Performance by Przemysław Przepióra w kontekscie uchodźców, nienawiści, ksenofobii i rasizmu. Grunberg

 

Uchodźcy z Syrii na granicy serbsko-wegierskiej / Stoyan Nenow / Reuters
Uchodźcy z Syrii na granicy serbsko-wegierskiej / Stoyan Nenow / Reuters

11 października. Chcecie pokazać, że Zielona Góra nie jest miastem nienawiści, ksenofobii i rasizmu? Przyjdźcie w niedzielę w samo południe pod figurę Jana Pawła II przed kościołem Ducha Świętego. Bunkier Kultury organizuje performance „Przekaż drgania serca uchodźcom”.

Performance wykona Przemysław Przepióra, zielonogórski artysta. Dlaczego na swój występ wybrał rzeźbę Jana Pawła II? Będzie działać w myśl słów papieża: „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”. – Postara się wezwać chrześcijan do solidarności z ofiarami wojny – mówi Wojciech Kowalski-Mierkiewicz, organizator akcji.

 

Jak pisze Gazeta Wyborcza, tym gestem Przepióra chce dać znak uchodźcom, że choć nie możemy ofiarować im dóbr materialnych, to jesteśmy otwarci. – To przekaz, jaki artysta będzie chciał przekazać zielonogórzanom, bowiem pomoc uchodźcom powinna być niesiona w imię ducha Jana Pawła II i jego idei miłości bliźniego. Pomoc bliźniemu, uchodźcom nie wiąże się z islamizacją Polski, ofiarowaniem im mieszkań komunalnych kosztem młodych Polaków i wysokich zasiłków, tylko z potrzebą niesienia pomocy ofiarom wojny w miarę możliwości, wypływającą z serca każdego Polaka. Jeżeli nie stać nas na jakąkolwiek pomoc, to chociaż wczujmy się przez chwilę, w sytuację dzieci, matek i ojców, których rodziny zostały wymordowane w wojnie.

Performance Przemysława Przepióry w kontekscie uchodźców, nienawiści, ksenofobii i rasizmu odbędzie się w dawnym niemieckim mieście Grunberg.

Zamknijmy oczy i przekażmy im metafizycznie wsparcie duchowe. To nic nie kosztuje. To tylko kilka drgań serca, które przesyłam tym ludziom…. – zachęca Kowalski-Mierkiewicz.

Imigranci w UE. Czechy wysyłają żołnierzy na granicę z Austrią.
Imigranci w UE. Czechy wysyłają żołnierzy na granicę z Austrią.

 

Szef Komisji Europejskiej: kryzys potrwa kilka lat.
Szef Komisji Europejskiej: kryzys potrwa kilka lat.

 

Czy Polska jest przygotowana na uchodźców? Debata w Sejmie RP
Czy Polska jest przygotowana na uchodźców? Debata w Sejmie RP

 

Dobrze, że w Grunbergu mieście, do którego ostatecznie uchodźcy nie przybędą,  znaleźli się ludzie,  którzy mimo groźnych pełnych mowy nienawiści, ksenofobicznych protestów mających miejsce w całej Polsce i Europie są  w stanie, mimo obaw, zorganizować  kontr akcję. W kontekście ostatniego niedzielnego marszu „patriotów”, który przeszedł ulicami miasta od Ratusza poprzez deptak do pomnika przy Placu Bohaterów, pokojowa demonstracja solidarności z uciemiężonymi uchodzcami z Syrii na zasadzie happeningu czy performance,  to działania,  które mogą okazać się pozytywnymi  jaskółkami zmian w mentalności Polaków, którzy prócz tego, ze są katolikami również od kilkunastu lat należą do Unii Europejskiej, jednocześnie jeszcze nie do końca utożsamiają się z etosem multikulturalnej Europy, korzystając z dobrodziejstw otwartych granic w strefie Schengen. Procesja „patriotów” i ich marsz w Grunbergu przesiąknięty mową nienawiści. Wznoszono okrzyki: „Jebać Araba”, rzucano podpalone race na okoliczny plac zabaw dla dzieci, etc. To nie jest dobre świadectwo, a wystawianie samemu sobie laurki niezbyt pochlebnej. Nawet jeśli się nie zgadzamy z takimi decyzjami to można je oprotestować w bardziej kulturalny sposób.

Relacje z tego wydarzenia nakręcił zatrwożony Tomasz Łagutko, któremu w niewybredny sposób grożono, ponieważ odważył się nakręcić przebieg tego co się działo na ulicach Grunberga niecałe dwa tygodnie temu.

Marsz Korwina i innych środowisk prawicowych w Zielonej Górze zarejestrowany kamerą przez Tomasza Łagutko:

 

 

Performance „Przekaż drgania serca uchodźcom” w niedzielę (11 października) pod figurą Jana Pawła II (kościół Ducha Świętego) o godz. 12.

Oby tylko nie zawiało patosem bo tego Testerzy nie lubią bardzo.

„Postępuj tylko wedle takiej maksymy, co do której mógłbyś jednocześnie chcieć, aby stała się ona prawem powszechnym.“

Txt

Waldemar  Lorenz

Źródła: Gazeta Wyborcza oraz materiały autora

 

Zdjęcia Polskie Radio Trójka i Reuters

 

 

Uchodźcy z Syrii na granicy serbsko-wegierskiej / Stoyan Nenow / Reuters
Uchodźcy z Syrii na granicy serbsko-wegierskiej / Stoyan Nenow / Reuters