Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Premiera polskiej wersji językowej książki „Halka/Haiti”.u

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki promocja książki Halka Haiti 2016-05-28

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art.  22 maja w Zachęcie miała miejsce premiera  polskiej wersji językowej książki „Halka/Haiti”.

W spotkaniu promocyjnym wzięli  udział:

dr Magdalena Moskalewicz (kuratorka wystawy, redaktorka książki), dr Katarzyna Czeczot (Instytut Badań Literackich PAN), dr Kacper Pobłocki (antropolog, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza / Uniwersytet Warszawski), prof. Józef Kwaterko (Wydział Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego).

Rozmowę poprowadził  Tomasz Załuski (Instytut Kultury Współczesnej UŁ, ASP w Łodzi)

Książka stanowi intelektualną oprawę projektu wystawienia opery Stanisława Moniuszki Halka w haitańskiej wiosce Cazale. Dostarcza informacji o wspólnej polsko-haitańskiej przeszłości, proponuje interpretacje historii i kultury obu krajów oraz stawia pytania o możliwość i charakter reprezentacji narodowej tożsamości w kontekście postkolonialnym — leżące u podstaw całego projektu weneckiego. Specjalnie zamówione w tym celu eseje dają wgląd w historyczne i społeczno-kulturowe konteksty projektu, a materiał wizualny zawarty w książce ukazuje zarówno spektakl operowy, jak i haitańską wyprawę artystów i towarzyszącego im zespołu.

Katarzyna Czeczot z Instytutu Badań Literackich PAN analizuje rewolucyjny potencjał Halki w świetle pierwowzorów libretta Włodzimierza Wolskiego oraz kolejnych scenicznych interpretacji opery w PRL-u. Géri Benoît, pochodząca z Cazale, była pierwsza dama Haiti i ambasadorowa kraju we Włoszech, pisze o polskiej historii Cazale, minionych zmaganiach lokalnej społeczności z powojenną dyktaturą Duvalierów oraz rodzących się perspektywach na przyszłość. Kacper Pobłocki, antropolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, stawiał kontrowersyjną tezę, że Polacy też byli w przeszłości „czarni”, porównując niewolnictwo z systemem feudalnym i ich wpływ na stosunek polskiego społeczeństwa do kwestii rasy. Publikacja zawiera również przedruk eseju wpływowego haitańskiego historyka Michela-Rolpha Trouillota wskazującego na źródła wyparcia rewolucji haitańskiej z międzynarodowej świadomości oraz przybliżającego jej historię i problematykę, wywiad z C.T. Jasperem i Joanną Malinowską oraz wypowiedzi uczestników projektu — tak ze strony polskiej, jak i haitańskiej — starających się odpowiedzieć na pytanie o współczesny sens wysyłania opery za Atlantyk. Publikację otwiera esej z wprowadzeniem w problematykę autorstwa redaktorki katalogu Magdaleny Moskalewicz.

Książka wydana pierwotnie tylko w angielskiej wersji językowej towarzyszyła wystawie w Pawilonie Polskim na 56 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji.

książka pod redakcją Magdaleny Moskalewicz

projekt graficzny: Project Projects

wydawca: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2016

Spotkanie miało miejsce 22 maja w godzinach 17:00 – 19:00

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art

Małachowskiego 3, Warszawa

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki promocja książki Haiti 2016-05-28