Solanin Film Festiwal – relacja wybrane filmy a.d. 2015

Sylwia Galon i Mateusz Żegliński laureatami 7 edycji Solanin Film Festiwal.

SOLANIN FILM FESTIWAL to offowy festiwal filmowy z MOCĄ!

W rym roku mocy tej doświadczyli m.in. Sylwia Galon i Mateusz Żegliński, którzy zostali laureatami 7 edycji festiwalu.

Solanin Film Festiwal logotyp

Solanin Film Festiwal – relacja wybrane filmy a.d. 2015

Koledzy z Gdyńskiej Szkoły Filmowej spotkali się na 7 edycji prężnie rozwijającego się Solanin Film Festiwal i dostali po statuetce!

„Marsz” Mateusza Żeglińskiego zdobywa wyróżnienie, a ‚Antek’ Sylwii Galon nagrodę najlepszą fabułę podczas 7. Solanin – Film Festiwal w kategorii Kino Offowe Fabuła oraz nominacje za montaż Joanny Więckowskiej i grę aktorską Staszka Cywki w nagrodach im. Jana Machulskiego.

Kadr z filmu "Antek" fot. Jumper Production Ola Cywka
Kadr z filmu „Antek” fot. Jumper Production Ola Cywka

 

O filmie  „Antek” w reżyserii Sylwii Galon pisze sama zainteresowana w festiwalowym katalogu:

Życie Antka wydaje się być podobne do reszty wychowanków pogotowia opiekuńczego. Wagary, gra w piłkę, ogromne osamotnienie i niezrozumienie, bunt a przede wszystkim kombinowanie żeby była kasa. Umiesz liczyć, licz na siebie. Wszystko zmieni się gdy do ośrodka trafia dziewczyna po przejściach Anka. Mój film,jest o samotności, która zbliża dwóch potrzebnych sobie ludzi, o tym, ze czasem drugi człowiek jest dla nas lekcją i ratunkiem.

Natomiast o filmie dokumentalnym „Marsz” pisze ze swadą Tomek Kuczyński dziennikarz Głosu Szczecińskiego:

Film „Marsz”, reż. Mateusz Żegliński Wyróżnienie na 7 Solanin Film Festiwal 2015

Link do artykułu: http://www.mmszczecin.pl/artykul/student-akademii-sztuki-w-szczecinie-wyrozniony-za-dokument,3488080,art,t,id,tm.html

Reżyser dziękuje redakcji Głosu Szczecinskiego za promocję i kreowanie pozytywnego wizerunku oraz dorobku Akademii Sztutki w Szczecinie.

Mateusz Żeglinski zdobył wyróżnienie za dokument krótkometrażowy „Marsz” o szczecińskiej ekipie młodzieży wszechpolskiej, która prowadziła marsz niepodległości w Warszawie.

Film powinien wzbudzać reakcje i emocje u widza. Intrygujący i nośny temat zapewnia jedno i drugie. Ten dokument nie tylko porusza. On skłania do głębszej refleksji nad poruszanym problemem. Po niespełna tygodniu od werdyktu jury pierwszej wzmiance o tym,obrazie i jednodniowej ciszy znów media papierowe i eterowe przemówiły na temat dokumentu „Marsz”. Najpierw rano w Radiu Eska redaktor i wydawca Joanna Gralka wyemitowała wywiad przeprowadzony z autorem. Następnie Gazeta Wyborcza Szczecin na swoim portalu informacyjnym podała informację o „Marszu”:

Tutaj link do artykułu:

http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,18629836,nagroda-dla-studenta-za-dokument-o-szczecinskich-nacjonalistach.html

 

Sylwia Galon odbiera nagrodę za film "Antek" na 7 edycji Solanin Film Festiwal.
Sylwia Galon odbiera nagrodę za film „Antek” na 7 edycji Solanin Film Festiwal.
Mateusz Żegliński odbiera statuetkę za "Marsz"
Mateusz Żegliński odbiera statuetkę za „Marsz”
Laureaci Sylwia Galon i Mateusz Żeglinski po otrzymaniu statuetek na uroczystej Gali Finałowej Solanin Film Festiwal
Laureaci Sylwia Galon i Mateusz Żeglinski po otrzymaniu statuetek na uroczystej Gali Finałowej Solanin Film Festiwal

Sylwia Galon i Mateusz Żegliński znają się jeszcze ze szkolnej ławki gdyńskiej filmówki. Sylwia zrobiła niesamowity dyplom fabularny, który pachnie prawdą i  jeszcze wygrała z filmem „Hitler w Operze” do ktorego zdjęcia robił wykładowca Mateusza Żeglińskiego z Akademii Sztuki Robert Mleczko.

Natomiast młody bohater zwycięskiego filmu w reż. Sylwii Galon Staszek Cywka został nominowany do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy Aktor” za główną rolę w krótkim metrażu „Antek”.

Gratulujemy. Jako Testerzy Imprez, a wszczególności tych festiwalowych. Jesteśmy dumni i czekamy na rozdanie kolejnych nagród in future !

 

Na uwagę zasługują również:

Dokumenty pokazywane w ramach bloku drugiego dnia festiwalu  „Szpila” w reżyserii Ewy Golis oraz „Mów co chcesz” 41 minutowy obraz w reż. Małgorzaty Maszkiewicz.

Godne uwagi obrazy to dokumenty wyswietlane trzeciego dnia festiwalu „Mów do mnie” Marty Prus. Niespełna 46 minutowy przejmujący obraz oraz „Niewidzialne” w reż.  Sofii Pregowskiej wciąga od pierwszych chwil nie dając wytchnienia od emocji.

„Dom” to arcy ciekawa 14 minutowa animacja w reżyserii Agnieszki Borowej. Utrzymana w jednolitej tonacji kolorystycznej z pewnymi akcentami żółci w dwóch scenach. Intryguje formą i abstrakcyjnym poczuciem humoru oraz surrealistycznym podejściem do tematu miejsca, jakim jest dom. Prowokuje widza do stawiania pytań czym dom jest w istocie. Rodziną, historią, wspomnieniem czy też może snem…

Spotkania moderowane przez Artura Zaborskiego z Robertem Brylewskim („Polskie gowno” 2015 w reż. Grzegorza Jankowskiego) oraz z aktorami Jerzym Rogalskim z Teatru Lublinie, znanego m.in. z epizodycznej choć mocno wyrazistej roli w filmie „Carte Blanche” (reż. Jacek Lusinski ) i Anną  Habą,  aktorką Teatru Lubuskiego, która grała w wielu interesujących spektaklach ( m.in. Piaf, Przyjazne Dusze, Stworzenia Sceniczne) na rodzimej scenie, jak również w filmie i teledysku grupy Sky Piastowskie, dopełniły całości fantastycznej atmosfery, udzielającej się  z dnia na dzień wszystkim uczestnikom.

 

Kolejny niesamowity film to „Noc Walpurgii”

Młody Dziennikarz przeprowadza wywiad z divą operową. W trakcie tej nocy, pełnej komicznych, farsowych, groteskowych a także dramatycznych zdarzeń, nie pozbawionych tajemnicy, terroryzmu, erotyzmu, miejscami wręcz sadyzmu…dzieją się rzeczy wielkie i niesamowite. Miłość nienawiść rządzą władzy wspomnienia i nie zatarte z przeszłości obrazy które emitują na obecne relacje kość niezgody. Gra flirt i zatracenie…

 

Obejrzyjcie trailer

https://youtu.be/VZ8_5ALKNnY

Aryjski Żyd niemiecki nordyk o długich włosach, który ma big fallusa ~ spotkać go w realu? Czy to wogole możliwe?

Diva z Nocy Walpurgii nie tylko o tym dywaguje deprawuje dyskutuje prowokuje… Zaskakujący przejmujący lecz nie wulgarny podpis kunsztu aktorskiego i umiejętne żonglowanie konwencją autorów filmu przyczynkiem do rozprawiania się z demonami holocaustu.

 

Na zakończenie festiwalu widzowie mieli możliwość zasiąść do iście królewskiej wysublimowanej uczty i upajać się obrazem „Dog Men”.

Bowiem „Dog Men” film produkcji i autorstwa Mirko i Dario Bischofberger, artystów ze Szwajcarii to uczta dla tych, którzy kochają kino i sztukę. Multi kulti w pierwszorzędnym wydaniu.

"Dog Men" reż. Mirko i Dario Bischofberger, Szwajcaria 2015
„Dog Men” reż. Mirko i Dario Bischofberger, Szwajcaria 2015

 

„Dog Men” to zderzenie dwóch światów. Organicznego i świata technologii. Kontrasty i balasty. Bagaż doświadczeń całych epok zniweczony w bezpośrednim kontakcie z naturą. Strach przed tym i bezradność współczesnego zdigitalizowanego człowieka w konfrontacji z naturą i prostotą.

Połączenie idealne slapsticku komedii absurdu westernu obserwacji socjologii… Piasków pustyni w nie świadczysz za to cudowne wysmakowane  zdjęcia dawnego kamieniołomu, skąd niegdyś czerpano surowiec do budowy miast, rekompensuja te wątpliwe niedostatki.

W rzeczy samej jest na co popatrzeć ~ gra aktorów i zdjęcia, to tylko te najbardziej namacalne powody, dla których warto wejść  ten obraz głębiej. Są jeszcze rzeczy niedopowiedziane i słowa niewypowiedziane.

Komunikacja uniwersalna, ta niewerbalna, okazuje się być najlepszą metodą  na znalezienie wspólnego języka i porozumienie w momencie gdy zawodzą inne sposoby. Autorzy zdają się pokazywać widzowi drogę i wielopłaszczyznowość interpretacji.

 

Pierwsze reakcje po opublikowaniu recenzji na Facebooku zw szwajcarskim periodyku były iście entuzjastyczn:

„Ein Genuss – für Leute, die Kunstkino mögen und kein konventionelles Erzählkino sehen wollen.”

Gratuliere! Tolle Kritik! Ist ja auch eine Kunstwerk!

Nice! Well done Brothers!

Absolut einverstanden!

Bravo!

 

Autorzy filmu "Dog Men" zachwyceni atmosferą Solanina i Testerami
Autorzy filmu „Dog Men” zachwyceni atmosferą Solanina i Testerami
Rozmowa z autorami filmu Mirko i Dario Bischofberger po projekcji "Dog Men"
Rozmowa z autorami filmu Mirko i Dario Bischofberger po projekcji „Dog Men”

Testerzy Imprez mogą tylko dodać, że to było: Subtle, smooth and pure emotions with autor Mirko Bischofberger after projection on Solanin Film Festiwal

Txt Waldemar Lorenz

Foto: Karol Kolba, Marcin Cudo, Dawid Galiński

Zdjęcia z wydarzeń okołofestiwaliwych :

 

Kino plenerowe przed projekcją ostatniego seansu
Kino plenerowe przed projekcją ostatniego seansu
Otwarcie Galerii Bezdomnej w budynku dawnej Komendy Milicji
Otwarcie Galerii Bezdomnej w budynku dawnej Komendy Milicji
Sylwia Galon, fot. Karol Kolba
Sylwia Galon, fot. Karol Kolba
Karol Kolba, Waldemar Lorenz, Sylwia Galon, Konrad Paszkowski
Karol Kolba, Waldemar Lorenz, Sylwia Galon, Konrad Paszkowski

Solanin Film Festiwal logotyp