Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Ślady ludzi. Cristiano Mascaro / Sławomir Rumiak.

Wystawa fotografikow 28 marca – 7 czerwca, 2015. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Ślady ludzi. Cristiano Mascaro / Sławomir Rumiak.

SLADY LUDZI. MCK KRAKOW 2015

Dwóch artystów, dwa kraje, dwa punkty widzenia. Wystawa będzie rodzajem dialogu pomiędzy jednym z najbardziej znanych brazylijskich fotografików – Cristianem Mascarem, a polskim twórcą – Sławomirem Rumiakiem. Efektem projektu jest kilkadziesiąt czarno-białych fotografi i oraz wideo dokumentujące krajobraz Brazylii i Polski.

Podczas swoich podróży Mascaro odwiedził cztery miasta: Gdańsk, Warszawę, Łódź i Kraków; Rumiak natomiast szczególną uwagę poświęcił São Paulo – jednej z największych światowych metropolii. Miasto wraz z jego architekturą, strukturą, wewnętrznym rytmem stało się ważnym punktem odniesienia dla obu artystów.

Uchwycone przestrzenie nie tylko opowiadają historię miejsc i ludzi, którzy je tworzyli, ale równocześnie ujawniają wrażliwość, wiedzę i fascynacje samych fotografików.

Wystawa jest przygotowywana we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie. Po prezentacji w Krakowie zostanie w 2016 roku pokazana w Brazylii w ramach sezonu kultury polskiej.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Ślady ludzi.  2015

BIOGRAMY ARTYSTÓW:

Cristiano Mascaro (ur. 1944, Catanduva), fotograf, architekt, wykładowca.

Ukończył architekturę i urbanistykę na Uniwersytecie w São Paulo (dyplom 1986). Tam też obronił pracę doktorską (1995). W latach 1978–1988 wykładał na państwowych i prywatnych uczelniach. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych brazylijskich fotografików. Karierę fotografa rozpoczął w latach sześćdziesiątych minionego stulecia jako reporter pisma „Veja”; obecnie pracuje jako fotograf niezależny. Centralnym motywem jego twórczości niezmiennie pozostaje miejski krajobraz. Ostatnio w ramach swoich prac dokumentacyjnych sfotografował rzeźby Richarda Serry. Mascaro jest jednym z najważniejszych fotografów São Paulo i dziedzictwa kulturowego Brazylii. W swoim dorobku ma również cykle poświęcone największym światowym metropoliom. Wykonał dokumentację takich miejsc jak: Buenos Aires, Hawana, Berlin, Paryż, Nowy Jork czy Tokio. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych i znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i publicznych (m.in. Centre Pompidou).

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie pokaze m.in. te prace
Sławomira Rumiaka, Macunaima wraca do São Paulo, film video, 2014–2015

Sławomir Rumiak: Macunaima wraca do São Paulo, film video, 2014–2015

Sławomir Rumiak (ur. 1972, Bielsko-Biała), fotograf, autor instalacji wideo, rysownik.

Absolwent katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1999). Uznanie przyniosły mu cykle fotograficzne – m.in. projekt Prêt-à-Porter (2004), na który złożyła się seria obrazów kobiet pełna odniesień zarówno do historii sztuki, jak i do skomercjalizowanego, uprzedmiotowionego wizerunku kobiety w kulturze masowej. W 2007 roku w ramach pracy Wyjazd przejechał na rowerze trasę z Polski do Wenecji, sypiając podczas postojów na kempingach wewnątrz wykonanej przez siebie miniatury pawilonu polskiego na Biennale Sztuki w Wenecji. Rumiak jest doskonale rozpoznawalny w Japonii – współpracował między innymi z tokijską Il Tempo Gallery oraz Zeit Foto Salon, publikował swoje prace w japońskich magazynach fotograficznych i wykładał na tamtejszych uczelniach. Był też kuratorem dwóch wystaw sztuki japońskiej w Polsce: Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii (2010, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu, Muzeum Śląskie w Katowicach) oraz Atokata (2012, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach).

www:

http://www.mck.krakow.pl/exhibitionPage/o-wystawie-26

Wystawa czynna w dniach:
28 marca do 7 czerwca 2015
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Rynek Główny 25, Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Ślady ludzi.