, podczas Festiwalu Resolution, w The Place, 27 stycznia 2016 roku. Gosia otrzymała nagrodę „Najbardziej abstrakcyjna idea” podczas Festiwalu Licht. Blicke w Norymbergi, gdzie zaprezentowała duet „I’mperfect” oraz spektakl solowy „Anonymous”.
Gosia Mielech – choreograf, tancerka oraz pedagog tańca. Związana z pojektem DanceLab. PTT 2017
Gosia Mielech – choreograf, tancerka oraz pedagog tańca. Projekt DanceLab. PTT 2017
Gosia Mielech została zaproszona przez Instytut Polski w Tel- Awiwie oraz Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Poznaniu do wzięcia udziału w polsko – izraelskiej wymianie artystycznej, jako choreograf reprezentujący Polskę. Podczas pobytu w Tel Awiwie, prowadziła próby oraz master classes dla studentów Ironi Alef High School for Arts and Sciences w Tel Awiwie.
Wzięła udział w multimedialnym widowisku tanecznym „Ksenofonia. Symfonia dla innego”, w reżyserii Jana Komasy, choreografem spektaklu był Mikołaj Mikołajczyk. Premiera odbyła się 28 czerwca 2016 roku, podczas Malta Festiwal w Poznaniu.
Gosia jest artystycznie zaangażowana w różne, interdyscyplinarne projekty artystyczne, m.in.: jest wykonawcą, choreografem, a także sprawuje opiekę artystyczną nad teledyskami muzycznymi oraz sesjami zdjęciowymi. Gosia jest w trakcie kreacji jej najnowszego, multimedialnego spektaklu solowego. Premiera odbędzie się we wrześniu 2017 roku, w Polsce oraz w Norwegii.
 

 
Pilates CORE™Stability
 
Ma na celu odtworzenie prawidłowych wzorców ruchowych mięśni globalnych i lokalnych (głęboki gorset mięśniowy – w nomenklaturze tanecznej tzw. centrum), uwzględniając stabilizację kompleksu lędźwiowo-miedniczego.
Pilates jest inteligentnym treningiem, w którym szczyt hierarchii stanowi mózg wraz z układem nerwowym. Podczas sesji wymagana jest ogromna koncentracja, powolne i przede wszystkim prawidłowe wykonywanie ćwiczeń (technika!!!). Nie spodziewajcie się intensywnego treningu wymagającego sprawności, siły i wytrzymałości. Nastawcie się na dokładne, świadome i precyzyjne wykonywanie ćwiczeń.
Metoda ta przykłada ogromną wagę do prawidłowej fizjologii pracy mięśni. Podczas sesji priorytetem jest zachowanie hierarchii pracy nad poszczególnymi grupami mięśni, odpowiednia kolejność wprowadzania ćwiczeń oraz prawidłowa technika ich wykonania.
Będziecie potrafili lepiej wykorzystać potencjał swojego ciała w ruchu, zmniejszycie podatności na urazy i kontuzje i o wiele lepiej będziecie zarządzać wydatkiem energetycznym.
Dodatkowo zyskacie widoczną poprawę sylwetki i postawy, ujędrnienie i wysmuklenie ciała oraz trwałe wyeliminowanie dolegliwości bólowych.
Anna Pelińska– absolwentka UAM w Poznaniu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem w kraju i za granicą. Nauczycielka i trenerka personalna metody Pilates CORE™Stability z uprawnieniami do prowadzenia lekcji na wszystkich poziomach zaawansowania, w grupach zwiększonego ryzyka oraz „Ćwiczenia po porodzie”, „Zdrowy kręgosłup” i „Senior”, instruktor Organic Flow, absolwentka szkolenia nauczycielskiego Body Balanced Pilates School z siedzibą główną w Halifax’ie (UK). Prowadzi lekcje Pilatesu w Domu Życie – fundacji Black Butterflies Ewy Minge. Tancerka zielonogórskiej Pracowni Teatru Tańca. Swoje zajęcia z zakresu różnych form ruchowych buduje w oparciu o anatomię funkcjonalną. Zafascynowana biomechaniką ludzkiego ciała, rozwija swą pasję uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach i warsztatach.
Anna Pelińska– absolwentka UAM w Poznaniu. PRACOWNIA TEATRU TAŃCA 2017
Anna Pelińska– absolwentka UAM w Poznaniu. PTT 2017
Iwona Wojnicka – artystka niezależna, tancerka i choreografka. Kolejna osoba prowadząca warsztaty dla uczestników.
BARTENIEFF FUNDAMENTALS ®
Zajęcia praktyczno-techniczne na poziomie podstawowym, obejmujące sześć podstawowych ćwiczeń rozwojowych z Bartenieff Fundamentals, mało znanej w Polsce metody ewolucyjnej pracy z ciałem. Irmgard Bartenieff mówiła: it doesn’t matter what you do, but it matters how you do it? W czasie warsztatu poznamy ćwiczenia, które pomogą zrozumieć potencjał mobilności ruchu w ramach posiadanej struktury mięśniowo-szkieletowej. Praktyka odbywa się w parterze i pozwala na wykorzystanie grawitacji w uwalnianiu energii mięśni i stawów, a także odzyskania kontroli nad uwięzionym potencjałem dynamiki ruchu. Ćwiczenia Bartenieff pomagają także aktywizować głębokie połączenia w ciele oraz mięśnie rotacyjne, które są podstawą poruszania się w przestrzeni trójwymiarowej. Pracować będziemy także nad budowaniem silnego centrum. Zajęcia odbywają się według certyfikowanej metody Laban Institute of Movement Studies, NY.
Iwona Wojnicka – artystka niezależna, tancerka i choreografka z zamiłowaniem do Ausdruckstanz. Absolwentka czteroletniego Certyfikowanego Kursu Analizy Ruchu w Eurolab, w Berlinie. Odbyła trzyletni staż zawodowy w Codarts, w Rotterdamie. Doświadczenie sceniczne zdobywała na osi Niemcy – Izrael – Japonia we współpracy z udziałem znanych tancerzy, choreografów i badaczy tańca. Jej biografia taneczna obejmuje praktykę według trzech stylów:
2010 – 2017 Laban
2003 – 2010 Butoh
1996 – 2001 Pantomima
Wszystkie fazy jej tanecznej biografii to treningi fizyczne, współpraca projektowa oraz produkcje, master klasy oraz konferencje naukowe. Jej życiowe doświadczenia są główną inspiracją jej prac scenicznych. Od 2003 roku jest liderką Kolektywu Artystycznego i Stowarzyszenia Format Zero oraz członkinią Eurolab, Berlin. Działa w Komisji do Spraw Tańca przy Urzędzie Miasta Warszawy. Więcej na stronie: www.iwonawo.com
Iwona Wojnicka - artystka niezależna, tancerka i choreografka
Iwona Wojnicka – artystka niezależna, tancerka i choreografka
Marta Pelińska – instruktorka z ponad 10 letnim doświadczeniem. Absolwentka AWF. Dietetyczka. Instruktorka Pilates z uprawnieniami do prowadzenia lekcji na wszystkich poziomach zaawansowania, również z grupami zwiększonego ryzyka (trening medyczny). Absolwentka szkolenia nauczycielskiego Body Balanced Pilates School z siedziba główną w Halifax (UK). Trenerka personalna ze specjalizacją CORE™Stability. Nauczycielka Vinyasa Power Yoga®, instruktor PortDeBras® oraz Trilo Chi®. Pracuje na Wydziale Lekarskim i Nauk Medycznych w Katedrze Sportu i Promocji Zdrowia na Uniwersytecie Zielonogórskim gdzie uczy przedmiotu Trening Funkcjonalny na studiach magisterskich kierunku Wychowanie Fizyczne, specjalizacja Trener Personalny.
Prowadzi dwa studia fitness Akademia Ruchu NessFit w Zielonej Górze.
Właścicielka studia treningu personalnego CORE Pilates Studio.
Tancerka tańca współczesnego związana z Pracownią Teatru Tańca.
Marta Pelińska – instruktorka PTT 2017
Marta Pelińska – instruktorka z dziesięcioletnim doświadczeniem. PTT 2017
Kinga Górska – pedagog, animatorka kultury, choreograf, trener personalny i instruktor Pilates CORE™Stability oraz Pilates, pasjonatka różnych dziedzin sztuki: tańca, teatru, ceramiki oraz aktywnego i zdrowego stylu życia. Związana z Pracownią Teatru Tańca z Zielonej Góry oraz z Novy Ruch Teatr z Wrocławia.
Asystentka reżysera, projektantka kostiumów oraz choreograf w sztuce „Księżniczka na opak wywrócona” Pedro Calderona de la Barca w reżyserii Roberta Kurasia. Asystentka reżyserów w międzynarodowych produkcjach: „Caligula” Alberta Camusa w reżyserii Roberta Czechowskiego w Die Theater Chemnitz i „Fernando Krapp napisał do mnie ten list. Studium o prawdzie” Tankreda Dorsta w reżyserii Carstena Knoedlera w Lubuskim Teatrze. Asystentka choreografa w spektaklu „Bestia” Maliny Prześlugi w reżyserii Przemysława Jaszczaka.
W roku 2014 nauczyciel Pracowni Kreatywnej w MCKiE Dom Harcerza. W latach 2011-2013 choreograf grup przedszkolnych w Szkole Tańca Gracja w Zielonej Górze. W latach 2007-2010 choreograf i współtwórca realizacji Teatru Tańca Hakashanti. Uczestniczka projektu „Touching Spaces” podczas II Dni Sztuki Współczesnej „IntruzArt” BWA Zielona Góra. Od 2003 roku związana z Pracownią Ceramiki Małgorzaty Bukowicz w MCKiE Dom Harcerza.
Kinga Górska – PTT 2017
Kinga Górska – pedagog, animatorka kultury, choreograf, trener. PTT 2017
Marek Zadłużny – choreograf, pedagog, teoretyk tańca o stopniu naukowym doktora.
Dyplomowany artysta tancerz (uzyskał dyplom przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich i honorowany przez MKiDN). Absolwent animacji kultury i sportu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Stypendysta w Oslo University College. Certyfikowany instruktor i trener personalny Pilates CORE™Stability.
Animator i badacz kultury tanecznej. Autor monografii „Taniec – świat doświadczeń choreografów” oraz publikacji naukowych z zakresu szeroko pojmowanej pedagogiki tańca. Adiunkt i wykładowca w zakresie współczesnych form tańca na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie współpracuje m.in. z Alexandrem Azarkevitchem i Pawłem Matyasikiem. Reżyser ruchu scenicznego. Założyciel, opiekun artystyczny i choreograf Pracowni Teatru Tańca w Zielonej Górze. Twórca kilkudziesięciu choreografii, działań oraz akcji z pogranicza teatru tańca i sztuk performatywnych.
Zaangażowany w rozwój tanecznego amatorskiego ruchu artystycznego, z którego się wywodzi. Współpracuje z wieloma zespołami jako choreograf. Pedagog tańca współczesnego, na międzynarodowych warsztatach organizowanych w Berlinie, Luksemburgu, Talinie i Cottbus. Uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatów tanecznych. Twórca, wraz z Anną Piotrowską, ogólnopolskiej sieci festiwali teatrów tańca SPACE, a obecnie SFERY RUCHU. Prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego.
Znaczący wpływ na jego rozwój artystyczny wywarła współpraca z Anną Piotrowską.
 
Marek Zadłużny – choreograf, pedagog, teoretyk tańca. PTT 2017
Marek Zadłużny – choreograf, pedagog, teoretyk tańca. PTT 2017
 Sababa – projekt Gosi Mielech

 

 Wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska zajmującego się tańcem zawodowo, ale także amatorsko, co nie oznacza, że nieprofesjonalnie! Pragniemy stworzyć przestrzeń zespołom oraz twórcom, którzy oddają siebie dla tańca i tworzą niejako „po godzinach”, często wykonując na co dzień inną profesję. http://www.dziennikteatralny.pl/
SFERA RUCHU 2017 / Premiery Pracowni Teatru Tańca
Organizatorzy: Pracownia Teatru Tańca
 
17 / 18 marca 2017
17 marca od 18:00 i 18 marca od 18:00
 
Mrowisko / Zakład Animacji Kultury UZ Zielona Góra
Testerzy Imprez polecają!
SFERA RUCHU 2017_Premiery Pracowni Teatru Tańca_PLAKAT