Festiwal Warszawa Singera. Nowojorski Dar Boga to muzyk MATISYAHU.

Tegoroczna, dwunasta już odsłona warszawskiego wydarzenia również zapowiadała się niezwykle interesująco. I taka też w istocie była bowiem od 22 do 30 sierpnia okolice Placu Grzybowskiego i Placu Defilad zamieniły się w centrum sztuki hebrajskiej.

Festiwal Warszawa Singera

Teatralne spektakle, recitale, wystawy, warsztaty i inne liczne wydarzenia towarzyszące, a przede wszystkim – spora dawka muzyki żydowskiej w nietypowych, współczesnych aranżacjach. Publiczności w różnych lokalizacjach zaprezentowało się  ponad czterdziestu wykonawców z Polski i zagranicy, którzy po inspirację sięgnęli zarówno do hebrajskiej kultury, historii i dorobku literackiego, jak i do współczesnych gatunków muzycznych: jazzu, rapu, reagge czy beatboxu.

I tak Joshua Nelson wystąpił w ramach festiwalu Warszawa Singera 27 sierpnia o godz.18.30 w Kościele Wszystkich Świętych. Porywający swą muzyką artysta był w stanie zawładnąć sercami publiczności do tego stopnia, że jeden bis czy dwa to było by faxu pas. Dlatego koncert trwał znacznie dłużej niż zakładano.

Natomiast niemniej znany nowojorski „Dar Boga” muzyk MATISYAHU w ramach XII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera wystąpi w najbliższą niedzielę na Palcu Grzybowskim. To będzie ostatni koncert zamykający cykl singerowych wydarzeń w stolicy.

MATISYAHU oznacza po hebrajsku „Dar Boga”

Pod scenicznym pseudonimem MATISYAHU (znaczącym po hebrajsku „Dar Boga”) kryje się nowojorski muzyk, którego znakiem rozpoznawczym jest ciągłe przełamywanie konwencji i umiejętność poruszania się w wielu muzycznych klimatach (jego twórczość to m.in. rap i reggae, beatbox, alternetywny rock, motywy chasydzkie).

Od roku 2004, w którym wydał swój pierwszy album „Breakout, Live at Stubb” i jednocześnie swój pierwszy wielki światowy hit „King Without A Crown”, przeszedł długą drogę muzyczną, na której znalazła się m.in. nominacja do nagrody Grammy.

Bardzo szybko osiągnął status „supergwiazdy chasydzkiego reggae”, okazał się też być jednym z najbardziej dynamicznych i kreatywnych artystów w branży. Ma w swoim dorobku 11 płyt, przy produkcji których uczestniczyli m.in. z Bill Laswell, Sly & Robbie i Kool Kojak.

Jego muzyka zmienia się i rozwija z niemal każdym nowym albumem. Pierwszą dużą zmianą od czasów debiutu był album „Spark Seeker” wydany w 2012, kiedy to mocno zmieniło się nie tylko brzmienie, ale i wygląd Matisyahu. Tę linię kontynuuje jego najnowszy album „Akeda”, który jest najbardziej dojrzałą, wyciszoną, głęboką i osobistą produkcją artysty. Są na nim utwory napisane w trasie i w domu w Los Angeles, nagrane z jego koncertowym zespołem Dub Trio. Przy tworzeniu albumu uczestniczyli jego przyjaciele i współpracownicy, m.in. Stu Brooks, Aaron Dugan, Rob Marcher i Mark Guilana.

Matisyahu „Reservoir” (OFFICIAL AUDIO)

Matisyahu „Reservoir” z płyty „Akeda” 

fot. archiwum artysty

Festiwal Singera. Nowojorski „Dar Boga” muzyk MATISYAHU już w niedzielę w Warszawie!

Kiedy:

Niedziela 30 sierpnia 2015

w godzinach 20:00 – 22:00

Gdzie:

Plac Grzybowski, Warszawa. Testerzy Imprez polecają!

Festiwal Warszawa Singera