Winobraniowe Spotkania Teatralne 2015. Spektakle, rozmowy z autorami, aktorami.

 

Początek nowego sezonu artystycznego 2015/2016 uroczyście artyści otworzyli już w piątek 4. września 2015 r. prapremierą sztuki Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK) „Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna”. Przez najbliższe dziesięć miesięcy aktorzy Państwa będą wzruszać, rozbawiać, zmuszać do myślenia, intrygować…

Po inauguracji sezonu premierą „Gdy przyjdzie sen.Tragedia miłosna” Zespół Aktorski Lubuskiego Teatru na czele z Dyrektorem Robertem Czechowskim odpocznie jednak kilka dni by deski Lubuskiego Teatru oddać gościom z innych scen w Polsce w ramach dorocznych Winobraniowych Spotkań Teatralnych.

I tak już sobotę 5 września na Dużej Scenie LT spektakl „Ich czworo” Teatru Jaracza z Łodzi.

„Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej to komedia w znakomitej obsadzie. Pomimo upływu przeszło stu lat – tekst jest wciąż aktualny i podejmuje istotny temat kondycji współczesnej rodziny. Pełna komicznych sytuacji sztuka o typowym trójkącie miłosnym i walce o szczęście. Dramat bohaterów polega na tym, że – mimo łączącego ich uczucia – wciąż się ranią.

„Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reż. Małgorzaty Bogajewskiej
„Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reż. Małgorzaty Bogajewskiej

Pielęgnują w sobie wzajemne żale, oddalają się od siebie, są pogubieni w tej miłości, a na swój sposób wciąż o nią zabiegają. Spragnieni ciepła i zaślepieni egoizmem – uciekają każde w swój świat i nie potrafią z niego wrócić. Temu nieudolnemu wołaniu o miłość przygląda się córka. Małżonkowie zapominają o tym, co najważniejsze – o uczuciu, wzajemnym szacunku i o dziecku. Trudny i bolesny temat podany jest w lekkiej i dowcipnej formie.

Akcję osadzono w magicznej aurze Wigilii i Sylwestra – wyjątkowych dni, w których stawiamy sobie nowe wyzwania i deklarujemy diametralne zmiany. Bajkowa sceneria i świąteczny klimat – w zestawieniu z atmosferą panującą przy stole – tylko podkreślają widoczny kontrast. Tekst znakomicie wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość poprzez uniwersalność podejmowanych tematów.

Nowa odsłona ponadczasowego tematu skłania zarówno do refleksji, jak i do śmiechu. Premiera miała miejsce na scenie kameralnej 26 października 2014 r. w Łodzi.

Przypominamy również o dodatkowej czekającej na Was atrakcji, którą będzie Winobraniowa Kawiarenka na Sali Kabaretowej teatru („Stańczyk”). Na czas Winobrania stanie się ona miejscem spotkań i wymiany opinii o obejrzanych sztukach między artystami a widzami. Będzie to również okazja, aby zdobyć autograf ulubionej gwiazdy, zrobić sobie z nią zdjęcie lub zamienić kilka zdań na temat jej pracy twórczej. spektakl „Ich czworo” widzowie zobaczyć mogą aż dwa razy o 17.00 i 20.00.

Natomiast Z aktorami Teatru Jaracza będziecie mogli spotkać się chwilę po zakończeniu drugiego spektaklu.

Spektakl "Amoroso” w reż. Artura Barcisia
Spektakl „Amoroso” w reż. Artura Barcisia

„Amoroso” jest autorskim projektem Artura Barcisia, który zakochany w melodyjnych włoskich piosenkach z lat 60 i 70 stworzył to muzyczne widowisko. Rodzaj musicalu, w którym samymi piosenkami opowiada się jakąś historię. Ten gatunek jest autorowi szczególnie bliski, o czym widzowie gorzowskiego teatru mogli się przekonać oglądając spektakle „Trzy razy Piaf” i „Kochać”. Tym razem artysta zabiera nas w sentymentalną podróż do Italii. Słynne przeboje takie jak : Che Sara, Tornero, Mambo Italiano, Azzurro, Portofino, Volare, Gigi Amoroso i wiele innych układają się w piękną i mądrą historię o miłości, która nigdy nie przemija. Spektakl „Amoroso” obejrzeć można w pierwszy weekend Winobrania w niedzielę o godzinie 19:00.

Sławomir Holland, "Życie Jadzi według mnie".
Sławomir Holland, „Życie Jadzi według mnie”.

Prapremierowy spektakl „Życie Jadzi według mnie”. Na scenie zobaczycie dobrze Wam znanego – zarówno z poprzednich edycji winobrania jak i ze szklanego ekranu – Sławomira Hollanda! Zobaczymy w poniedziałek 7 września o 19:00. Autor książki na podstawie której powstał spektakl związany jest z zielonogórska sceną gdyż już 20 lat temu spotkać go można było w Lubuskim Teatrze. Wówczas w roli aktora.

„Życie Jadzi według mnie” to monodram komediowy, opowiadający historię miłosną z punktu widzenia starzejącego się mężczyzny. Magister inżynierii sanitarnej dzieli się z nami wspomnieniami z cudownych kilku lat wielkiej miłości z młodszą Jadzią, która pewnego dnia nagle odmienia jego życie.

 

Program kabaretowo - muzyczny "Dużo kobiet, bo aż trzy".
Program kabaretowo – muzyczny „Dużo kobiet, bo aż trzy”.

Z kolei w winobraniową  środę o godz. 19.30 kolejna porcja gwiazd na scenie LT – w programie kabaretowo – muzycznym zatytułowanym „Dużo kobiet, bo aż trzy” zobaczycie Marię Czubaszek, Magdę Umer i Hannę Śleszyńską, oraz w roli gospodarza – Artura Andrusa. Bilety wyprzedały się jak świeże bułeczki, więc kto się załapał, jest wielkim szczęściarzem  Po spektaklu oczywiście zapraszamy na spotkanie z artystami w kawiarence Stańczyk na pierwszym piętrze nad foyer.

Bartek Kasprzykowski, Tamara Arciuch,  Bartosz Opania, " Pod niemieckimi łóżkami ".
Bartek Kasprzykowski, Tamara Arciuch, Bartosz Opania, ” Pod niemieckimi łóżkami „.

Z kolei sylwetki pierwszego amanta polskiego kina – Bartosza Opani przedstawiać nie trzeba. Aktor wystąpi w Lubuskim Teatrze już 12.09.2015 r. w sztuce ” Pod niemieckimi łóżkami „. ( o godz. 17.00 i 20.00 ). Wielbicielki oraz wielbicieli talentu Bartosza Opani zachęcamy do zakupu biletów. Informujemy jednocześnie, że bożyszcze na scenie nie sam wystąpi a w towarzystwie z Tamarą Arciuch, i Bartkiem Kasprzykowskim.

Teatr Capitol w Warszawie przyjedzie do Zielonej Góry 11 września z przedstawieniem „Przekręt (nie) doskonały, czyli kto widział Pannę Flint?”. Spektakl przedpremierowy w reżyserii Andrzeja Rozhin wystawiony zostanie na scenie LT aż dwa razy o godz 17:30 i 20.

Esencja brytyjskiego humoru! Gwiazdorska obsada. Inteligentna, pełna wdzięku, świetnie skonstruowana komedia obyczajowa, która od 1989 roku praktycznie nie schodzi z afisza, a wręcz zyskuje na aktualności i popularności. Trudno bowiem o bardziej bieżący i żywy temat niż PODATKI! O wielkich przekrętach i ich „bohaterach” czytamy na pierwszych stronach gazet z oburzeniem i … zazdrością. Jak przechytrzyć skarbówkę? Gdzie uciec, by nie dosięgły nas macki Fiskusa? Co zrobić, by nie oddać urzędnikom swoich mniej lub bardziej ciężko zarobionych pieniędzy? Te perypetie brawurowo przedstawią Łukasz Nowiocki, Joanna Moro, Maja Bohosiewicz, Jacek Kopczyński, Dorota Nowakowska i Bogdan Kalus.

 

Specjalna cena biletów na spektakle ukraińskie.
KAJDASZEWA SIMJA (Rodzina Kajdaszów). DNIPROPIETROWSKI UKRAIŃSKI AKADEMICKI MUZYCZNO-DRAMATYCZNY TEATR IM. T. SZEWCZENKI W DNIPROPIETROWSKU wystąpi 13.09.2015 o godz. 19.00. A w nim Iwan Neczuja-Łewyćkij. Spektakl w reżyserii Lidii Kuszkowej. Ukraińscy aktorzy przedstawią tragikomedię w 2 aktach.
Narodowy poeta Ukrainy Iwan Franko bardzo wysoko cenił powieść „Kajdaszewa simja”, ponieważ „ze względu na artystycznie przedstawiony obraz życia na wsi ukraińskiej oraz dobrą kompozycję należy ona do najpiękniejszych ozdób piśmiennictwa ukraińskiego”. Teatr z Dnipropietrowska w pełni podziela tę opinię i dlatego postanowił przełożyć prozę pisarza na język teatru i zaproponować widzom, aby zajrzeli na podwórko typowej ukraińskiej rodziny z XIX wieku mieszkającej we wsi Semyhory nad rzeczką Roś. Od tamtych czasów upłynęło dużo wody ale tak samo trudno jest współistnieć pod jednym dachem kilku gospodarzom, dziś także można usłyszeć „inteligentne dyskusje” współczesnych sąsiadów Kajdaszów. Obraz rodziny okazuje się obrazem społeczeństwa. Możliwe, że rodzina Kajdaszów jest uosobieniem całej populacji na planecie, która ciągle ma problemy z dzieleniem się.
Widzów czeka śmiech przez łzy, ludowe pieśni na cztery głosy, prawdziwy weselny obrzęd prosto z Czerkas, skąd pochodzi reżyser i gdzie toczy się akcja przedstawienia.

"KAJDASZEWA SIMJA"(Rodzina Kajdaszów) TEATR IM. T. SZEWCZENKI W DNIPROPIETROWSKU.
„KAJDASZEWA SIMJA”(Rodzina Kajdaszów) TEATR IM. T. SZEWCZENKI W DNIPROPIETROWSKU.

Z kolei MAJOWA NOC (Majśka nicz) to widowisko muzyczne w 2 aktach, na podstawie Mikołaja Gogola, również w reżyserii Lidii Kuszkowej. Muzyka do tego spektaklu opracowana została przez Mykoła Łysenko, który wykorzystał tu m.in. pieśni ludowe.

MAJOWA NOC (Majśka nicz) Muzyczna inscenizacja powieści Mikołaja Gogola „Noc majowa, czyli Topielica”. Łewko, syn sołtysa, jednej ze zwyczajnych ukraińskich wsi chce się ożenić z Galą, jednak jego ojciec nie wyraża na to zgody, gdyż sam upodobał sobie tę piękną dziewczynę dla siebie. Kiedy przyroda zakwita i słowiki wyśpiewują swoje trele, pod oknem śpiewa ojciec zalecający się do dziewczyny. Łewko, postanawia pokazać ojcu zalotnikowi jego miejsce i popada w tarapaty.. Uciekając przed prześladowaniem ojce, trafia do podwodnego królestwa. Tam spotyka utopioną Pannę Rusałkę, która daje mu klucz przynoszący szczęście w miłości z ukochaną Galą.
W komedii przeplata się rzeczywistość z fantasmagoriami. Lekki i dobroduszny humor, czarujące pieśni i obrazy pobudzające wyobraźnię, przenoszą nas w bajkowy świat ukraińskiej historii.

DNIPROPIETROWSKI UKRAIŃSKI AKADEMICKI MUZYCZNO-DRAMATYCZNY TEATR IM. T. SZEWCZENKI W DNIPROPIETROWSKU zaprezentuje się z nim 14.09.2015 g. 19.00
Mikołaj Gogol
reżyseria Lidia Kuszkowa
muzyka Mykoła Łysenko i pieśni ludowe
Widowisko muzyczne w 2 aktach

Cena regularna to 40 zł, dla posiadaczy karty 25 zł

Bilety są jeszcze dostępne – możecie je zakupić w kasie teatru na godzinę przed spektaklem.

LUBUSKI TEATR logo