LAUDA. Malarz czy muzyk. Premiera klipu i zapowiedź nowego albumu KRóLA.

LAUDA BŁAŻEJ KRÓL koncert Gorzów 2016-03-03

Dyskusja próby  dociekań debaty nad  tym co to, czy też kto to jest LAUDA zbija sen z powiek wielu gorzowianom zielonogórzanom. Bo czy Lauda to ten Jacek, artysta malarz, który niebawem, bo już 18 marca, pod hasłem BOHOMAZY, będzie  miał swój wernisaż wespół z nie mniej znanym nie tylko w kuluarowych  kręgach artystycznych  Krzysztofem Swaryczewskim? Podczas  ubiegłego weekendu w Landsbergu w tamtejszej Powozowni ów Jegomość miał tam ostatnio wystawę retrospektywną swoich prac z wcześniejszego okresu jego twórczości tuż po poznańskiej ASP. Czy też Lauda to pokłosie dawnej trupy muzyków z zespołu UL/KR, który później ewoluował do formy obecnie najbardziej nam znanej pod nazwą KRÓL? W obu tych projektach palce maczał niejaki Błażej Król. Przypuszczalnie większość osób skłaniało by się do tej drugiej opcji czyli Lauda muzyk. I słusznie. 

Niemniej jednak pierwsze skojarzenie nie jest aż tak odległe bowiem  istnieje tu swego rodzaju związek między nimi zwłaszcza  jeśli chodzi o nazwy. Otóż Błażej Król to były uczeń Krzysztofa Swaryczewskiego renomowanego artysty  z czasów kiedy ten młodszy chodził jeszcze do liceum plastycznego w Landsbergu. Czy uczeń przerósł mistrza? Niekoniecznie. Raczej dzielnie mu  dorównuje osiągając szczyty popularności na doskonałe sobie znanej lecz innej niż malarstwo płaszczyźnie. 

Może te dwa określenia są adekwatne. Błażej maluje obrazy emocji muzyką…?? Z pewnością. Wystarczy przyjść na koncert by się o tym przekonać. Nikt na nich nie tańczy. Wszyscy w zadumie i z zadowoleniem słuchają. Niesamowity pejzaż. Niesamowite wrażenie.

Szczegółowe informacje. Garść ich już się nam Testerom  wysypuje prosto z rękawa. Tak jak u Króla, który sypie coraz to nowymi projektami jak asami z rękawa właśnie ; ))

 

Koncert w Magnatoffonie alternatywnym klubie w Gorzowie Wlkp. jest częścią trasy promocyjnej Laudy.

Premiera. 7 płyta. Liczba szczęścia to 7. Jak przez sen. Migotanie myśli. Projekt za projektem. Kolejny to najnowszy album Króla „Przez sen”…  Zupełnie jak w filmie. Jak we śnie. To też taki tytuł filmu w którym gra rewelacyjny aktore z Hiszpanii Gael Garcia Bernal. Przejmujaco świetny. Zupełnie jak te płyty Błażeja. 

Lauda / Iwona i Błażej Król / Latarnia 2015. 2016-03-03

 

Lauda / Iwona i Błażej Król / Latarnia 2015
Lauda / Iwona i Błażej Król / Latarnia 2015

 

OOBIEKT
Błażej Król / Polityka Leszek Zych

 

Lauda, to projekt muzyczny stworzony przez małżeństwo Iwonę i Błażeja Król. Materiał „Gennin” powstał w trakcie i pomiędzy zajęciami codziennymi i jest próba zagrania dnia oraz miejsca w którym mieszkają od kilku lat. Jenin to niewielka wieś oddalona kilka kilometrów od Gorzowa Wlkp. Słuchacze, którzy znali Błażeja Króla tylko z UL/KR oraz jego najnowszych solowych dokonań mogą być zaskoczeni – chyba, ze mieli wcześniej do czynienia z jego projektem Dwutysieczny i płyta „Jedwabnik”. W muzyce Lauda słychać odniesienia od wczesnych nagrań Aphex Twina, Demdike Stare po dub.

Lauda „Gennin” to siódme wydawnictwo w katalogu Trójmiejskiej wytwórni Latarnia Records współtworzonej przez Wojciech Krasowskiego i Przemysława Jankowiaka.

 

Premiera płyty miała miejsce 8 lutego.

 

 

www.latarniarecords.pl

 

https://www.facebook.com/laudalaudalaudalauda/

 

 

 

video:

 

 

 

 

 

Zatem Testerzy prócz info o koncercie w Landsbergu mogą również odtrąbić przy okazji premierę i klipu i zapowiedź nowego albumu Króla. YOLO!

Błażej Król nie spoczywa na laurach, a zamiast tego systematycznie wydaje kolejne płyty. Jego najnowszy album „Przez sen” promuje utwór „Nie waż się”. Od poniedziałku (29 lutego) w sieci można oglądać świeżutki klip

Błażej Król Polityka / Leszek Zych

Krążek „Przez sen”, wydany nakładem wytwórni Kayax Music, ma już oficjalną datę premiery. Świat pozna materiał z tej płyty 11 marca. Fani, którzy już niecierpliwie odliczają dni, mogą zamówić preorder albumu na stronie wydawnictwa pod tym linkiem. Każdy, kto to zrobi, otrzyma album wraz z autografem w dniu premiery.

Od poniedziałku (29 lutego) w sieci krąży już najnowszy klip do utworu promującego album pt. „Nie waż się”.

Na stronie Kayaxu (wytwórnia wydaje też m.in. Marię Peszek, Artura Rojka, Urszulę Dudziak, Brodkę), czytamy o gorzowianinie:

Błażej Król od pięciu lat z pewną niepokojąca systematycznością nawet dla siebie samego wydaje płyty. W 2016 oznacza to trzeci solowy album – „Przez Sen”.

Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia. Odkąd wdarł się do masowej świadomości jako wokalista i gitarzysta duetu UL/KR, płyty z jego udziałem regularnie lądują na czołowych miejscach w corocznych podsumowaniach.

Czerpiąca garściami z rożnych tradycji muzycznych, twórczość Króla pozostaje pozycją na wskroś autorską. Za tę odrębność jest coraz szerzej doceniany. Ostatni rok działalności przyniósł mu Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nominację do Paszportów Polityki.

Co gdzie kiedy:

LAUDA koncert

Bilety 15 pln / do nabycia przed koncertem

19 marca o godzinie 20:30

MagnetOffOn

ul. Władysława Jagiełły 11, 66-400 Gorzów Wielkopolski

 

Natomiast już na początku  kwietnia Błażej KRÓL zagra również w Grunbergu w klubie OBIEKT gdzie skądinąd wiemy, że w obawie przed naporem publiczności poczynione zostały  już przez organizatorów przygotowania w postaci odmalowania na czarno farbą  lateks kauczukowy półki, przy której zwykle odbywa się sprzedaż biletów na bramce za kontuarem… Jednak o tym sza… Kiedy dokładnie?  O czym Testerzy poinformują w stosownym momencie. Śledźcie naszą stronę oraz funpage na facebook’u.

 

LAUDA KRÓL UL/KR  MAGNETOFFON ‚n OBIEKT

Testerzy Imprez polecają !!!

Lauda / Iwona i Błażej Król / Latarnia 2015. 2016-03-03

 

LAUDA BŁAŻEJ KRÓL koncert Gorzów 2016-03-03