STREFA OFFelia 2016. ReAnimacja Kultury. Taniec, teatr, recital, poezja, fotografia.

 STREFA OFFelia. Taniec, teatr, poezja, recital, fotografia. 2016-06-01.

STREFA OFFelia 2016 to projekt kulturalno-naukowy, którego celem jest prezentacja twórczych, studenckich działań teatralnych, parateatralnych, tanecznych, taneczno-teatralnych, muzycznych, fotograficznych i malarskich. Jesteśmy otwarci na każdą studencką twórczość, dlatego nie czekaj i zgłoś się już teraz – zgłoszeń można było  dokonać poprzez zakładkę „Zgłoś się” do połowy maja br. Projekt jest przygotowywany przez studentów animacji kultury z Koła Naukowego „reAnimacja” oraz ich pomocników z „Bractwa Żółtego Szalika”, „Zwojów kultury” i pracowników Zakładu Animacji Kultury i Andragogiki.

STREFA OFFelia to nie tylko taniec, teatr, poezja, recital, fotografia ale przede wszystkim konfrontacja różnych bytów w jednej przestrzeni. Rozmowy dysputy spotkania wymiana doświadczeń. ReAnimacja Kultury. Dosłownie i w przenośni. Zatem warto. Rzucmy okiem na to co się działo w ubiegłym roku w ramach tego wydarzenia.

STREFA OFFelia 2015

Studenci UZ działający w kole naukowym „ReAnimacja” przygotowali i zrealizowali w czerwcu 2015 roku projekt kulturalno-artystyczny pod nazwą „STREFA OFFelia”, którego celem była prezentacja twórczych, studenckich działań – teatralnych, parateatralnych, tanecznych, muzycznych, fotograficznych i malarskich. Finał projektu miał miejsce 2 czerwca na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii UZ – w Zakładzie Animacji Kultury i Andragogiki, gdzie w czasie kilkugodzinnych pokazów artystycznych licznie zgromadzona publiczność miała możliwość uczestniczyć w występach zarówno studentów animacji kultury, jak też zaproszonych gości.

Pokaz rozpoczął się na dziedzińcu kompleksu „Mrowisko”, gdzie Pracownia Teatru Tańca pod kierunkiem dra Marka Zadłużnego zaprezentowała improwizowany spektakl „Ptacy”, będący przykładem współczesnej formy „sztuki ulicy”, czyli twórczych działań i interakcji dziejących się w naturalnej przestrzeni miasta-osiedla, włączających przypadkowych przechodniów i widzów w proces wspólnej kreacji i zabawy. Kolejne pokazy artystyczne studentów miały miejsce już w salach teatralnych Zakładu Animacji Kultury i Andragogiki, gdzie widzowie mogli zobaczyć między innymi etiudę teatralną studentów I roku AK 2 st. pod kierunkiem dra Jana Fręsia, autorską etiudę studentek z grupy „Emancypantki”: Karoliny Pachurki (III AK) i Julity Polańskiej (filozofia, studia doktoranckie)oraz etiudę Grupy Rewolucyjnej pt. „Demony Marii Antoniny” w reżyserii Sandry Stempniewskiej (III AK). Gorącą owacją przyjęto również występ zaproszonych gości – studentów kierunku taniec z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, którzy zaprezentowali kilka etiud tanecznych przygotowanych pod opieką artystyczną uznanego tancerza i choreografa Alexandra Azarkevitcha. Oryginalną i równie interesującą propozycją było działanie artystyczne Grupy Performatywnej „Abstrakt” przygotowane pod kierunkiem Sebastiana Piórkowskiego – studenta I roku animacji kultury (1st.). Wieczór zakończył występ muzyczno-wokalny Marty Bobko – studentki II roku animacji kultury (1st.). Imprezie towarzyszyła również wystawa prac malarskich studentek II roku AK (1st.) – Joanny Pawłowskiej i Olgi Gałeckiej oraz wystawa fotograficzna studentów animacji kultury przygotowana pod kierunkiem Jarosława Dulęby.

Zamierzeniem członków koła naukowego „ReAnimacja” jest, by „STREFA OFFelia” na stałe weszła do kalendarza ważnych, cyklicznych wydarzeń kulturalno-artystycznych UZ, prezentujących efekty twórczych działań studentów, podejmowanych przez nich zarówno w ramach zajęć dydaktycznych i warsztatowych, jak też w obszarze pozadydaktycznym, w ramach realizacji ich indywidualnych pasji i twórczych zainteresowań. Projekt „STREFA OFFelia” wzbudził bardzo duże zainteresowanie i uznanie mediów lokalnych; był nagłaśniany i obszernie relacjonowany m.in. w Gazecie Wyborczej, Gazecie Lubuskiej, Radiu Indeks oraz TVP Gorzów.

Podobnych ekscesów możemy spodziewać się i w tym roku. Koło naukowe „reAnimacja” pragnie zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnej edycji STREFY OFFelia 2016.

Finał projektu odbędzie się 1 czerwca 2016 roku o godzinie 18.00 w Zakładzie Animacji Kultury i Andragogiki zwanym „Mrowisko”. Uniwersytet Zielonogórski. ul. Wojska Polskiego 86.

 © 2016 Strefa Offelia

Testerzy Imprez polecają!

STREFA OFFelia. Taniec, teatr, poezja, recital, fotografia. 2016-06-01.