Jeden z dwóch nominowanych do Oscarów polskich dokumentów – „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego – można obejrzeć legalnie za sprawą New York Timesa.

Jeden z dwóch nominowanych do tegorocznych Oscarów polskich dokumentów – „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego – można obejrzeć legalnie za sprawą New York Timesa.

"NASZA KLĄTWA" reż.  Tomasz Śliwiński

Film został udostęniony w ramach inicjatywy Op-Docs prezentującej najciekawsze krótkometrażowe dokumenty z całego świata.

Wyprodukowana przez Warszawską Szkołę Filmową „Nasza klątwa” to osobista wypowiedź reżysera, i jego żony. Muszą oni zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora.

Tomasz Śliwiński dokumentuje pierwsze miesiące życia swojej rodziny po narodzinach syna. Na początku chłopiec jest jeszcze w szpitalu, ale wkrótce przyjeżdża do domu wraz z całą niezbędną do życia aparaturą medyczną. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z chorobą oraz stopniowe dostosowywania się do nowej sytuacji.

Film Tomasza Śliwińskiego ma na swoim koncie m.in. nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Sapporo, Nagrodę dla Najlepszego Krótkometrażowego Dokumentu w Konkursie Międzynarodowym FIC Monterrey, nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Krótkometrażowego na Festiwalu Raindance w Londynie oraz nagrodę dla Najlepszego Filmu Studenckiego na Festiwalu Filmu Dokumentalnego w Chagrin Falls w USA.

Obejrzyj nominowaną do Oscara „Naszą klątwę”

http://www.nytimes.com/video/opinion/100000003489430/our-curse.html?smid=fb-share

„Nasza klątwa” jest jednym z pięciu filmów nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy. W kategorii tej o statuetkę ubiega się również wyprodukowana w Wajda Studio „Joanna” Anety Kopacz.

Op-Docs to istniejąca od 2011 roku inicjatywa New York Timesa prezentująca w sieci najciekawsze, doceniane na międzynarodowych festiwalach, produkcje dokumentalne.

"NASZA KLĄTWA" reż.  Tomasz Śliwiński