park-muz%cc%87akowski

Dni Województwa Lubuskiego 2016 w Parku Mużakowskim. NATURA, NAUKA I KOSMOS.

Dni Województwa Lubuskiego 2016 w Parku Mużakowskim. Natura, nauka i kosmos.
 
Natura, nauka i kosmos – to hasła tegorocznego Dnia Województwa Lubuskiego. Tym razem Lubuszanie świętować będą w Łęknicy. Na wieczornym koncercie zagra Emir Kusturica. Łęknicę wybrano nieprzypadkowo. Geopark Łuk Mużakowa został w tym roku wpisany na Listę dziedzictwa UNESCO, wcześniej znalazł się na niej Park Mużakowski. Niewielkie, przygraniczne miasto ma więc czym się pochwalić.
 
 
Jak wykorzystać potencjał turystyczny Parku Mużakowskiego?
O tym rozmawiała marszałek lubuska Elżbieta Polak z burmistrzem Łęknicy Piotrem Kuliniakiem. Łęknica to jedyna gmina w Polsce, która na swoim terenie ma dwie atrakcje sygnowane przez UNESCO.
 
Już w styczniu 2016 roku podczas spotkania pojawił się pomysł, żeby tegoroczne Dni Województwa Lubuskiego odbyły się właśnie na polsko-niemieckim pograniczu w Parku Mużakowskim w dniu odebrania Certyfikatu UNESCO . Marszałek Polak zadeklarowała włączenie Parku do regionalnego projektu promocji turystycznej i współtworzenia z gminą turystycznego centrum informacyjnego. Geopark Łuk Mużakowa w 2015 roku został opatrzony znakiem UNESCO.
 
W Paryżu odbyła się sesja Ogólnej Konferencji UNESCO, podczas której wyróżniono najwspanialsze geoparki świata, które należą do sieci geoparków europejskich i światowych. Na obszarze Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa” wytyczona została ścieżka pod nazwą Dawna Kopalnia Babina, idealnie wykorzystująca wyjątkowe w skali kraju walory do rozwoju geoturystyki.
 
 
 
Czytaj więcej na:
Wybierasz się na obchody Dni Województwa Lubuskiego? Ściągnij specjalną aplikację
 
 
Urząd Marszałkowski przygotował specjalną aplikację, dzięki której dotarcie na najważniejsze wydarzenia odbywające się w ramach Święta Województwa Lubuskiego stanie się łatwiejsze. Narzędzie zostanie wykorzystane także po zakończeniu uroczystości. Wówczas będzie służyło turystom odwiedzającym Park Mużakowski.
 
Do Święta Województwa Lubuskiego zostały dwa dni. Tegoroczna edycja święta odbywać się będzie na terenie Parku Mużakowskiego w Łęknicy. Organizatorzy zadbali o to, by osoby zainteresowane udziałem w uroczystości trafili na jego teren bez większych problemów.
 
– Na drodze prowadzącej do parku zostaną ustawione specjalne znaki. Będzie można znaleźć na nich zarówno mapki, jak i program imprezy. Dodatkowo na miejscu pracować będzie grupa wolontariuszy, którzy pomogą w razie ewentualnych problemów związanych z dotarciem w określone miejsca – tłumaczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury Tomasz Siemiński.
Urząd Marszałkowski przygotował specjalną aplikację
Park Mużakowski. fot. Gazeta Lubuska
 
Tegoroczna edycja skupiona będzie wokół takich haseł jak: natura, kosmos i nauka. Uczestnicy zabawy będą mogli skorzystać z takich atrakcji jak budowa zegara słonecznego, obserwowanie plam na słońcu, czy programowanie robotów. Jedną z największych atrakcji będzie koncert Emira Kusturicy i The No Smoking Orchestra.
 
W związku z dużą liczbą atrakcji, Urząd Marszałkowski przygotował specjalną aplikację, dzięki której uczestnicy zabawy nie przeoczą istotnych dla nich wydarzeń. – Aplikacja składa się z dwóch głównych modułów: mapy oraz spisu 57. atrakcji odbywających się w ramach Święta Województwa Lubuskiego – tłumaczył Marek Pych z Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki.
 
Aplikacja jest bezpłatna. Mogą ją uruchomić posiadacze telefonów o różnych systemach operacyjnych. Aktywne linki do aplikacji są dostępne m.in. na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego.
 
Organizatorzy zaznaczają, że ze względu na fakt, że święto będzie odbywało się zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie, aplikację warto ściągnąć nieco wcześniej. To sprawi, że po przybyciu na miejsce nie będzie problemu z jej uruchomieniem. Mapa załaduje się automatycznie.
 
Aplikacja będzie działała także po zakończeniu lubuskiego święta. Jej głównymi odbiorcami staną się wówczas turyści odwiedzający Park Mużakowski, polską część Geoparku Łuk Mużakowa oraz część Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa.
 
Stworzenie i uruchomienie aplikacji kosztowało 25 tys. zł. Zródło: http://wiadomosci.onet.pl/
Urząd Marszałkowski przygotował specjalną aplikację
Park Mużakowski. fot. Gazeta Lubuska