Bunkier Kultury. Przekaz drgania serca uchodzcom. Performance by Przemysław Przepióra. Grunberg.

 

Bunkier Kultury zorganizował w niedzielę w połowie października w środku zimnej jednak wciąż Złotej Polskiej Jesieni akcję  pt. ” Przekaz drgania serca uchodźcom” w Grunbergu. Performance by Przemysław Przepióra.

Artysta pochodzi z Zielonej Góry i mocno identyfikuje się z tym miastem.  Po studiach na Wydziale Instytut Sztuk Plastycznych postanowiłem zostać w rodzinnym mieście – opowiada.

Pod pomnikiem Jana Pawła II w Zielonej Górze miał miejsce performance pt. „Przekaż drgania serca uchodźcom”.

Performance Przemysława Przepióry pt. „Przekaż drgania serca uchodźcom”. Październik, 2015
Performance Przemysława Przepióry pt. „Przekaż drgania serca uchodźcom”.

 

Artysta w myśl słów Jana Pawła II „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”, wzywał chrześcijan do solidarności z ofiarami wojny. Kontakt z rzeźbą nawiązywał poprzez lekarski stetoskop, twierdząc, że w ten sposób oddaje swoje drgania serca.

 

Poniżej link do filmu który zrealizował Bunkier Kultury :

https://www.facebook.com/282972098500317/videos/vb.282972098500317/710018139129042/?type=3&theater

 

Tutaj link do wypowiedzi artysty której udzielił Martcie Bobko podczas performance:

Radio Zielona Góra 97,1 fm Relacja z akcji organizowanej przez Bunkier kultury: Przekaż drgania serca uchodźcom:

 

http://rzg.pl/radio-zielona-gora/bunkier-kultury-przekaz-drgania-serca-uchodzcom/

 

Autorem nagrania jest Marta Bobko reporterka Radio Zielona Góra, którbezpośrednio zaangażowała się w relacjonowanie performance autentycznie przejęta losem uchodźców. To pokazuje, ze nawet u pracowników publicznych instytucji czasem emocje sięgają zenitu i środki takie jak drgające serce wydają się być jedynym ukojenietych emocji sposobem zwrócenia uwagi na problem.

 

Wiadomości Radia Zielona Góra nie skrzą się zwykle emocjami.  Tym razem było zgoła inaczej. Komentarzniepichlebnych w liczbie zero : 0 Komentarzy niepichlebnych tyle samo. Publikacja mająca miejsce 11.10.2015 o 12:36 w samo południe również nie podkręca atmosfery dyskusji. To pokazuje obojętność społeczeństwa na los uchodźców lub zwykłe wygodnictwo ludzi. Nie chce się większości zainteresować problemem, a li tylko czerpać wiadomości  z mainstreamowych kanałów informacji. Fakt, że więcej raczej jest przekazów o protestach świadczy tylko o tym, że protest jest bardziej słyszalny, medialny niż kampanie nawołujące do akceptacji. Z niewiedzy zwykle bierze się ludzki lęk  przed nieznanym.

Czyżby los uchodźców zielonogórzanom był obojętny?  A może gorliwie się modlili za nich w pobliskim kościele pod wezwaniem Świętego Ducha?

O autorze Marta Bobko reporterka Radia Zielona Góra nawet się odrobinę zająknęła. Czyżby bardziej emocjami w związku z performance Przepióry niźli losem uchodźcom się zachłysnęła?

Pytania i odpowiedzi kierujcie do autorki radiowej relacji: tel. 533 983 138 e-mail: m.bobko@rzg.pl

Niebawem również Piekarnia Cichej Kobiety i BWA Zielona Góra zaczną, jakby w opozycji do przeciwników i w proteście przeciwko protestom, organizować spotkania i wydarzenia  połączone z dyskusją oraz projekcjami filmów o tematyce Bliskiego Wschodu. Pierwsze takie inaugurujące cykl spotkań przedsięwzięcia miały miejsce już 15 października z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźców. W Piekarni Cichej Kobiety w Zaułku Artystów Krzywy Komin przy Fabrycznej 13 o godzinie 18 odbyło się spotkanie sympatyzujacych z uchodzcami artystów i przedstawicieli społeczeństwa zielonogórzan, którzy popierają i często samisięangażują w pomoc dla uchodźców. Relacja z tego spotkania już niebawem również tutaj. Śledźcie naszą  stronę.

Kolejny performance Przemysława Przepióry i informacje o następnych tego typu wydarzeniach już niebawem.

 

Testerz Imprez polecają!

 

Performance Przemysława Przepióry pt. „Przekaż drgania serca uchodźcom”. Październik, 2015
Performance Przemysława Przepióry pt. „Przekaż drgania serca uchodźcom”.