TERMINUS A QUO. Noc teatralna na koniec ferii plus 39 urodziny TAQ.

Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli istnieje i szokuje już prawie 40 lat. 14 lutego obchodzil swoje 39 urodziny. Tyle lat i multum spektakli. W tym czasie stworzył ich ponad 200 i zagrał w ponad 200 miejscowościach w Polsce i na świecie.

TEATR TERMINUS A QUO

Obecnie w czasie ferii mozemy obejrzec kolejne ciekawe przedstawienia.

Ferie w teatrze TERMINUS A QUO.
Noc teatralna na zakończenie.

PROGRAM / sobota 28 lutego:

19:00 „Abraxas”
21:00 „Szkoła Czarownic”,
23:00 „Sceny symultaniczne”
01:00 „Przebudzenie”

„Szkoła czarownic”, to ważny i jakże niedoceniany spektakl w dorobku Teatru „TERMINUS A QUO”. Już w momencie narodzin, ekscytował i rozpalał do czerwoności aktorów i publiczność poprzez swą niezwykłą aurę oraz formę i treść. Pozostawał natomiast zupełnie niezauważony przez środowiska teatru offowego czy też różnego rodzaju instruktorów, dziennikarzy i krytyków teatralnych, co nie jest żadną szkodą oczywiście, poza tym konkretnym spostrzeżeniem. Można powiedzieć, że to najbardziej ukryty, pozostający w ukryciu, w niszy, czy też podziemiu, spektakl Teatru TAQ.

Niewątpliwą zaletą tego spektaklu jest jego wielopoziomowość z zaskakującymi rozwiązaniami formalnymi. Niebanalna literatura a nawet inaczej – literatura z najwyższej półki gwarantuje, szacunek dla słowa i myśli. Kompilacyjny charakter tekstów użytych w scenariuszu, nie osłabia treści jedynie je wzbogaca i urozmaica. A mówi się w tym spektaklu o rzeczach tak ważnych jak Bóg, moralność, dążenie do celu. Tak naprawdę to też jest to spektakl o Ostatniej wieczerzy. Nie tej historycznej wieczerzy ale tej, która organizowana jest razem z widzami. Wieczerza, uczta, happening aktorów, widzów, fantomów i nabrzmiałych treści.

TAQ "SZKOŁA CZACZAROWNIC"

„Sceny symultaniczne” to autorski spektakl wizyjny Edwarda Gramonta, gdzie wyraźnie dominują sceny plastyczne a słowo jest rodzajem komentarza do projekcji poszczególnych etiud. Główny ciężar gry aktorskiej w tym spektaklu spoczywa na głównej bohaterce, która aktywnie uczestniczy w całym procesie, przekazując tekst, biorąc udział w scenach dynamicznych (konwulsjach) a także kreując kolejne obrazy plastyczne.

W rezultacie powstaje jakiś rodzaj fabuły, podczas której główna bohaterka poddaje się kolejnym doświadczeniom życiowym, często zabarwiając owe doznania komentarzem
z pogranicza filozofii i poetyki.

TAQ "SCENY SYMULTANICZNE"

TERMINUS A QUO, założył (4 stycznia 1976roku) i stworzył na swoje podobieństwo demiurg, brodacz i skandalista teatralny, wizjoner, mistrz pióra i twardej ręki reżyserskiej – Edward Gramont, pracując od podstaw nad formą a także metodą pracy twórczej. Pisał i tworzył, tworzył i pisał miewał sny.

To wszystko działo się i nadal ( o zgrozo!) się dzieje w mieście magicznym jakim jest Nowa Sól vel Stary Cukier gdzie uwięziony między biegunami N-S Edward Gramont wykuł swój wehikuł nieskończoności. Pomagali mu w tym początkowo anonimowi tragarze, później znani tu i ówdzie szerpowie sceniczni i obsceniczni, którzy próbowali dźwignąć z posad bryłę swego świata, swej nierzeczywistej rzeczywistości. W zbiorze aktorów, którzy zapisali się już mocno w pamięci są m.in.: Edward Gramont, Cezary Molenda, Eliasz Gramont, Irena Kasprzak, Agata Wojtkowiak, Agnieszka Buczkowska, Tomasz Michniewicz, Zdzisław Grabowski, Katarzyna Mikołajczak i wielu innych.

Prosperita teatru to przede wszystkim twórczość, na którą złożyły się wyprodukowane orzez TAQ monodramy, spektakle kameralne, widowiska plenerowe. Teatr powstał w czasach peerelu 4 stycznia 1976 roku w Zakładowym Domu Kultury Odra Nowosolskiej Fabryki Nici Odra w Nowej Soli gdzie działał do wiosny 1979 roku, potem przez kilka miesięcy działał w Młodzieżowym Domu Kultury w Głogowie (1979) by przenieść się na poczętku roku 1980 do Nowosolskiego Domu Kultury gdzie pracował do sierpnia. Właśnie wtedy w połowie sierpnia 1980 roku teatr znajduje siedzibę w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Miasteczku gdzie pracuje do 30 czerwca 1981 roku.

1 lipca 1981 roku teatr wraca do Nowej Soli do Nowosolskiego Domu Kultury Budowlani przemianowanego później na Panopticum by wreszcie od 2005 roku działać samodzielnie pod szyldem Nowosolskiego Alternatywnego Stowarzyszenia Artystów NASA. 10 czerwca 1994 roku, teatr otrzymuje od miasta Nowej Soli salę teatralną, przy ulicy Tadeusza kościuszki 33, która otrzymuje imię legendarnego aktora Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego – Ryszarda Cieślaka.

Od początku swego istnienia „TERMINUS A QUO” był teatrem niepokornym, poszukującym, kontestującym, eksperymentującym – przekraczającym sztywne ramy teatralne, ale też sentymentalnie powracajacy od czasu do czasu do klasyki czy też do spektakli utrzymanych w kategoriach głębokiej poetyki. Teatr, świadomie odrzucił maskę jako środek wyrazu, na rzecz aktora prawdziwego wywodządzego się z tradycji teatru Konstantego Stanisławskiego czy Jerzego Grotowskiego. W ten sposób osiągnięty został cel w postaci charyzmatycznej gry aktorów, własnej, niekłamanej, charakterystycznej poetyki i niepowtarzalnego klimatu wyróżniającego ów zespół w szerokiej plejadzie amatorskich otwartych niszowych i alternatywnych cudacznych teatrów.

Tak w Terminus A Quo swietowali 39 lat istnienia teatru. I to jak zwykle w doborowym towarzystwie!

39 urodziny Teatru TERMINUS A QUO

Swietna zgrana ekipa, prawda. I tak w rzeczy samej „TERMINUS A QUO” to teatr na walizkach mierzący się z karkołomnymi zdawałoby się przedsięwzięciami, z jednej strony występujący na profesjonalnych scenach takich jak: Teatr im.C.K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatr im.A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr Lubuski im.L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Teatr „Miniatura” w Gdańsku, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy – z drugiej zaś grający w miejscach naznaczonych legendą teatru otwartego w Ośrodku Badania Twórczości Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, w Teatrze 8 Dnia w Poznaniu czy w Teatrze „Kana” w Szczecinie , nie wspominając o całej plejadzie ośrodkow kultury, szkołach czy też plenerach w najodleglejszych miejscach w całym kraju.

BILETY / promocja na ferie /
Sobota 28 lutego
Od godz. 19.00 do 2.00

Karnet na wszystkie spektakle 10 zł
Bilet na jeden spektakl: 6 zł.

Terminus A Quo
Siedziba przy skrzyzowaniu ulic Wojska Pilskiego i Pl. Wyzwolenia, Nowa Sól

Więcej na www.terminusaquo.eu

TEATR TERMINUS A QUO