BWA Zielona Góra. Smena Project — Niech fotografują nas artyści. Anc. Wernisaż 10 luty 2017. fot Rafał Bujnowski

BWA Zielona Góra. Smena Project. Niech fotografują nas artyści. Wernisaż 10 lutego

BWA Zielona Góra. Smena Project — Niech fotografują nas artyści. Anc. Wernisaż 10 luty 2017. fot Rafał Bujnowski
Smena Project pt. „Niech fotografują nas artyści”
Zapraszamy na wystawę Smena Project pt. „Niech fotografują nas artyści”
Otwarcie 10.02.2017,  godzina 19:00. Wystawa czynna do 05.03.2017.
  
Autorzy wystawy Anc Ciechanowicz i Kuba Szkudlarek od 2009 r. robią zdjęcia używając starego aparatu produkcji radzieckiej – smieny. W ten sposób dokumentują ich rzadkie spotkania. Przez lata smiena stała się łącznikiem międzyludzkim, niezbędnym dodatkiem spotkań, zapisem relacji. Od początku trwania projektu autorami zdjęć byli także ich bliscy. Robiąc im zdjęcia, stawali się częścią smenowej historii.
 
Marzyliśmy o tym, by sfotografowali nas ludzie mający na nas artystyczny wpływ – opowiadają Anc Ciechanowicz i Kuba Szkudlarek – Postanowiliśmy więc poprosić ważnych dla nas ludzi sztuki, by zrobili nam zdjęcie. Na wystawie „Niech fotografują nas artyści” w zielonogórskim BWA wystawimy zdjęcia stworzone w lipcu 2016 roku – fotografie autorstwa dwudziestu trzech spotkanych twórców, jak również zdjęcia obrazujące miesięczną podróż między ich domami. Aby pokazać, że projekt z artystami jest tylko częścią większej przygody, na wystawie pojawią się też zdjęcia powstające od 2009 roku.
 
Spotkani twórcy:
Agata Agatowska, Basia Bańda, Wojciech Bąkowski, Piotr Bosacki, Olaf Brzeski, Jan Bujnowski, Rafał Bujnowski, Bogna Burska, Romuald Demidenko, Tomasz Kowalski, Wojciech Kozłowski, Adam Mazur, Agnieszka Polska, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Anda Rottenberg, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Maciej Stępiński, Andrzej Tobis, Zbigniew Warpechowski, Wojciech Zamiara, Ewa Zarzycka.
 
Trasa: 5527 km
Berlin, Zielona Góra, Poznań, Nowogród k. Torunia, Łódź, Warszawa, Mszczonów, Wrocław, Sokołowsko, Katowice, Oświęcim, Kraków, Przemyśl, Bojadła.
 
O autorach:
Anc Ciechanowicz (ur. 1990), projektantka graficzna, i Kuba Szkudlarek (ur. 1991), fotograf – duet twórczy łączący zainteresowania we wspólnych realizacjach. Prywatnie zaprzyjaźnieni od 2005 roku. W momencie wyboru miejsca studiowania, on wahał się między Krakowem a Łodzią. W końcu wybrał tę drugą. Tam osiadł na słynnej Filmówce, by doskonalić swój warsztat. W wolnych chwilach odwiedza też Uniwersytet Łódzki, gdzie kończy studiować historię sztuki. Ona poszła jeszcze dalej: studiowała w Krakowie (ASP, UP), hiszpańskiej Altei, Providence w USA i Helsinkach. W tych ostatnich na Aalto University obroniła dyplom i oficjalnie stała się Master of Arts. Tytuł nie był jej jednak potrzebny do pracy na całym świecie. Wtajemniczeni wiedzą, że jak już w końcu odbierze telefon, to lepiej zapytać gdzie jest, niż jak się ma. Różnią ich miasta, gdzie stoją ich łóżka i biurka z macami, różni ich też doświadczenie w wielu dziedzinach. Smiena towarzyszy im nieprzerwanie od 2009 r. i nic nie zapowiada zmiany.
 
Zapraszają Anc Ciechanowicz i Kuba Szkudlarek
smenaproject@gmail.com
https://web.facebook.com/smenaproject/
https://vimeo.com/144721573
fot. Rafał Bujnowski
Film o Smenie na Vimeo

Lustro na bok – Archiwum Polskiego Performansu – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest państwową instytucją kultury założoną w 2005 roku.
ARTMUSEUM.PL
Opis pochodzi ze strony Filmoteki Muzeum
 
W latach 90. XX wieku i w pierwszej dekadzie XXI Zarzycka zaniechała realizacji filmowych, poświęcając się działalności performerskiej, dokumentowanej na wideo przez zapraszające ją instytucje, ale najczęściej przez przyjaciół, przede wszystkim Józefa Robakowskiego, w którego archiwum znajduje się spora część zapisów jej wystąpień. W 2008 roku nastąpiło coś w rodzaju powrotu. Najpierw powstał nakręcony w Kazimierzu film Videoperformance. Następnie w roku 2011 na wystawę indywidualną w Galerii BWA w Zielonej Górze artystka zrealizowała cykl krótkich prac wideo, w których odwołuje się do myśli o nadprodukcji sztuki, jej powtarzalności. W jednym z filmów opowiada o swoich rozterkach:
„Zrobić coś nowego, odrzucić to, co było. Myślę, że to nie jest tylko moim marzeniem. Jest to marzeniem każdego artysty. Wyrzucić to, co było, zapomnieć o tym, kim się było. No, ale z drugiej strony chciałoby się mieć te korzenie, ten rodowód, to oparcie, pozycję, no i dorobek, przede wszystkim dorobek. Moim marzeniem kiedyś, tak być może zaindukowałam się od pewnego niemłodego już artysty, było zostać takim nikim”.
Artystka mówi o tych pracach „te różne śmieszne filmiki”, pozornie deprecjonując ich wartość i zawartość, choć są to być może jedne z cenniejszych prac w sztuce wideo związane z autorefleksją i szukaniem sensu działalności artystycznej. Pojawia się w nich w sposób dobitny kwestia „braku dorobku”. A przecież dorobek istnieje, są nim właśnie owe filmiki. Bardzo to przewrotne. Być może właśnie specyficzne informe prac filmowych Zarzyckiej jest sposobem na to, by one były i jednocześnie by ich nie było, by zasugerować ich niedokończenie, zneutralizować materializację idei.
Opis za: Agnieszka Rayzacher, Jedno mam na celuloidzie, a drugie częściowo, w: Ewa Zarzycka. Lata świetności, red. Agnieszka Rayzacher, Dorota Jarecka, Warszawa 2016.
 
 
Smena Project — Niech fotografują nas artyści
 
BWA Zielona Góra
Aleja Niepodległości 19, 65-048 Zielona Góra
 
Otwarcie wystawy: 10 luty o 19:00
 
Zapraszamy! Testerzy Imprez polecają!
BWA Zielona Góra. Smena Project — Niech fotografują nas artyści. Anc. Wernisaż 10 luty 2017. fot Rafał Bujnowski
BWA Zielona Góra‎. Smena Project — Niech fotografują nas artyści. PLAKAT