Pracownia Teatru Tańca. Obchody pięciolatki grupy z Grunberga.

Pracownia Teatru Tańca. Lewitujący Herosi, 2015.
Pracownia Teatru Tańca. Lewitujący Herosi,
2015.

Rewelacja, świetna technika, fantastyczni aktorzy – nie krył uznania Juliusz Chrząstowski, aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, współtwórca świdnickiego projektu Alchemia Teatralna. Serca publiczności podczas ostatniego dnia XIII Forum Teatrów Niezależnych podbił spektakl „Ederlezi”  Pracowni Teatru Tańca Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze. I tak piszą mówią w większości osoby które spotkały się z działaniami Marka Zadłużnego prowadzącego projekt Pracowni już od 5 lat. Niebawem właściwie będziemy mogli uczestniczyć w obchodach pięciolatki Pracowni Teatru Tańca. Bowiem 26/27.02 będą aż 3 imprezy w 1. Swego rodzaju Wash & Go with Dance.

Plakat spektaklu „Ederlezi”  Pracowni Teatru Tańca

Grupa działa pod artystycznym kierownictwem wspomnianego już  Marka Zadłużnego od pięciu lat. Skupia młodych twórców, których poszukiwania skoncentrowane są wokół tanecznych sztuk performatywnych i fizyczności w działaniach scenicznych. W spektaklu „Ederlezi”, który widzowie  mogli zobaczyć w świdnickim teatrze, wykorzystano muzykę znaną dobrze z duetu Kayah&Bregović. Bałkańska nuta i choreografia Marka Zadłużnego okazała się połączeniem doskonałym.

Z okazji piątej rocznicy istnienia formacji PTT mamy przyjemność zaprosić Was na imprezę : ) W trakcie dwóch dni świętować będziecie mogli wspólnie z artystami Pięciolecie Pracowni Teatru Tańca (PTT) oglądając premiery PTT i Sfera ruchu.

Będą nowe spektakle, ale także specjalnie z tej okazji odwiedzą nas goście – zaprzyjaźnione teatry tańca, które w ramach dwudniowej SFERY RUCHU zaprezentują się na scenie w Mrowisku.

Plan działań scenicznych:

Piątek:

18.00 – rozpoczęcie

18.15-18.40 – ‚#4’ Pracownia Teatru Tańca_ZG

18.50-19.10 – ‚Boja’ Teatr Tańca Akro_Toruń

19.20-19.30 – ‚wilki_wracają’ Jodłowska|Grupa_ZG (work in progress)

19.45-19.55 – ‚Ślady’ Joanna Miś-Fudali, Marta Pańka_Toruń

00.00-20.30 – ‚LOVEsongs’ Pracownia Teatru Tańca_ZG

Sobota:

18.00 – rozpoczęcie

18.10-19.00 – ‚Spokojnie’ Terminus A Quo_Nowa Sól

19.15-19.35 – ‚Cebulowa z parówkami’ Projekt PańFu_Toruń

19.50-20.20 – ‚Ederlezi’ Pracownia Teatru Tańca_ZG

20.30-21.00 – ‚Niepodobieństwo’ Teatr Tańca Enza_Słupsk

21.15-… – Urodzinki Pięciolatki

Ponadto warsztaty dla tancerzy z Jackiem Niepsujewiczem i Martą Pelińską oraz dyskusje o teatrze i tańcu z panią krytyk Agnieszką Moroz i inne atrakcje. Prowadzącą będzie Monika Stanek.

Wracając jeszcze  do Świdnickich spotkań z końca stycznia, w których Pracownia Teatru Tańca i odniosła sukces warto wspomnieć że nie mniejszym mi ze się pochwalić również Grupa Alchemików pod wodzą Juliusza Chrząstowskiego przedstawiła autorską wizję stworzenia świata. Siedem obrazów, siedem różnych stylów opowiadania, siedem odsłon, podczas których rodził się świat. Ważnym motywem pokazu także była muzyka. Na scenie rozbrzmiał oczywiście Haydn i jego „Stworzenie świata”, ale puentą przewrotnie był zespół Faithless, którego muzyka zilustrowała współczesną ulicę i jej przechodniów.

Tak było 30 stycznia 2016 w Świdnicy. Nagranie Mariusz Ordyniec:

W Galerii Fotografii miał miejsce set audiowizualny „CO2” autorstwa Sławomira Jeśko (Slime), Marka Straszaka i Agaty Elsner inspirowany sztuką latania. To twórcza metafora nawiązująca do historii praprapradziadka A. Elsner, który pasjonował się lotnictwem i próbował konstruować własne maszyny latające. Na wizualizacje złożyły się filmy z performansem A. Elsner, animacje 3d wykonane przez Marka Straszaka oraz archiwalne filmy przedstawiające prekursorów lotnictwa i ich próby uruchomienia pierwszych, prymitywnych maszyn latających.

Jako ostatni w Świdnicy zaprezentował się Trzeci Teatr ze spektaklem „Być”. To grupa młodzieżowa działającą od 2002 r. w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Spektakl w reżyserii Grzegorza Stawiaka był próbą refleksji na temat tego, co definiuje człowieka jako wyemancypowany byt. Do spektaklu artyści napisali teksty własne oraz wykorzystali fragmenty „Fausta” Leszka Kołakowskiego oraz wierszy Tadeusza Nowaka.

Podczas dwóch dni prezentacji widzowie obejrzeli bardzo różne przedstawienia. – I to jest nasze podstawowe założenie. Chcemy pokazywać różne opowieści, mówione różnymi językami, formami scenicznymi i – co bardzo ważne – przez różne grupy wiekowe – podkreśla Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Pracownia Teatru Tańca. Spektakl 'Ederlezi'.
Pracownia Teatru Tańca. Spektakl ‚Ederlezi’.
Pracownia Teatru Tańca. Spektakl 'Ederlezi'.
Pracownia Teatru Tańca. Spektakl ‚Ederlezi’.

Pracownia Teatru Tańca. Spektakl 'Ederlezi'.
Pracownia Teatru Tańca. Spektakl ‚Ederlezi’.

Jak będzie podczas pokazów wpiątek i sobotę na Pięciolatce Pracowni Teatru Tańca w Zielonej Górze? Przekonajcie się najlepiej  sami  stawiając się w licznym gronie w sali widowiskowej MROWISKO mieszczącej się przy Zakładzie Animacji Kultury Uniwersytetu Zielonogórskiego.

/opr. red. portalu Swidnica24.pl/ Fot. Łukasz Kufner/

Wstęp wolny na wszystko : ) ZAPRASZAMY w imieniu Pięciolatki  i Ekipy Pracowni Teatru Tańca !!!

Testerzy Imprez polecają!

Pracownia Teatru Tańca. Lewitujący Herosi, 2015.
Pracownia Teatru Tańca. Lewitujący Herosi,
2015.

Pracownia Teatru Tańca. Logo