‚Solidarność według kobiet’. Niezwykły film i spotkanie z bohaterką.

‚Solidarność według kobiet’. Niezwykły film i spotkanie z bohaterką.

Uczestniczki strajku w Stoczni Gdańskiej, doradczynie „Solidarności”, założycielki podziemnej prasy – ich losy pokazuje film „Solidarność według kobiet”, którego szczecińska premiera odbyła się w niedzielę w Teatrze Kana. Pokazy także w Gorzowie w DKF Megaron oraz Zielonej Górze – kino studyjne Newa.

'Solidarność według kobiet'. film 2015

Pokazy rozpoczynają się w godzinach popoludniowych. Po nich spotkanie z autorami filmu: Martą Dzido (reżyserka i scenarzystka) oraz Piotrem Śliwowskim (reżyser i producent).

„Solidarność według kobiet” to historia 18 buntowniczek, które miały wpływ na historię Polski, a których później, jak zauważają autorzy obrazu, zabrakło podczas obrad Okrągłego Stołu i we władzach nowej Polski. Autorzy filmu z kamerą docierają do m.in. Joanny Dudy-Gwiazdy, Henryki Krzywonos, Janiny Jankowskiej, Barbary Labudy, Heleny Łuczywo, Jadwigi Staniszkis, Zofii Romaszewskiej.
Na szczecińską projekcję przyjeżdżają także Henryk i Ludwika Wujcowie, działacze opozycyjnego podziemia.

Ludwika Wujec, założycielka podziemnej prasy okresu PRL, współtwórczyni wydawanego poza cenzurą „Robotnika”, redaktorka Agencji Solidarności, internowana w stanie wojennym, jest jedną z bohaterek filmu.

W poniedziałek 30 marca drugi pokaz tego filmu odbył się w Szczecinie. Czas i miejsce: Stara Rzeźnia w południe. Po projekcji także spotkanie z Ludwiką i Henrykiem Wujcami oraz autorami filmu. Poniedziałkowa dyskusja dotyczyła także kobiet szczecińskiego podziemia. Towarzyszy jej wystawa Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość „Matki Solidarności”, która pokazuje szczecińskie działaczki opozycji okresu PRL. Główny organizator pokazu, Fundacja Czas Dialogu, szczególnie zaprasza na prelekcję działaczki opozycji z regionu szczecińskiego. Kobiety, które roznosiły ulotki, strajkowały, współpracowały z „Solidarnością”.

– Do niektórych udało nam się zdobyć adresy i wysłać imienne zaproszenia. Do wielu, dla których również jest ten pokaz, niestety nie – mówi Bogna Czałczyńska z Fundacji Czas Dialogu. – Zapraszam za pośrednictwem mediów.

„Fabryki dla robotników, ulice dla wszystkich”- demonstracja Solidarności Walczącej i anarchistów, 1 maja 1989. Około 3 minuty widać w tłumie Joannę Gwiazdę w zielonej kurtce i ciemnych okularach. Okrzyki demonstrujących zagłuszane dźwiękami festynu i śpiewem pani przebranej za Pippi Langstrumpf. Materiał zrealizowany przez służbę bezpieczeństwa. Fragmenty tego nagrania znalazly sie w filmie „Solidarność według kobiet”.

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU

„Mitem założycielskim roku 1989 zdaje sie rządzić Ifigenia i opozycja: nieprzezroczyści – przezroczyste. W dokumencie Dzido i Śliwowskiego nie chodzi o kolejną polaryzacje – proszę nie stroszyć wąsów. Chodzi o poszerzenie perspektywy i wytrącenie ze stanu amnezji. Ta alternatywna i dopełniająca dotychczasowy obraz opowieść o czasach opozycji jest pracą w społecznej, mitotwórczej pamięci. Niezwykle ważną, redefiniującą wiele oczywistości i co najważniejsze – nie antagonistyczną. „- tak o filmie pisze Mariusz Sieniewicz, całość możecie przeczytać na blogu Sieniewicza:

http://mariuszsieniewicz.blogspot.com/

Po projekcji w Gorzowie w DKF Megaron zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu:
Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim.

Oficjalna strona filmu:

www.solidarnoscwedlugkobiet.com

Najbliższe pokazy filmu „Solidarność według kobiet”

02.04 godz. 18:00 , Gorzów Wielkopolski, DKF Megaron przy Miejskim Ośrodku Sztuki (pokaz z udziałem twórców filmu)
3 – 5.04. Zielona Góra, kino Newa
13.04.godz. 16:00, kino Pionier, Żary
14.04 godz.15:00, kino Pionier, Żary
15;04 godz. 16:00, kino Pionier, Żary
16;04 godz.16:00, kino Pionier, Żary
18.04 Koniński Kongres Kobiet, Konin
18.04 Dąbrowa Górnicza
26.04 godz. 17:00 Piła, kino KORAL (po projekcji spotkanie z twórcami)
01.05 6:00 p.m. Anthology Film Archives, 32 Second Ave, New York (pokaz w ramach The New York Polish Film Festival)

'Solidarność według kobiet'. film 2015