razem-dla-pokoju-teg-2016-tydzien-edukacji-globalnej

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ – RAZEM DLA POKOJU. ZEFAM ZONA ART. GRUNBERG 2016

razem-dla-pokoju-teg-2016-tydzien-edukacji-globalnej

teg-igo-instytut-globalnej-odpowiedzialnosci
ZAKŁAD USZLACHETNIANIA KULTURY / ZEFAM ZONA ART wraz z grupą F13, Centralą Twórczą oraz portalem TesterzyImprez.pl we współpracy z Instytutem Globalnej Odpowiedzialności i Grupą Zagranica zapraszają 25 listopada 2016 na pokaz FILMU oraz DYSKUSJĘ w ramach TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ, który obchodzony jest w listopadzie 2016 roku.
Seans filmu „Pełny Talerz dla 1o miliardów” nagrodzonego podczas 13. edycji Millennium Docs Against Gravity.
Zapraszamy w piątek 25/11 o godzinie 18:00 na pokaz filmu „Pełny Talerz dla 1o miliardów”  i dyskusję na tematy globalne. Pierwsze takie spotkanie w Zakładzie Uszlachetniania Kultury – ZEFAM ZONA ART.
„Pełny talerz dla 10 miliardów”. To film o losie… nasion i o tym, co się dzieje z nimi gdy trafiają w ręce wielkich korporacji typu Bayer/Monsanto, o sałacie w japońskich fabrykach, sztucznym mięsie w holenderskim laboratorium i o zawłaszczaniu ziemi na cele produkcji masowej. Będzie też optymistyczniej, czyli o alternatywach z Wielkiej Brytanii, czyli jak można ocalić świat. W ramach pokazu przewidziano też spotkanie z gościem – Magdą Bodzan z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.
 
Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) jest niezależną, apolityczną organizacją pozarządową zrzeszającą ludzi, którzy podzielają pogląd o współzależności świata.
 
—————————————
18. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej
To już 18. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. Wydarzenie obchodzone będzie w tym roku w dniach 14 – 20 listopada w poszczególnych miastach w całej Polsce. Grupa Zagranica – jako organizacja koordynująca – zaprosiła ZAKŁAD USZLACHETNIANIA KULTURY ZEFAM ZONA ART działającym wraz z Towarzystwem Przyjaciół Sztuki współczesnej do włączenia się w obchody TEG, pod hasłem:
 
<<< Razem Dla Pokoju >>> które w Zielonej Górze koordynują Waldemar Lorenz oraz Anna Kraśko z ww. stowarzyszenia. Patronat medialny objął portal o kulturze TesterzyImprez.pl
 
 teg-igo-instytut-globalnej-odpowiedzialnosci
Zachęcamy zatem wszystkich mieszkańców miasta, organizacje, instytucje prywatne i publiczne w Zielonej Górze i gminach ościennych, którym bliska jest idea edukacji globalnej, do włączenia się w Tydzień Edukacji Globalnej, poprzez czynne uczestnictwo w najbliższym wydarzeniu: które odbędzie się 25 listopada 2016 w Zielonej Górze.
Rozpoczniemy od spotkania dyskusyjnego w ramach akcji społecznych, które inicjujemy jako TPSW następnie wykładu Magdy Bodzan towarzyszącemu pokazowi filmu pt. „Pełny talerz dla 10 miliardów”.
 
W szczególności chemy pokazać i skupić się na 6 ważnych wątkach tego filmu, czyli:
 
1. Kwestie nasion – co się dzieje, kiedy trafiają w ręce wielkich korporacji typu Bayer/Monsanto, jak wyglądają alternatywne banki nasion
 
2. Rozwiązania technologiczne – sałata w japońskich fabrykach, sztuczne mięso w holernderskim laboratorium
 
3. Zawłaszczanie ziemi
 
4. Alternatywy – przykład z Wielkiej Brytanii
 
—————————————
„Pełny Talerz dla 1o miliardów” nagroda Green Warsaw Award podczas 13. edycji Millennium Docs Against Gravity
Film „Pełny Talerz dla 1o miliardów” zdobył nagrodę Green Warsaw Award podczas 13. edycji Millennium Docs Against Gravity za próbę zmierzenia się w filmie z rozwiązaniami problemu niewystarczającej ilości żywności, a szczególnie ich analizę pod kątem realnej przydatności i trwałości, obecnych możliwości, a także konsekwencji dla środowiska.

 
Dlaczego wybraliśmy hasło „Razem dla Pokoju”?
 
Na wybór tego właśnie tematu znacząco wpłynęła globalna sytuacja z tego i ubiegłego roku.
 
Przypomnijmy – 2015 rok, a szczególnie druga jego połowa to wydarzenia, o których teraz mówimy jako o europejskim kryzysie postaw obywatelskich wobec sytuacji uchodźców. Trwająca już prawie pięć lat wojna w Syrii, a także inne toczące się na świecie konflikty, zmusiły setki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów i poszukiwania schronienia w innych krajach.
 
Dlatego też edukacja na rzecz pokoju wydaje się tym działaniem, które właśnie w ramach TEG powinno zostać zrealizowane i które idealnie wpisuje się w cele i założenia edukacji globalnej. Zachęcamy, by instytucje realizujące działania w tamach TEG skupiły się nie tylko na sytuacji bieżącej związanej z przeciwdziałaniem konfliktom, ale jasno wskazać na przyczyny oraz budować takie działania edukacyjne, które w dłuższej perspektywie pomogą przeciwdziałać takim zjawiskom, jak ubóstwo, nierówności, dyskryminacja, nadmierne wykorzystywanie zasobów, czy konflikty zbrojne.
teg-igo-instytut-globalnej-odpowiedzialnosci
 
Towarzystwo Przyjaciół Sztuki Współczesnej jako organizacja pozarządowa oraz  portal o kulturze TesterzyImprez.pl wraz z Grupą F13 oraz Centralą Twórczą chcąc włączyć się w akcję TEG postanowili wspólnie ponownie połączyć siły i zorganizować, tym razem, pokaz filmu „Pełny talerz dla 10 miliardów” oraz spotkanie z gościem, którym będzie wspomniana wyżej Magda Bodzan z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.
 
 
—————————————
 
 
Koordynaotrem Tygodnia Edukacji Globalnej jest Grupa Zagranica – federacja 54 polskich organizacji pozarządowych, zaangażowanych we współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną i edukację globalną (www.zagranica.org.pl).
 
 
CO, GDZIE, KIEDY?
ZEFAM ZONA ART (dawniej Kokon, w budynku obok funkcjonował swego czasu również klub Pierwsze Piętro)
 
piątek
25 LISTOPADA 2016 r.
 
godz. 18:00
 
ul. Sienkiewicza 9, Zielona Góra
 
Jak dojechać: od ul. Wrocławskiej skręt w Sienkiewicza (za Urzędem Pracy na rondzie w lewo przy sklepie Lidl)
ZEFAM ZONA ART
TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ – RAZEM DLA POKOJU
Testerzy Imprez polecają!
teg-igo-instytut-globalnej-odpowiedzialnosci
razem-dla-pokoju-teg-2016-tydzien-edukacji-globalnej