halka-premiera-filmoteka-narodowa-17-11-2016

Filmoteka Narodowa. HALKA (1929/1932), reż. Konstanty Meglicki. Ekranizacja opery Stanisława Moniuszki to kolejny film w wersji odrestaurowanej cyfrowo. PREMIERA listopad 2016

 
halka-premiera-filmoteka-narodowa-17-11-2016
Filmoteka Narodowa. HALKA (1929/1932), reż. Konstanty Meglicki. Ekranizacja opery Stanisława Moniuszki to kolejny film, jaki Filmoteka Narodowa zaprezentuje w wersji odrestaurowanej cyfrowo. Mrówcza i tytaniczna praca, ale aż efekt zapiera dech : )) Brawo!
Repremiera HALKI w TEN czwartek w kinie ILUZJON FILMOTEKI NARODOWEJ.
Sfinalizowano już prace nad obrazem, a kompozytor Jerzy Rogiewicz wraz z zespołem ukończył pracę nad oryginalną ścieżką muzyczną do odrestaurowanej HALKI.
Przed Kompozytorem ogromne wyzwanie. Oprócz kompozycji własnej usłyszymy bowiem fragmenty oryginalnej muzyki, które zmiksuje Marcin Lenarczyk / DJ Lenar.
Podejrzeliśmy muzyków przy pracy w studio, a Państwa zapraszamy na pokazy HALKI w Iluzjonie.
 
Ekranizacja opery Stanisława Moniuszki to kolejny film, jaki Filmoteka Narodowa zaprezentuje w wersji odrestaurowanej cyfrowo. HALKA wyreżyserowana w latach 1929/1932 przez Konstantego Meglickiego przeleżała lata na półce w Filmotece Narodowej. Teraz po kilkuletniej pracy nad dzielem będziemy mieli okazję ujrzeć ten film w nowym obliczu, nowej odsłonie.  Repremiera ekranizacji opery Stanisława Moniuszki w wersji odrestaurowanej cyfrowo już w listopadzie 2016 roku.
 
Link do video na znanym portalu społecznościowym tutaj:
 
 
filmoteka-narodowa-logo
 
Fabuła: Janusz Odrowąż, panicz ze dworu, poznaje piękną Halkę, wnuczkę młynarza i rozkochuje ją w sobie. Mimo nalegań dziadka, Halka odtrąca młodego górala Jontka, który stara się o jej rękę. Matka Janusza, dumna pani Odrowążyna, patrzy niechętnym okiem na romans swego syna z chłopką. Wraz z sąsiadem, bogatym Stolnikiem, ustaliła już dawno małżeństwo syna z piękną Zosią. Ulegając woli matki, Janusz udaje się w odwiedziny do Stolnika.
 
Młody i porywczy, nie oparł się wdziękom uroczej szlachcianki i zapomniał o przysięgach, składanych Halce. Zaczyna jej unikać, tym bardziej, gdy dowiedział się, że dziewczyna zostanie matką. Jontek ubolewa, że Halka wzgardziła jego miłością, a niewierność Janusza wobec biednej dziewczyny, oburza go. Chce jej otworzyć oczy na jego zdradę, zawiadamia ją, że wkrótce odbędzie się ślub Janusza z inną kobietą. Na wieść o tym Halka zrywa się i biegnie do pałacu Stolnika, błagając Janusza o litość nad sobą. Wypędzona, błąka się długo, aż wreszcie dręczona tęsknotą do dziecka, powraca do starego młyna. Zastaje dziecko nieżywe. Oszalała z bólu, biegnie do kościoła, by szukać pocieszenia. W kościele odbywa się właśnie ślub Janusza z Zosią. Zrozpaczona Halka rzuca się w nurt Dunajca z tego samego urwiska, na którym Janusz nie tak dawno wyznawał jej miłość.
 
Więcej o filmie #HALKA możecie przeczytać na stronie #nitrofilm:
 
 
 
#opera #moniuszko #filmotekanarodowa #repozytoriumcyfrowe #nitrofilm #iluzjon #kinoiluzjon
halka-premiera-filmoteka-narodowa-17-11-2016