Entuzjazm już minął - 6. urodziny Fundacji Salony. 11.02.2017

6. urodziny Fundacji Salony. Entuzjazm już minął. Wystawa plus party z DJ Hannah

 Urodzinowy plakat Fundacji Salony. Projekt Felix Marciniak
Entuzjazm już minął. 6. urodziny Fundacji Salony. Wystawa w Zaułku Artystów – Krzywy Komin przy ul. Fabrycznej będzie czynna od 11.02.2017  do 25.03. Wernisaż o godz. 19:00.
 ///
Basia Bańda, Stefan Hanćkowiak, Michał Jankowski, Jarek Jeschke, Magdalena Kościańska, Aleksandra Kubiak, Marek Lalko, Feliks Marciniak, Tomasz Pastyrczyk, Karol Trębuła, Karolina Wiktor to autorzy prac, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy.
 ///
Po 21:00 zagra DJ Hannah
 ///
Przez pierwsze lata działalności entuzjazm determinował nasze działania. Naszym głównym celem było przekraczanie barier, procedur administracyjnych, granic sztuki, wychodzenie poza mocno zdefiniowany obszar sztuki, działanie na pograniczu dziedzin, które było napędzane satysfakcją z osiąganych efektów, a także wiarą w sukces i powodzenie oraz z nadzieją na kolejne szybkie efekty, zmiany – piszą organizatorzy wystawy.
 ///
Zmieniła się warta w Fundacji Salony. Dotychczasowa prezes Marta Gendera, nie rezygnując z pracy na rzecz fundacji,  przeniosła się jednocześnie w ubiegłym roku do Gorzowa, by tam objąć stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Sztuki, co dobrze rokuje dla tej instytucji biorąc pod uwagę fakt jak pracuje Marta Gendera oraz ile interesujących projektów zrealizowała fundacja pod jej kierownictwem. Oczywiście sukces fundacji to praca nie tylko prezesa ale przede wszystkim przyjaciół i osób zaangażowanych w działania społeczne i wdrażanie polityki kulturalnej.
 ///
Jak piszą przedstawiciele fundacji: po 6 latach działania opartego przede wszystkim na entuzjazmie nasza perspektywa ulega powolnym zmianom. Zapał nieco przygasa, choć nadal cenimy możliwość działania pozainstytucjalnego, spontanicznego, opartego na dobrej woli i zaangażowaniu. Już wiemy, że czasami przekraczanie barier i przełamywanie lodów może trwać trochę dłużej. Dystans do siebie i innych oraz zewnętrznych czynników jest nieodzowny. Uczymy się go z biegiem lat. Entuzjazm już minął, ale wciąż pozostaje nam energia, cenne doświadczenie, wspaniałe kontakty, dobra wola przyjaciół Fundacji, współpracowników, sporadycznie także grantodawców.
 ///
Nadal w Fundacji Salony są jednak przekonani, że realizacja założonych celów jest możliwa. Z bagażem dotychczasowych doświadczeń, nieco większą wiedzą i bogatymi zasobami ludzkimi wchodzą w kolejny etap działania. Już cieszą się na to co przyniesie i na to czym będą mogli się z podzielić. Tymczasem zapraszają Was do wspólnego świętowania już w sobotę 11 lutego i dalszej współpracy w kolejnych  latach.
 ///
Na przestrzeni lat Fundacja Salony realizowała wiele projektów zaangażowanych w kształtowanie przestrzeni publicznej. Sfocusowani są mocno na dzałaniach związanych z rewitalizacją Parku Tysiąclecia. Projekty poruszające ten temat kształtowały opinie mieszkańców na temat polityki miasta w tym zakresie. Były to m.in. projekty z gigantyczną poduchą w przestrzeni parku (wrzesień 2013) , innym razem spacer z mobilnymi grządkami (sierpień 2014), w kolejnym projekcie zrealizowano Letni Pawilon (lipiec 2013) w Parku Tysiąclecia. Obywało się czasem nie bez perturbacji łącznie z konfliktem z prezydentem miasta Januszem Kubickim na czele.
 ///
Przygotowania do wystawy. Jak widac na zdjęciu mina Michał Jankowski Entuzjazm juz minął. Fot. fundacja Salony.
Przygotowania do wystawy Entuzjazm już minął. Fot. fundacja Salony.
 ///
Urodzinowy plakat dla Fundacji Salony zaprojektował Feliks Marciniak, autor wielu  plakatów oraz m.in. całej identyfikacji projektu „Pamięć wywołana” ( http://feliksm.com/graphic-design/pamiec-wywolana/). Felek był także ‚salonowym’ rezydentem.
 ///
Projekty Fundacji Salony na przestrzeni lat
 
///
Poducha w Parku Tysiąclecia instalacja Magdaleny Starskiej
W środku Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze pojawiła się gigantyczna poducha. „Lodowiec” z dermy zaprasza do relaksu, odpoczynku… A może do baraszkowania?
Gigantyczna poducha w Parku Tysiąclecia. Autor Magdalena Starska. Fot. Zdzisław Haczek
Gigantyczna poducha w Parku Tysiąclecia. Autor Magdalena Starska. Fot. Zdzisław Haczek
 ///
Poducha w Parku Tysiąclecia instalacja Magdaleny Starskiej „Czas płynie inaczej” na zaproszenie Fundacji Salony i Galerii BWA. fot. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
 ///
Poducha to dzieło Magdaleny Starskiej, która stworzyła swoją instalację – „Czas płynie inaczej” na zaproszenie Fundacji Salony i Galeria BWA. To one prowadzą projekt „Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze przestrzeni publicznej”.
 ///
Drewniana huśtawka autorstwa serbski kolektyw Škart
Na huśtawkę i spacer z mobilnymi grządkami zaprosili w piątek do Parku Tysiąclecia Fundacja Salony i Galeria BWA Zielona Góra.
Gościem tej odsłony działań, mających ożywić Park Tysiąclecia, był serbski kolektyw Škart. Artyści ustawili drewnianą huśtawkę – ciężką, bo przewidzianą raczej dla dorosłych, którzy mogliby się podczas huśtania poznać, zbliżyć. W użyciu były też mobilne grządki, czyli wypełnione roślinnością garnki na kółkach, które można było zabrać na spacer parkowymi alejkami. Mało tego – podczas akcji Dragan Protić skutecznie namówił przybyłych do udziału w poetyckiej akcji.
 ///
 Huśtawka kolektywu Škart w akcji! Fot. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska

Huśtawka kolektywu Škart w akcji! Fot. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
///
 Letni pawilon w Parku Tysiąclecia
Książki, joga, ciasteczka… – Letni Pawilon w parku (wideo)
16 lipca 2013 09:43
W sobotę w Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze otwarto Letni Pawilon, zaprojektowany przez Basię Niemiec. Na piknik zaprosiły mieszkańców Fundacja Salony i BWA Zielona Góra.
Bookcrossing. Letni Salonik Prasowy w Parku Tysiąclecia. Fot. Zdzisław Haczek
Bookcrossing. Letni Salonik Prasowy w Parku Tysiąclecia. Fot. Zdzisław Haczek
///
Letni Pawilon w Parku Tysiąclecia jest odpowiedzią na raport – społeczną koncepcję zagospodarowania Parku Tysiąclecia, przygotowaną we współpracy z mieszkańcami w 2012/2013 roku. W pawilonie ruszył punkt wymiany książek w ramach akcji bookcrossingowej, realizowanej z inicjatywy Mediateki Szklana Pułapka. W jego otoczeniu pojawił się ogródek, do którego uprawiania zachęca Kooperatywa Spożywcza. O pyszne łakocie podczas pikniku zadbała pracownia wypieków Cukier Project.
 ///
Co gdzie kiedy?
Entuzjazm już minął – 6. urodziny Fundacji Salony
11 lutego o 19:00 do 25 lutego o 18:00
Zaułek Artystów – Krzywy Komin przy ul. Fabrycznej.
FUNDACJA SALONY
ul. Fabryczna 13b, 65-001 Zielona Góra
Urodzinowy plakat Fundacji Salony. Projekt Felix Marciniak