NCK logo

Narodowe Centrum Kultury. Kto nas uczy historii? Debata organizowana wraz z Muzeum Historii Polski.

NCK. Kto nas uczy historii. W systemi pozaszkolnym. Debata 24.01.2017
Narodowe Centrum Kultury. Kto nas uczy historii w systemie pozaszkolnym? Debata organizowana przez Narodowe Centrum Kultury pokazuje, że wiedzę o historii wynosimy ze szkoły ale też nabywamy ją zupełnie innymi drogami. Rekonstrukce historyczne, seriale telewizyjne czy gry komputerowe to również sposób na Dobro Kultury jakim bez wątpienia jest historia. Pozaszkolne sposoby jej poznawania były tematem trzeciej już z cyklu pięciu debat organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Historii Polski.
NCK logo
 
Cykl debat poświęcony jest wynikom przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury i TNS Polska badań opinii publicznej na potrzeby Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa ‘18”, czyli w perspektywie zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
We wtorek, 24 stycznia 2017  pochylono się nad konkurencyjnymi wobec szkoły formami edukacji historycznej – rekonstrukcjami historycznymi, serialami telewizyjnymi czy grami komputerowymi. 
 
Zaproszenie do roli panelistów w ramach niniejszej debaty przyjęli Zofia T. Kozłowska (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego ds. Edukacji Historycznej, nauczycielka historii, autorka podręczników), dr Izabela Franckiewicz-Olczak (socjolog, medioznawca, adiunkt w Zakładzie Badań Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego) oraz Zbigniew Gluza (redaktor i wydawca, opozycjonista w PRL, założyciel i prezes Ośrodek Karta). Moderatorem debaty będzie dr Wojciech Stanisławski, historyk i publicysta.
///
NCK zdj w tle fb
///
Julian Sawicki pisze tak — Kto nas uczy historii, ale tej prawdziwej, czyli tej z przed trzech zaborów i tej po II wojnie. To o latach po 1900 roku wiem od świadków, czyli od mojego dzaidka ze strony mamy ( Karol Borek), uczestnika I wojny. Także od stryjka ( Generał Witold Nowina E. Sawicki ), opowiadania o II wojnie i udział np. w bitwie pod Monte Cassino, czyli szlak bojowy I Armii Wojska Polskiego. Ta powstała z w niewoli Polaków, więzionych ich rodziców i dziadków po powstaniach w Polsce, a więzionych w Rosji. Historia ta w szkole nie pisze dokładnie, ze było jednocześnie dwóch królów, Leszczyński i Sas, a nawet było dwóch Sasów i początek końca Królestwa Polskiego. Ostatnim królem z poręki Prusaczki Carowej Rosji Katarzyny II i jej wojska 15 tysięcy do wyboru króla Stasia ( bawidamka ) Poniatowskiego na jej życzenie, a po tym nastały trzy zabory i wymazanie Polski z mapy. Ostatnia wojna i trzej wgrani w tej wojnie nad Niemcami i Hitlerem, to USA, Anglia i Rosja z wujkiem Stalinem, który wymordował 62 miliony ludzi, czyli więcej niż Adolf Hitler, bo on zamordował ‚tylko’ 21 milionów ludzi. Natomiast Józef Stalin, który ustalił granice Polski po II wojnie, czyli ziemie prastare Polski. Nasze na zachodzie i północy, oprócz Królewca, są w Polsce, ale dwie trzecie przedwojennej Polski jest w Rosji i z nich są nowe państwa, np. Ukraina. O tym można się dowiedzieć z kronik filmowych, filmów o dawnych czasach i książek o Historii Polski.
///
Z NCK można było się kontaktować w sprawie potwierdzenia przybycia do 20 stycznia 2017 roku e-mailowo: rsvp@nck.pl lub telefonicznie: (22) 21 00 179. Osoby, które nie mogły przybyć osobiście
 
 
Nagrania z poprzednich debat:
„Czym dla Polaków jest niepodległość?”: 
https://youtu.be/VRYwSAi9uFY
///

„Duma i wstyd. Zmiana samooceny Polaków”
https://www.youtube.com/watch?v=8fOdKnim4-A
 ///

 
Narodowe Centrum Kultury działa z impetem — Na  stronie NCK można już znaleźć również artykuł na temat wczorajszej debaty:
 
Debata zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Historii Polski miała miejsce we wtorek 24 stycznia o 18:00 w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy,mieszcząca się przy ul. Koszykowej 26/28.
Narodowe Centrum Kultury NCK jest państwową instytucją, której zadaniem jest podejmowanie aktywności na rzecz rozwoju kultury w Polsce. www.nck.pl
///
Testerzy Imprez polecają!
NCK logo 2