Wielki Festiwal Kabaretu (na małą skalę) i okrągłe 31 lat Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego.

 

 Wielki Festiwal Na Małą Skalę: KABARET 2015. 2015-11-24

 

KABARET ADI. 2015-11-24-20-53-01~2

Nie ma lepszego lekarstwa na jesienną chandrę i szarugę niż duża porcja dobrego humoru. Na początku grudnia o to, by zielonogórzanie byli w wyśmienitych nastrojach zadbają kabareciarze, którzy jednocześnie będą świętować „Okrągłe 31 lat Kabaretów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego”.

Wielki Festiwal Kabaretu (na małą skalę) potrwa 2 dni od 5 do 6 grudnia, a podczas kolejnych dwóch wieczorów, w Kawonie, a następnie na Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprezentują się różne grupy kabaretowe.

 

ZZK Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe skupione przy klubie Gęba Uniwersytetu Zielonogórskiego. Najliczniejsze skupisko kabaretów w kraju: kabaret Jurki, kabaret CIACH, kabaret Słuchajcie, kabaret Szum (nieistniejący), kabaret Made in China (dawniej EK), kabaret Hlynur, kabaret Profil, kabaret Nowaki, kabaret Babeczki z Rodzynkiem, kabaret Forma, kabaret Bez Reszty, Magda Mleczak, kabaret Słoiczek po Cukrze, K2, Tiruriru, kabaret Z Grzywką, kabaret Ziarko, kabaret Zalotka (i kilka innych). A to pewnie nie koniec… 

 

Kabaret JURKI. Fot. Magda Wójcik.
Kabaret JURKI. Fot. Magda Wójcik.

Wieczór pod tytułem: „Kabaret 2015”

5 grudnia do Kawonu przyjadą goście z m.in. z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Białegostoku. Grupy zaprezentują swoje skecze lub ich fragmenty, a dodatkowo również przygotowane specjalnie na Festiwal  monolog, skecz albo piosenkę, które w jakiś sposób nawiążą do dorobku Zielonogórskich kabareciarzy.

Co dokładnie przygotują goście pozostaje tajemnicą, ale na pewno można spodziewać się szalonych parodii i nowatorskich  interpretacji.

Występy oceniać będzie wielopokoleniowe jury.

Wieczór Kabaretowy rozpocznie się o godz. 18.00 w Kawonie. Bilety w cenie 15 zł (studencki) oraz 20 zł (normalne) można kupić na abilet.pl.

„Gala uroczysta” Wielki Festiwal Na Małą Skalę

Uroczysta Kabaretowa Gala przypadnie na Mikołajki, 6 grudnia i odbędzie się w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego. Występy rozpoczną się o godz. 18.00.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru na scenie pojawią się m.in. :

JURKI, K2, Made In China, CZESUŁAF, Czołówka Piekła, INACZEJ, ZALOTKA, 7 minut po, CHYBA, Karol Kopiec, Grupa Taneczna SLAYD, ADI, ZACHODNI.

Wieczór uroczysty, lecz bez nadęcia. Ponoć, jak coś jest nadęte, to prędzej czy później pojawia się coś niemiłego… Nie pojawi się wiec – jak obiecują kabareciarze. Obiecują też, że będzie ładnie, a nawet momentami urokliwie.

Galę  Uroczystą  zwieńczy Wielki Festiwal… a jak zapewniają organizatorzy na scenie pojawi się kilka pokoleń artystów. Nie zabraknie niespodzianek dla widzów – nie tylko artystycznych…

Galę poprowadzi przystojny konferansjer, albo po prostu konferansjer. Organizatorzy sami tego jeszcze dokładnie  nie wiedzą. Najważniejsze to element zaskoczenia samych siebie widzów i improwizacji.

 

Kabaret K2. Fot. kabaret2015.pl
Kabaret K2. Fot. kabaret2015.pl

 

O poziomie humoru i potrzebie ewidentnego wyżycia się na scenie świadczy choćby regulamin festiwalu, który Testerzy stawiają sobie za wzór jakości, zaangażowania i transparentności w działaniu.

Regulamin Festiwalu KABARET 2015

 

1. Do udziału w wieczorze KABARET 2015 dopuszczone są jedynie kabarety istniejące w roku 2015 a szczególnie w jego grudniu.

2. Kabarety dostają podzielone 20 minut na swój program, żeby przygotować jak najlepszy grunt pod skecz konkursowy.

3. Kolejność kolejnych wystąpień ustalana jest przez organizatora, który widzi misie.

4. Skecz konkursowy jest coverem/remakem/interpretacją dowolnego skeczu z 31-letniej historii kabaretu z Gęby rodem.

5. Skecz jest oceniany przez niekompetentnych jurorów, bez obrad, bez obiektywności.

6. Jurorów jest pięciu:

a. młody i głupi,

b. młody i już skończony,

c. dojrzały a bez sukcesów,

d. stary z najlepszymi latami za sobą,

e. stary i od dawna nie w branży.

7. Jurorzy po obradach z własnym sumieniem i gustem przyznają swoje biedne Grand Prix w wysokości 500 zł. Gust lub sumienie może zgłosić votum separatum.

8. Ten, kto zbierze najwięcej GrandPrixów od jurorów zostanie dopieszczony finansowo ¼ dochodów z auli następnego dnia.

9. Kabarety podlegają też głosowaniu publiczności. Kabaret, który nie uzyska 10 procent ważnych głosów na Gali będzie nosił innym mikrofony i sprzęty – a sam nie dostąpi występu. No chyba, że się okaże zwycięzcą wśród jurorów.

10. W głosowaniu publiczności można oddawać głos na więcej niż jeden kabaret. Ale nie więcej niż na dwa.

c.d. regulaminu: Zasady udziału

1. Do udziału w Gali dopuszczone są kabarety pod warunkiem, że pokażą skecze, dobre skecze z roku 2015. Stare, słabe lub żenujące skecze są wykluczone, a razem z nimi kabaret.

2. Kabarety zielonogórskie wyjątkowo mogą pokazać skecz o znaczeniu historycznym, Czyli taki bardziej kultowy.

3. Kabarety galowe mają obowiązek być uprasowane i domyte.

4. Kabarety galowe mają prawo do zazdrości i zawiści wobec innych występujących. Zawiść można wyrażać myślą, słowem oraz pieśnią.

5. Kabarety galowe mają prawo i obowiązek zrobić wszystko/dużo/coś aby stać się obiektem szczerej zazdrości współwystępujących.

6. Zapłatą za udział w Gali są owacje i uwielbienie adekwatne do włożonego wkładu.

Tyle gwoli ścisłości iregulaminów. Czas przedstawić gospodarzy i gości festiwalu.

Gospodarzy reprezentować będzie m. in. kabaret ADI. I inni… Gości natomiast kabaret CZESUŁAF. I inni…

ADI to twór, który przez lata ewoluował. I tak: ADIN CZARNY ubierał  się poważnie i używał  minimum środków. Można było  z nimi dzieci straszyć i na pogrzeb wpuścić. Da się jak widać  robić kabaret bez głupich min! Tak tez można. Trzeba tylko mieć wiarę, że tekst jest dobry, a publiczność nie upośledzona. Jak twierdzą na swojej stronie te ambicje mogą zeżreć ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Hm… Dodają, że  kiedy patrzą  na otoczenie – im poważniej ktoś się stara tym śmieszniej mu wychodzi.

 Kabaret ADI. 2015-11-24

 Kabaret ADI. 2015-11-24

Kabaret ADI. 2015-11-24

Kabaret ADI.  2015-11-24

Aby choć odrobinę zgłębić i wydobyć z otchłani garść informacji o dzisiejszym ADI zajrzyjmy do encyklopedii. Wszak tam można znaleźć wszystko. I to nawet więcej niż w Internecie. Wiedzą o tym ci, którzy dotarli do ostatniej strony Internetu…

W Encyklopedii Lakonicznej opublikowanej przez Sikora Art czytamy, że:

Kabaret POTEM to zamknięty rozdział. W latach 1985-1999 z powodzeniem zmieniający oblicze młodego kabaretu. Kabaret żelaznych zasad i charakteru. Występował w programach: POTEM I,II,III, Z Kolbergiem przez świat, Różne Takie Story, Bajki dla Potłuczonych, Sny i Zmory sierżanta Zdyba, Trąbka dla Gubernatora, 15 Sztuk, Kabaret Potem tam i z powrotem, Paskudy i Wywłoki, Serca jak motyle, Dzikie Muzy, Piosenki, Piosenki z przyjaciółmi.

Kabaret Adin natomiast to kabaret współczesny programowo ambitny. Poznańsko-zielonogórski. Działał od listopada 2007 do grudnia 2010. Wznowił działalność w maju 2012. Bez parcia na ekran i szybką karierę. W dorobku ma dwa stare programy: BANZAI i Law Pis end Flałers. I jeden nowy: Zależy od punktu siedzenia. W 2013/14 przeobraził się w kabaret amatorski ADI.

Kabaret amatorski ADI to okrojona wersja kabaretu Adin. Wszystkie założenia pozostały aktualne. Skład minimalny – z konieczności. Jeszcze mniej parcia na karierę. Wiecznie w drodze poszukiwań.

Przedstawiciel kabaretu ADI i jednocześnie Ojciec Założyciel Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego Władysław Sikora maczał palce również w tych bytach:

Bez Żyły Wałbrzych kolejny byt Sikory Ojca Zielonogórskiego Zagłębia to kabaret okazjonalny bez stałego składu. Występuje kto się akurat nawinie. Teksty BŻW naznaczone są daleko posuniętą nonszalancją wobec szlachetnych zasad kabaretu. Ulubiona pointa: na scenę wpada granat i odwraca uwagę. BŻW wystawił 12 premier, 2 połówki i oczekuje na 13 premierę.

Kabaret Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ program „Teatr Mój Widzę z Odgromnikiem” sprzed ponad 20 lat, odświeżony i wystawiany okazjonalnie. Bez szans na komercyjną karierę, ale za to dający dużo satysfakcji występującym i oglądającym.

Wytwórnia A’YoY natomiast to całkowicie nieformalna grupa posiadaczy kamery, z której robiony był użytek. Wytwórnia A’YoY naprodukowała setki krótkich filmów i cztery długie: Robin Hood – czwarta strzała, Dr Jekyll i Mr Hyde wg Wytwórni A’YoY, Nakręceni, Baśń o Ludziach Stąd. Wytwórnia A’YoY już zakończyła działalność

Inicjatywa Filmowa to na razie jednorazowy epizod filmowy „Zamknięci w Celuloidzie” zrealizowany przez środowisko dawnej Wytwórni A’YoY.

Klub Literacki Kacperek grupa autorów tekstów kabaretowych pisująca dla różnych kabaretów oraz do przepastnych szuflad.

Klub Literacki Zeppelin już nieistniejący, napisał ponad 100 tekstów kabaretowych.

Kabaret Hrabi kabaret z korzeniami w Zielonej Górze, ale rozrzucony po Polsce. Kontynuator najlepszych cech kabaretu Potem. Bez ciśnienia na szybką karierę, najambitniejszy wśród śmiesznych i najśmieszniejszy wśród ambitnych.

Flying Mole Festiwal Festiwal robiony z impulsu. Wystarczyła chwila, żeby się zdecydować – bo warto by był festiwal na którym młodzi poczują się jak u siebie – a nie jak petenci do sławy. Chwilowo w zawieszeniu.

Obecnie Wielki Festiwal Na Małą Skalę: KABARET 2015.

Więcej informacji o Festiwalu i gościach i programie znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia:

http://kabaret2015.pl

 

Bilety

Wieczór Kabaretowy rozpocznie się o godz. 18.00 w Kawonie. Bilety w cenie 15 zł (studencki) oraz 20 zł (normalne) można kupić na abilet.pl.

Uroczysta Kabaretowa Gala przypadnie na Mikołajki, 6 grudnia i odbędzie się w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego. Występy rozpoczną się o godz. 18.00.

Testerzy Imprez polecają!

 

KABARET ADI 2015-11-24

 

 Wielki Festiwal Na Małą Skalę: KABARET 2015. 2015-11-24