Narodowe Centrum Kultury. Kongres Ruchow Miejskich. Kultura zmiany. Gorzów Małopolski…

 

W ten piątek 18 WRZEŚNIA jedziemy na Ogólnopolski Kongres Ruchów Miejskich. Inaugurujące Kongres dwa wydarzenia organizowane przez Narodowe Centrum Kultury odbędą w Gorzowie w ramach Ogólnopolskiego Kongresu. Pierwsze z nich już w piątek o 19:00, a potem after party i… Koncert: Owls Are Not w klubie Centrala.

Narodowe Centrum Kultury. Kultura zmiany. Wernisaż. Gorzów Małopolski...

After party before wernisaż Kultura zmiany gdzie się odbędzie to dla zagorzałych gorzowskich afterowiczów informacja zbędna. Niemniej gwoli usciślenia dla pozostałych zainteresowanych podajemy  hasło · CKN Centrala · Gorzów Wielkopolski, który już niebawem, jak twierdzi Marta Bejnar Bejnarowicz ze Stowarzyszenia Ludzie dla Miasta, przemianują na Małopolski ; )

Podczas Kongresu Ruchów Miejskich odbędą się dwa wydarzenia zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury. Pierwszym z nich będzie otwarta debata Kultura Średnich Miast poświęcona polityce kulturalnej w małych i średnich miastach. Drugim wydarzeniem będzie wystawa „Kultura zmiany”, która swój wernisaż będzie miała 19 września w sobotę o godzinie 19:00 na ulicy Chrobrego 22.

A żeby uzmysłowić Wam, że gorzowski Kongres to prawdziwe pospolite ruszenie zacytujmy Dariusza Barańskiego z Gazety Wyborczej, który tak o nim pisze:  „Tego jeszcze w Gorzowie nie było. Już w piątek na IV Kongres Ruchów Miejskich zjedzie kilkuset aktywistów, społeczników, samorządowców, urzędników i ekspertów. Będą radzić nad tym, jak rozwijać dobre i przyjazne mieszkańcom miasta. Ruchliwa miejska „mafia” zjeżdża na kongres”

Artykuł Wyborczej możecie znaleźć tutaj:

http://gorzow.gazeta.pl/gorzow/1,106508,18828447,ruchliwa-miejska-mafia-zjezdza-na-kongres.html#ixzz3lujYOJIt

To będzie już czwarty kongres. Poprzednie odbywały się w Poznaniu, Łodzi i Białymstoku. Po zdecydowanym zwycięstwie w wyborach samorządowych Jacka Wójcickiego, kandydata Ludzi dla Miasta, i co więcej, zdobyciu siedmiu mandatów w radzie miasta nie było innej opcji – kolejny kongres Ruchów Miejskich powinien odbyć się w Gorzowie.

IV Kongres Ruchów Miejskich w Gorzowie
IV Kongres Ruchów Miejskich w Gorzowie

Cały program Kongresu tutaj:

http://kongresruchowmiejskich.pl/program-iv-krm/

Wystawa sobotnia natomiast to przegląd inicjatyw związanych z kształtowaniem polityk kulturalnych w Polsce. W Gdańsku, Lublinie, Olsztynie, Wrocławiu oraz wielu innych mniejszych i większych ośrodkach prowadzone są działania na rzecz rozwoju kultury i włączania jej w realizację innych ważnych zadań miasta. Proces tworzenia i wdrażania nowych rozwiązań inicjowany jest oddolnie i niejednokrotnie wynika z przekonania, że kultura jest narzędziem zmiany społecznej, zdolnym do pobudzania i podnoszenia kompetencji? mieszkańców. Eksperci, artyści, organizacje pozarządowe,  instytucje podjęły działania , by znaleźć sposób na lepsze funkcjonowanie kultury w Polsce.

Ogólnopolski Kongres Ruchów Miejskich Gorzów 2015 logotypy

Ogólnopolski Kongres Ruchów Miejskich Gorzów 2015 logotyp mapa

Kuratorami wystawy są Marta Gendera oraz Szymon Pietrasiewicz, którzy zaprezentują również w jaki sposób zmieniała się kultura w Gorzowie, jakie wydarzenia pozostały w pamięci mieszkańców najdłużej, które z nich według mieszkańców dziś warte są uwagi w miejskiej polityce kulturalnej.

Wspomniane już wyżej after party before wernisaż Kultura zmiany i…koncert Owls Are Not w klubie Centrala.

Owls Are Not to polski zespół wydawany przez francuską wytwórnię Atypeek Music. Zespół powstał w 2011 roku w Warszawie jako trio, od 2014 roku działa jako duet perkusisty Marcina Sulińskiego i multiinstrumentalisty Piotra Cichockiego. Muzyka Owls to połączenie rocka oraz elektroniki z odniesieniami w stronę muzyki współczesnej, jazzu nowoczesnego i drum’n’bassu.

 

 CKN Centrala, Koncert Owls Are Not
CKN Centrala, Koncert Owls Are Not

Zespół koncertował w Polsce, Wielkiej Brytanii (m.in. London Jazz Festival), Norwegii (Match&Fuse Festival), Francji, Włoszech. Dotychczas ukazały się 2 płyty grupy: „Owls Are Not What They Seem” (2012) oraz „2” (2015), a także 2 splity dokumentujące trasy koncertowe po UK i Włoszech („Live 2013” i „Remixed”). W sieci krążą też remixy wykonane dla i przez Owls, m.in. na albumie „PL2UA” czy też kilka wersji utworu „Black noise”, który zresztą mimo szorstkiego brzmienia stał się utworem tygodnia w łódzkim Radio Żak.

Koncert w piątek 18 września o godzinie 21:00

Jutro · 19°C / 10°C ~ planowana aura to: częściowe zachmurzenie niemniej atmosfera będzie goraca!

CKN Centrala, ul. Spichrzowa 1, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Sugerowana donacja 10zły. Natomiast alk własny.

Poniżej  link do teledysku z jednym z utworów zespołu:

https://m.soundcloud.com/atypeek-official-1/owls-are-not-black-noise

 

 

Testerzy Imprez polecają!

Tym razem jadą z nami ~ An Nanikore, fotoreporter Gazeta Wyborcza, Towarzystwo Przyjaciół Sztuki Współczesnej, Joanna Liddane z Towarzystwa Upiększania Miasta oraz Alex Niebrzegowski, dawniej  Radio Index, obecnie jeden z czterech  liderów inicjatywy stand-up Klub Komedii z Grunberga.

 

Narodowe Centrum Kultury. Kultura zmiany. Wernisaż. Gorzów Małopolski...