Kiedy walczą słonie. Kadr z filmu. Dystrybutor igo.org. pl

ZEFAM ZONA ART zaprasza na seans filmu KIEDY WALCZĄ SŁONIE w ramach cyklu EDUKACJA GLOBALNA.

Kiedy walczą słonie. Kadr z filmu. Dystrybutor igo.org. pl
Kiedy walczą słonie. Kadr z filmu. Dystrybutor igo.org. pl
ZAKŁAD USZLACHETNIANIA KULTURY / ZEFAM ZONA ART wraz z grupą F13, Centralą Twórczą oraz portalem TesterzyImprez.pl we współpracy z Instytutem Globalnej Odpowiedzialności i Grupą Zagranica zapraszają 16 grudnia 2016 na pokaz FILMU „KIEDY WALCZĄ SŁONIE” oraz DYSKUSJĘ   w ramach przemyśleń po TYGODNIU EDUKACJI GLOBALNEJ, który obchodzony był w listopadzie 2016 roku. Wówczas, podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce, odbył się seans filmu „Pełny Talerz dla 1o miliardów” nagrodzonego podczas 13. edycji Millennium Docs Against Gravity.
elephants 1

 W tym tygodniu natomiast zapraszamy w piątek 16/12 o godzinie 18:00 na pokaz filmu „KIEDY WALCZĄ SŁONIE” który zdobył nagrodę Human Doc – Grand Prix dla Najlepszego Filmu Zagranicznego oraz dyskusję po seansie. To kolejne takie spotkanie w Zakładzie Uszlachetniania Kultury – ZEFAM ZONA ART ramach cyklu EDUKACJA GLOBALNA.

„KIEDY WALCZĄ SŁONIE” to film traktujący o minerałach wydobywanych w odległych krajach pokazujący, że produkty których używamy, cała elektronika związana jest z minerałami czyli surowcami, które muszą być gdzieś wydobywane, często w sposób pomijający godność społeczności mieszkającej w krajach pozyskiwania tych surowców.  Skutkiem tych działań, jest niszczenie środowiska naturalnego oraz lokalnych społeczności mieszkających na terenach, które są jednocześnie tanią siłą roboczą wykorzystywaną do granic możliwości.  Rodzi to pytania natury etycznej i moralnej o konsekwencje w zmianie  sposobie naszego myślenia o luksusie w kontekście konsumpcjonizmu w czasach ponowoczesności.
„Kiedy walczą słonie, trawa cierpi”
Tak mówi przysłowie kongijskie. Korupcja, walki rebelianckie i wyzysk międzynarodowych korporacji wyniszczają kraj, którego klątwą stały się minerały – świat patrzy, ale nikt nic nie robi. W Demokratycznej Republice Konga znajdują się jedne z najbogatszych złóż minerałów (m.in. miedzi i koltanu) coraz bardziej pożądanych przez zachodnich konsumentów elektroniki. Zamiast poprawiać jakość życia najbiedniejszej nacji na ziemi, miliardy dolarów trafiają do międzynarodowych korporacji, skorumpowanych polityków i lokalnych bojówek. Eksploatacja tych minerałów napędza wojnę, która od 1996 roku pochłonęła pięć milionów istnień. Może kiedyś konflikt ten będzie znany jako największa zbrodnia przeciwko ludzkości we współczesnej historii. Czy możemy go zatrzymać?
elephants 3
Podobnie jak w trakcie pierwszego seansu w ZEFAM ZONA ART, podczas dyskusji po skupimy się na tym, co się dzieje z nimi (minerałami, ludźmi) gdy trafiają w ręce wielkich korporacji.  Będzie też optymistyczniej, czyli o alternatywach oraz o tym jak można ocalić społeczności lokalne. Pokaz organizowany jest pod patronatem Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.
Kiedy walczą słonie. Kadr z filmu. Dystrybutor igo.org. pl
Kiedy walczą słonie. Kadr z filmu. Dystrybutor igo.org. pl
———————————————————————————
Towarzystwo Przyjaciół Sztuki Współczesnej kontynuując obchody Europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej, którego  18. edycja miała miejsce w listopadzie tego roku, włącza się aktywnie w działania Instytutu Edukacji Globalnej. Wydarzenie obchodzone  w tym roku w dniach 14 – 20 listopada w poszczególnych miastach w całej Polsce skupiło nie tylko członków i sympatyków organizacji pozarządowych ale również wielu mieszkańców miast którym nie są obojętne losy społeczności w innych regionach świata. 
Zachęcamy zatem wszystkich mieszkańców miasta, organizacje, instytucje prywatne i publiczne w Zielonej Górze i gminach ościennych, którym bliska jest idea edukacji globalnej, do wzięcia udziału w najbliższym wydarzeniu: które odbędzie się 16 grudnia 2016 w Zielonej Górze.
Rozpoczniemy od spotkania przy ciepłej herbacie i kawie w ramach akcji społecznych Podaruj Ciepły Uśmiech, które inicjuje TPSW a następnie zapraszamy na pokaz filmu pt. „KIEDY WALCZĄ SŁONIE” oraz dyskusję po nim.
W szczególności chcemy pokazać i skupić się na 4 ważnych wątkach tego filmu, czyli:
1. Kwestie  wydobycia surowców – co się dzieje, kiedy trafiają w ręce wielkich korporacji typu  na czym polegają  alternatywne sposoby
2. Rozwiązania technologiczne – co zrobić by zminimalizować niszczenie środowiska naturalnego w krajach wydobycia.
3. Dysonans związany z konsumpcją dóbr jakimi są minerały
4. Alternatywy – przykłady sposoby na to jak zmienić sytuację.
Osobom, którym w szczególności  te zagadnienia nie są obojętne mogą się włączyć aktywnie w działania IGO podpisując petycję na stronie – mineralykonfliktu.pl
elephants 5
Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Instytut Globalnej Odpowiedzialności wspiera inicjatywy z krajów Południa na rzecz usuwania przyczyn niesprawiedliwości i zmiany mechanizmów dotyczących rozwoju.

 
Dąży do tego, aby współpraca rozwojowa była oparta na priorytetach wypracowanych przez ludzi z krajów Południa.
 
Szerzy w Polsce świadomość odpowiedzialności globalnej i współzależności, w duchu wartości partycypacji i równości.
——————————————————————————
IGO logo 2
Tytuł polski filmu: KIEDY WALCZĄ SŁONIE. Tytuł oryginalny: When elephants fight, reżyseria: Michael Ramsdell, scenariusz: Michael Ramsdell, zdjęcia: Michael Ramsdell, muzyka: Steve Jablonsky, obsada: Robin Wright
język: kiswahili, angielski, czas trwania: 90′, kraj produkcji: Bermudy, RDC, Rwanda, Kanada, rok produkcji: 2015, dystrybutor: Instytut Globalnej Odpowiedzialności (Polska)
IGO logo
///
CO, GDZIE, KIEDY?
Seans filmu: „KIEDY WALCZĄ SŁONIE”
ZEFAM ZONA ART (dawniej Kokon, w budynku obok funkcjonował swego czasu również klub Pierwsze Piętro)
 
piątek 16 grudnia 2016 r.
 
godz. 18:00
 
ul. Sienkiewicza 9, Zielona Góra
 
Jak dojechać: od ul. Wrocławskiej skręt w Sienkiewicza (za Urzędem Pracy na rondzie w lewo przy sklepie Lidl)
ZEFAM ZONA ART
Testerzy Imprez polecacją!
IGO strzały

Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) jest niezależną, apolityczną organizacją pozarządową zrzeszającą ludzi, którzy podzielają pogląd o współzależności świata. Wspiera inicjatywy z krajów Południa na rzecz usuwania przyczyn niesprawiedliwości i zmiany mechanizmów dotyczących rozwoju. Dąży do tego, aby współpraca rozwojowa była oparta na priorytetach wypracowanych przez ludzi z krajów Południa. Szerzy w Polsce świadomość odpowiedzialności globalnej i współzależności, w duchu wartości partycypacji i równości.