Trans*Festiwal zapowiada wystawa Ryszarda Kisiela i Karola Radziszewskiego „Travestis”.

Festiwal zapowiada wystawa Ryszarda Kisiela i Karola Radziszewskiego „Travestis”. Wernisaż miał miejsce 24 kwietnia o godzinie 18:00 w ZPAF Gallery (ul. św. Tomasza 24, Kraków).

Transfestiwal Kraków

Tytuł wystawy odnosi się do jednego z cykli fotograficznych Ryszarda Kisiela „Le Cabaret Travesti”. Archiwalne zdjęcia to efekt sesji realizowanych przez Kisiela z grupą znajomych w połowie lat 80. W prywatnym mieszkaniu, bawiąc się rekwizytami, szminkami i spontanicznie tworząc kostiumy z resztek materiałów, kreowali własny, kampowy świat, alternatywny do rzeczywistości PRL. Ten subwersywny crossdressing, zabawa płcią, przebieranki i pełen dystansu humor, tworzą świadectwo wizualne, unikalne w polskiej kulturze.
Na wystawie zobaczymy też zdjęcia Karola Radziszewskiego, dokumentujące sesję zrealizowaną w trakcie kręcenia filmu „Kisieland”.

Wystawa „Travestis” zwiastuje Trans*Festiwal o transpłciowości i różnorodności płciowej, który odbędzie się w dniach 28-31 maja 2015 roku w Krakowie. Organizatorką festiwalu jest Fundacja Kultura dla Tolerancji/Culture for Tolerance.

Wystawa potrwa do 10 maja.

Travestis: Ryszard Kisiel, Karol Radziszewski. Zapowiedź Trans*festiwalu

Ryszard Kisiel
Urodzony 1948 roku aktywista, archiwista, twórca legendarnego podziemnego „FILO” (1986) – jednego z pierwszych w Europie Środkowo-Wschodniej pism o tematyce nieheteronorma-tywnej. Współzałożyciel Lambdy, pierwszej legalnej organizacji LGBTQ w Polsce (1990). Od dziecka zainteresowany fotografią, w latach 80. współtwórca prywatnych queerowych sesji zdjęciowych. Bohater filmu Karola Radziszewskiego „Kisieland” (2012).

Karol Radziszewski
Urodził się w 1980 roku. Twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscypli-narnych. Absolwent warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu „DIK Faga-zine”. Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Cobra Museum w Amsterdamie, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, New Museum w Nowym Jorku, Kunsthalle Wien oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, Göteborg Biennale, Prague Biennale i Biennale Sztuki Mediów WRO.
www.karolradziszewski.com

Wystawa jest częścią KRAKERS Cracow Gallery Weekend http://cracowgalleryweekend.pl/

////////////////////////////////////////
Więcej o Trans*Festiwalu (28-31 maja, Kraków):

„Trans*” w nazwie festiwalu oznacza wszelkie identyfikacje i ekspresje płciowe, inne od jednoznacznie męskich lub kobiecych bądź jednoznacznie kobiece lub męskie, ale odmienne od płci przypisanej przy urodzeniu. Ostatnia litera w skrócie LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne, osoby transpłciowe) od dawna jest traktowana przez ruch na rzecz osób nieheteronormatywnych po macoszemu. Chcemy, przynajmniej częściowo, wypełnić ten brak.

Tworzymy festiwal po to, by edukować o różnorodności płciowej. W naszym przekonaniu płeć nie jest czarno-biała, a społecznie definiowane kategorie męskości i kobiecości to kostiumy, które codziennie na siebie ubieramy. Dla niektórych kostiumy kobiecości i męskości są niczym niewygodne, obowiązkowe mundurki szkolne. Jednych owe mundurki śmieszą, dla innych są za ciasne, nieprzystające do wewnętrznego ja. Jeszcze innym całkowicie uniemożliwiają swobodną i autentyczną ekspresję. Osoby, których identyfikacja płciowa określana jest terminem „trans*” – osoby transeksualne, transgenderowe, genderqueer, transwestytyczne, i wiele innych – chcą swój kostium zrzucić lub poprawić – na stałe lub tymczasowo. Przeciwstawiają się przypisanym przez społeczeństwo rolom wzbogacając nasze rozumienie płci i płciowości.

WYSTAWY: Ryszard Kisiel/Karol Radziszewski / Olivier Touron / Jess T. Dugan / Irena Kalicka / Arobal
FILMY: Trans-akcja / Mój domek na prerii / Magiczne lustro / Miwa: japońska ikona
TRANS*CAFE: prezentacje / dyskusje / warsztaty.

O CZYM JEST TRANS FESTIWAL??

Widoczność tematyki trans* chcemy osiągnąć różnymi sposobami. Teorię połączymy z praktyką. Wiedzę akademicką skonfrontujemy z doświadczeniami krajowych i zagranicznych gości. Zaangażowany społecznie język fotografii i filmu zestawimy z warsztatami dla osób trans* oraz ich sojuszników i sojuszniczek.

Pokazy filmowe, a w ramach tego 4 filmy dokumentalne: historię Anny Grodzkiej zatytułowaną „Trans-akcja”, „Magiczne lustro” o francuskiej surrealistce Claude Cahun, a także „Mój domek na prerii” opowiadający o kanadyjskim artyście Rae Spoon…oraz japoński film “Miwa: japońska ikona”.

Podczas Trans*Festiwalu przygotowano dla publicznosci sześć wystaw. Na razie zdradzamy szczegóły pięciu z nich:

Ryszard Kisiel i Karol Radziszewski. Wystawa zapowie festiwal 23 kwietnia w galerii ZPAF. Archiwalne zdjęcia to efekt sesji realizowanych przez Kisiela z grupą znajomych w połowie lat 80. W prywatnym mieszkaniu, bawiąc się rekwizytami, szminkami i spontanicznie tworząc kostiumy z resztek materiałów, kreowali własny, kampowy świat, alternatywny do rzeczywistości PRL. Na wystawie zobaczymy też zdjęcia Karola Radziszewskiego, dokumentujące sesję zrealizowaną w trakcie kręcenia filmu “Kisieland”.

Reportaż fotograficzny Oliviera Touron z Lille opowiadający o zakonie Sióstr Nieustającej Przyjemności („Les Soeurs de La Perpetuelle Indulgence”). Siostry Nieustającej Przyjemności, pomimo kabaretowego wizerunku, zajmują się działalnością społeczną – pomagają osobom żyjącym z HIV/AIDS. Wystawa otworzy się podczas Festiwalu Queerowy Maj w Teatrze Barakah, na Trans*Festiwalu zorganizujemy huczne zamknięcie.
chicagowska fotografka Jess T. Dugan. Jej portety osób trans pokażemy w Galerii Szara Kamienica. Wernisaż otworzy Trans*Festiwal 28 maja w czwartkowy wieczór.

Irena Kalicka – krakowska fotografka przygotuje wystawę specjalnie z okazji Trans*Festiwalu. Odsłona projektu w Galerii F.A.I.T. podczas 4 festiwalowych dni.

Arobal – uznany rysownik, który zaprojektuje plakat promujący Trans*Festiwal, przygotuje swoją pierwszą wystawę w Krakowie specjalnie na okoliczność naszego festiwalu.

Radio Trans* to projekt wspierający działania okołofestiwalowe ! Co kilka dni będą publikować nowe utwory (do festiwalu zbierze się ich ponad 200!). Już teraz pojawił się też pierwszy podcast. Stay tuned!

Kluczem do wyboru piosenek – jak twierdzą organizatorzy – jest transpłciowość. W Radiu Trans* odzyskujemy to, co przykrył pył muzycznej historii. Wydobywamy to, co zagłuszone przez twórczość głównego nurtu. Odkrywamy to, co niewidzialne. Przedstawiamy Wam playlistę składającą się z utworów wykonawanych przez osoby trans*, poruszających temat transpłciowości lub wykorzystujących trans*wątki w videoklipie. Dopuściliśmy się też kilku trans*interpretacji.

Organizatorzy Trans*Festiwalu wdzieczni sa Wam za wsparcie podczas akcji na https://polakpotrafi.pl/projekt/trans-fest. Tam też znajdziecie szczegóły Trans*Festiwalu, zanim powstanie strona internetowa wydarzenia.

Wiktor Dynarski, osoba prezesująca w Fundacji Trans-Fuzja, oraz drag queen Kim Lee wspierają Trans*Festiwal! Zobaczcie ich filmiki:

Filmowa zapowiedź Trans*Festiwalu: https://www.youtube.com/watch?v=EPifHXiiOjU

Sprawdź też linki:
http://tinyurl.com/m82osu4
http://transwersy.tumblr.com/
http://www.kulturadlatolerancji.org/
https://twitter.com/

Festiwal jest częścią projektu „Transpłciowość i różnorodność płciowa w kulturze”. Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Honorowy Transonat festiwalu: Fundacja Trans-Fuzja

Patronaty/matronaty medialne Trans*Festiwalu: queer.pl, Aktivist!, TOK FM, dlaStudenta.pl, Obieg.pl, crossdressing.pl, Replika, Reflektor, Fundacja Feminoteka.

Transfestiwal Kraków