llf-plakat-2016-600x220

45. Lubuskie Lato Filmowe. W dniach 26 czerwca 3 lipca 2016 Łagów stolicą polskiej kinematografii.

LLF logo 2016
Na przełomie czerwca i lipca Łagów znów stanie się stolicą polskiej kinematografii. Podejrzyjmy pierwsze punkty programu.
 
Podobnie jak w latach poprzednich, 45. Lubuskie Lato Filmowe, będzie festiwalem międzynarodowym z konkursem o nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Grona w kategorii filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krótkometrażowych.
 
Lubuskie Lato Filmowe odpływa po raz 45! Rejs po najlepszych filmach Europy Środkowo-wschodniej rozpoczęty!  Dyrektor Andrzej Kawala honorowym obywatelem gminy Łagów!  Świętujemy jubileusz i zapraszamy do Łagowa! Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu miało miejsce w niedzielę 26 czerwca w Łagowie Lubuskim obok Zamku Joannitów. Koncert Cygańskiego Teatru Terno, który porwał łagowską publiczność, zachęcił do tańca oraz wspólnych śpiewów. Dał dużo energii do otwarcia jubileuszowego 45 Lubuskiego Lata Filmowego. To była prawdziwa moc muzyki!
 
LLF plakat 2016
Koncert Cygańskiego Teatru Terno na otwarcie 45. LLF
Koncert Cygańskiego Teatru Terno na otwarcie 45. LLF
Tegoroczne logo 45. Lubuskie Lato Filmowe podobnie jak plakat festiwalowy nieco odmienione i ożywione.
LLF logo 2016
Dyrektor Andrzej Kawala honorowym obywatelem gminy Łagów!
Dyrektor Andrzej Kawala honorowym obywatelem gminy Łagów!
 
Jak tłumaczy Andrzej Kawala, dyrektor przeglądu program tegorocznej edycji może przyprawić o zawrót głowy. Poza częścią konkursową zobaczmy m.in. „Jubileusz 45-lecia Lubuskiego Lata Filmowego – 4,5 na 45”, „Kino Europy Środkowej i Wschodniej – 25 lat w Łagowie”, „Zapomniane perły kina polskiego”, Co nam zostało z Barei – 35 lat od premiery filmu „Miś”, 120 lat kina – „Wielkie dzieła niemego kina” oraz „Na wschód od Polski – współczesne kino państw postradzieckich”. Nabór filmów do bloków konkursowych trwał do 12 czerwca.
Zaczęli z lekkim poślizgiem o 13:30 filmem „Czułość” w reż. Emilii Zielonki i mimo nieco pochmurnej pogody Lubuskie Lato Filmowe przywołało pierwszych kinomanów. Już po sztormie w Łagowie i pogoda bardzo słoneczna. Po 22:00 wypływamy oficjalnie, by poznawać niezbadane lądy kinematografii środkowo-wschodniej!
 
Pierwsze spotkanie na 45. Lubuskim Leciem Filmowym, z twórcami filmu „Opieka domowa” – reżyserem Slávkiem Horákiem i aktorką Aleną Mihulová. Sala pełna.
Twórcy czeskiego filmu "Opieka domowa" reżyser Slávkiem Horákiem i aktorka Aleną Mihulová
Twórcy czeskiego filmu „Opieka domowa” reżyser Slávkiem Horákiem i aktorka Aleną Mihulová
Spotkanie z twórcami filmu "Opieka domowa" reżyserem Slávkiem Horákiem i aktorką Aleną Mihulová.
Spotkanie z twórcami filmu „Opieka domowa” reżyserem Slávkiem Horákiem i aktorką Aleną Mihulová.
 
Publiczność LLF podczas spotkania z twórcami reżyserem Slávkiem Horákiem i aktorką Aleną Mihulová.
Publiczność LLF podczas spotkania z twórcami reżyserem Slávkiem Horákiem i aktorką Aleną Mihulová.
Żaden festiwal nie obędzie się bez gwiazd i nie inaczej jest w przypadku Łagowa. Lista gości nie jest jeszcze potwierdzona, ale wśród zaproszonych osób wymienia się m.in. Janusza Zaorskiego, Volkera Schlöndorffa i Janusza Majewskiego.
 
 
Nieprzypadkowo ten najstarszy polski festiwal filmowy jest określany mianem jednej z ostatnich redut obronnych europejskiego kina artystycznego i mostu kulturalnego pomiędzy – coraz to, z biegiem lat, odmienniej postrzeganym – wschodem i zachodem Europy. Warto podkreślić, że to właśnie podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie nadarza się często jedyna okazja zapoznania się z najnowszymi filmami Europy Środkowej i Wschodniej, które nie trafiają do szerokiej dystrybucji.
 
Lubuskie Lato Filmowe organizowane jest w Łagowie od 1969 roku i początkowo skupiało się jedynie na polskiej kinematografii. Od roku 1990 impreza stała się festiwalem międzynarodowym nastawionym na prezentację kina krajów Europy Środkowej i Wschodniej, przekształcając się w miejsce wymiany doświadczeń z czasu wielkich przemian krajów bloku postkomunistycznego – w tym również przemian modelu kinematografii.
 
Aktualnie coraz częściej łagowski festiwal poprzez swe ekranowe prezentacje opisuje i diagnozuje zjawiska zachodzące we współczesnej Europie – już nie tylko w kinowej rzeczywistości. Żyjemy w ciekawych i dynamicznie zmieniających się czasach, dlatego to Lubuskie Lato Filmowe jest wciąż atrakcyjnym forum spotkań i wymiany myśli wśród kolejnych pokoleń twórców kina, publicystów, członków klubów filmowych czy studentów.
 
LLF jest nietypowym, skromnym – być może – festiwalem, jednak o niepowtarzalnej, niespiesznej atmosferze bez bankietowo-czerwonodywanowego zadęcia. Świetny klimat zapewniają nie tylko goszczące tu wielkie postaci świata filmu i miłośnicy dobrego kina, wyrobiona, stała publiczność, ale też samo kameralne położenie Łagowa nazywanego perłą turystyczną Ziemi Lubuskiej. Urocza miejscowość położona wśród bukowych lasów na przesmyku dwóch malowniczych jezior – Łagowskiego i Trześniowskiego kusi wytchnieniem, zwłaszcza na początku wakacji. Niewątpliwie jest to ciekawa alternatywa dla widza, nie tylko przy okazji jubileuszu.
 
Tegorocznym projekcjom i dyskusjom 45. Lubuskiego lata Filmowego tradycyjnie będą towarzyszyć konkursy filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich filmów fabularnych, które nagradzane będą Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Gronami. W tym roku będzie można obejrzeć około 200 filmów.
 
16 wybranych obrazów z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Litwy i Węgier walczyć będzie w głównym konkursie Filmów Fabularnych. Oceniać je będzie Jury pod przewodnictwem znanego aktora, reżysera teatralnego i filmowego Andrzeja Seweryna, u którego boku gościć będziemy dwóch uznanych reżyserów: Jana Jakuba Kolskiego i Janusza Zaorskiego, a także krytyków i publicystów filmowych: Jerzego Armatę i Piotra Kotowskiego.
Największe emocje towarzyszyć zapewne będą głownemu konkursowi 45. Lubuskiego Lata Filmowego. Który z 16 filmów zdobędzie główną nagrodę – Złote Grono?
 
W konkursie zobaczymy takie filmy:
 
1. Opieka domowa / Domácí péče – reż. Slávek Horák
2. Ja, Olga Hepnarowa / Já, Olga Hepnarová – reż. Petr Kazda, Tomás Weinreb
3. Nigdy nie jesteśmy sami / Nikdy nejsme sami – reż. Petr Václav
4. Stanko – reż. Rasťo Boroš
5. Czyściciel / Čistič – reż. Peter Bebjak
6. Dziecięce zoo / Petting Zoo reż. Micah Magee
7. Wakacje / Ferien – reż. Bernadette Knoller
8. 11 minut – reż. Jerzy Skolimowski
9. Córki Dancingu – reż Agnieszka Smoczyńska
10. Czerwony pająk – reż Marcin Koszałka
11. Excentrycy – reż. Janusz Majewski
12. Intruz – reż. Magnus von Horn
13. Moje córki krowy – reż. Kinga Dębska
14. Ogród Eden – reż. Algimantas Puipa
15. Mamuśka i inni pomyleńcy w rodzinie / Mom and other Loonies in the Family – reż. Ibolya Fekete
16. Demimonde / Félvilág – reż. Attila Szász
 
Konkurs krótkich filmów fabularnych rozstrzygnie jury, któremu przewodniczy filmoznawca Wanda Mirowska. Obok wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi zasiądą kulturoznawca i były wicedyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Radca Generalny Departamentu Zagranicznego Ministerstwa Edukacji i Kultury Republiki Węgierskiej István Krasztel oraz artysta plastyk Tomasz Broda, nota bene autor jubileuszowego plakatu LLF.
 
Lubuskie Lato Filmowe jest również jednym z nielicznych miejsc, gdzie można poznać najnowszą, międzynarodową twórczość dokumentalną. To bardzo ważna część festiwalu związana także z prestiżowym konkursem. Laureatów w tej kategorii wyłoni jury, którego przewodniczącą jest dr hab. Jadwiga Hučková, adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmująca się filmem dokumentalnym i fabularnym Europy Środkowej, dr Tomáš Hučko, słowacki reżyser, dokumentalista, wykładowca akademicki a także autor portalu internetowego poświęconego filmowi dokumentalnemu dokofilm.sk oraz Gediminas Jankauskas litewski dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy, wykładowca historii kina na Uniwersytecie Wileńskim.
 
W programie 45. Lubuskiego Lata Filmowego Łagów 2016 znajdą się jeszcze inne filmowe atrakcje zebrane w cyklach prezentowanych w czasie trwania festiwalu takie jak „Jubileusz 45-lecia Lubuskiego Lata Filmowego – 4,5 na 45”, czy też prezentacje retro – „Zapomniane perły kina polskiego” oraz z okazji 120 lat kina – „Wielkie dzieła niemego kina”. W cyklu „Wielcy, znani zapomniani” LLF przypomni postać Tadeusza Fijewskiego w 105. rocznicę urodzin. Tegoroczną ciekawostką jest pytanie „Co nam zostało z Barei – 35 lat od premiery filmu Miś”. Z kolei ramach cyklu „Mistrzowie kina” przypomnieć będzie sobie można dzieła dwójki uznanych reżyserów: Janusza Zaorskiego i Janusza Majewskiego.
 
Warto z pozakinowych atrakcji LLF 2016 polecić wystawę fotografii autorstwa Zofii Nasierowskiej oraz koncerty na inaugurację (Cygański Teatr Muzyczny Terno i jego goście) i zakończenie festiwalu (koncert Filharmonii Zielonogórskiej). Szczegóły są zamieszczone na oficjalnej stronie internetowej pod adresem www.llf.pl oraz na profilu www.facebook.com/lubuskielatofilmowe.
 
Organizatorem Festiwalu jest Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze przy wsparciu finansowym Zarządu Województwa Lubuskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Gminy Łagów.
Myśleliśmy, że pozostanie to dłużej niespodzianką, ale projektant Robert Tomak szybciej uchylił rąbka tajemnicy, zatem my także podzielimy się z tym Wami. Oto nowe łagowskie Złote Grona, które rozdamy najlepszym filmom na 45. Lubuskim Lecie Filmowym. Jak się podobają?
 
Złote Grona wręczane będą pod koniec LLF 3 lipca
Złote Grona wręczane będą pod koniec LLF 3 lipca
 

Ambitne kino nad pięknym łagowskim jeziorem to wymarzone wakacje. Sprawdźcie PROGRAM Lubuskiego Lata Filmowego na dzisiaj i inne dni.

 
Pobierz plakat z programem LLF 2016 w pliku pdf lub pobierz ulotkę programową w pliku pdf


Czekamy na Was w Łagowie – w Leśniku!
Słychać już fale łagowskiego jeziora, czuć temperaturę lubuskiego lata, a na horyzoncie widać już filmy z Europy Środkowo-Wschodniej, to znak, że 45. Lubuskie Lato Filmowe 2016 trwa już od niedzieli.  Sygnał do odpłynięcia jest, są na miejscu także łódki, kajaki, rowery wodne i inne cuda wianki. Wszystko, aby przez tydzień mierzyć się z ambitnym kinem i piękną przyrodą w Łagowie! Czekamy na Was od 26.06-3.07.2016
fot. materiały prasowe
Lubuskie Lato Filmowe. Testerzy Imprez polecają!
LLF logo 2016LLF plakat 2016