teatr-academia_projekt-taneczny_core-ensemble_29-listopada-2016

Warszawa. Kore Ensemble – Mit, Rytuał i taniec z Apulii – projekt. Teatr Academia.

teatr-academia_projekt-taneczny_core-ensemble_29-listopada-2016
Warszawa. Kore Ensemble – Mit, Rytuał i taniec z Apulii – projekt. Teatr Academia.
29 listopada 2016 | Warszawa. Teatr Academia, ul. 11 Listopada 22.
 
 
Projekt KORE ENSEMBLE to wyjątkowa okazja do spotkania z kulturą, tańcem i muzyką włoskiego Salento. Maristella Martella, pomysłodawczyni i choreografka spektaklu, wraca do Polski zaledwie po kilku miesiącach. To wszystko miało miejsce 29 listopada w Warszawskim Teatrze Academia.
 
Program wydarzenia był imponujący.
 
Na początek od godziny 18:00 Pizzica e tamburello – warsztaty taneczne i podstawy gry na tamburello z tancerkami i muzykami Kore Ensemble.
 
Następnie o 19:30 miała miejsce projekcja filmu KORE. La danse de Perséphone, w reżyserii. Azurra Lugari, gdzie choreografię opracowała Maristella Martella, natomiast taniec w wykonaniu Compagnia Tarantarte do muzyki Officina Zoè olsniewał i obezwładniał jednocześnie. I wreszcie clou programu o 20.30 niesamowity spektakl KORE Ensemble.
KORE Ensemble przedstawia kraj, w którym taniec czyni cuda. Pokaz prowadzone przez kobiety z okazji celebracji kobiety z włoskiego półwyspu Salento. Oryginalna, chwytajaca za serca choreografia, w której wykorzystująca tradycyjny taniec „Pizzica” prowadzi do stanu transu, z wirowania.
 
Jak to się stało, że ten projekt został zrealizowany?
Otóż w czerwcu 2016 roku Maristella Martella poprowadziła warsztaty taneczne w Krakowie Taranterra. Laboratorium pizzichi i tarantyzmu. W ramach wydarzenia, organizowanego przez Instytut Teatralny i Centrum Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, odbyła się również konferencja w Warszawie, której liczna publiczność a także żywa dyskusja potwierdziły rosnące zainteresowanie kulturą południowych Włoch. Maristella wraca do Polski z nowym spektaklem, którego premiera odbyła się 17 września 2016 roku w Paryżu. W ramach projektu na scenie pojawią się tancerki z grupy Compagnia Tarantarte – Nuova Danza Popolare, kierowanej przez Maristellę Martellę, a także Cinzia Marzo – głos i dusza Officiny Zoè, w akompaniamencie dźwięków tamburynów Silvii Gallone i kontrabasu Eufemii Mascolo.
 
Kore Ensemble w Paryżu, Eglise Saint Merry, 19 Września 2016
 

 
Istnieje takie miejsce, w którym taniec i muzyka czynią cuda. Tym miejscem jest Salento w regionie Apulii na południowo-wschodnim krańcu Włoch, gdzie od wieków rozbrzmiewają dźwięki tamburynu i śpiew kobiet. Salento to ziemia tarantyzmu – rytuału uzdrawiającego z ukąszenia pająka, który łączy w sobie taniec, muzykę,trans, opętanie i chrześcijańską dewocję. Muzycy/uzdrowiciele wzywani byli, aby pomóc ukąszonej kobiecie w jej uzdrowieniu. Podczas domowego rytuału szukali oni odpowiedniego rytmu, który pozwalał kobiecie wejść w stan transu i w ten sposób pomagali jej pozbyć się trucizny. Rytm i wirowy taniec, dawniej antidotum na ukąszenie pająka, stały się dziś lekiem na niepokoje współczesnego świata. Muzyka jest terapią dla duszy.
Teatr Academia. Salvatore Montesano, Ewa Karasińska- Gajo, Joanna Stasina, Paweł Cholew i jeszcze kilka bezfejsbukowych nazwisk – to dzięki Waszej pomocy ten wieczór się udał! Monika Kocańda dziękuje w imieniu całego zespołu.
Teatr Academia. Po spektaklu Core Ensemble. Fot. Monika Kocańda.
Teatr Academia. Po spektaklu Core Ensemble. Fot. Monika Kocańda.
Projekt taneczny Core Ensemble Fot. taniecpolska.pl
Projekt taneczny Core Ensemble Fot. taniecpolska.pl

Co łączy w sobieKore Ensemble?

Kore Ensemble łączy w sobie doświadczenia artystyczne kobiet, które przyczyniły się do rozwoju badań nad tańcem i muzyką, pracując nad transpozycją, transfiguracją i nad ponownym opracowaniem salentyńskiego rytuału, muzyki i tańca. Opowieści o ziemi i pracy, o mitach i archetypach, o rozstaniach i powrotach, oddają obraz Apulii tradycyjnej i fascynującej a jednocześnie pełnej kontrastów, współczesnej i otwartej na spotkanie z innymi kulturami.
Więcej info: taniecpolska.pl
Spektakl KORE Ensemble zrealizowany został w Warszawie w Teatrze Academia, mieszczącym sie przy ul. 11 Listopada 22 w ramach programu Puglia Sounds Export 2016 we współpracy ze Stowarzyszeniem FORMAT ZERO.
Teatr Academia. KORE Ensemble. Testerzy Imprez polecają!
teatr-academia_projekt-taneczny_core-ensemble_29-listopada-2016