Jan Tomza-Osiecki – Undoing Object. Wernisaż w BWA.

Proces oswajania przedmiotów przez człowieka staje się coraz mniej zauważalny. Nawet jeśli ich forma się zmienia, przyzwyczajeni do ich obecności, przestajemy je wyraźnie dostrzegać. Pozostają częścią naszego otoczenia, a ich elementy spoczywają unieruchomione pod powierzchnią kolejnych warstw. Istotną rolę odgrywa w nich także dotyk, jako najbardziej podstawowy aspekt pozwalający zdefiniować przestrzeń oraz dźwięk, który staje się dodatkowym bodźcem dla doznań fizycznych i generowania emocji.

Jan Tomza-Osiecki - Undoing Object. Wernisaż BWA 17.10.2014
Jan Tomza-Osiecki – Undoing Object. Wernisaż BWA 17.10.2014

Wystawa jest okazją do zaprezentowania nowej pracy Jana Tomzy-Osieckiego. Odnosi się do procesu nieustannej zmiany, która zachodzi w najbliższym otoczeniu znanych form przy założeniu, że zasadniczym elementem kontaktu z nimi jest potrzeba ponownego odkrywania ich właściwości. Instalacje artysty powstają na drodze eksperymentów z zakresu akustyki i fizyki dźwięku. Te formy, chociaż wywodzą się z rzeźby i wskazują na zainteresowanie relacjami z obiektem, a także ujawniają fizyczne i pozamaterialne charakter przedmiotu, kierują jednak uwagę na relację ze środowiskiem zmieniającym się pod wpływem odpowiednich elementów i ich współzależności.

kurator: Romuald Demidenko

Jan Tomza-Osiecki (ur. 1985) jest absolwentem Wydziału Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w pracowni Adama Myjaka (2012). Studiował również na University College Falmouth oraz w SAE Institute London na kierunku inżynierii dźwięku. Występował w klubie Jazzgot oraz w Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, a jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych w Fundacji Sztucznej i galerii Suffit. Podczas swojej rezydencji w School of Visual Arts w Nowym Jorku stworzył instalację dźwiękową ISPC – Integration of Sonic and Physical Composition, w której wykorzystał interaktywne sprzężenia basowe, a dzięki zastosowaniu elementu dotykowej interakcji, do której włącza odbiorcę, zanegował inercję martwego obiektu jako statycznej kompozycji. Specjalnie zaprojektowane i wykonane z drewna lutniczego instrumenty, zmieniają swoje właściwości, intensyfikują natężenie i jakość dźwięku, który dobiega ze środka zgodnie z intencją użytkownika a ich brzmienie wydobywa się za pomocą płaskich, badawczych mikrofonów.

trailer: http://on.fb.me/1t2he0V

Wystawie towarzyszy specjalna publikacja z tekstami Jana Tomzy-Osieckiego oraz Jacka Schodowskiego.
Projekt graficzny: Magdalena Heliasz

Na wystawie zostanie zaprezentowana specjalna publikacja, w której oprócz komentarza do pracy ze strony artysty znajdzie się tekst analityczny autorstwa Jacka Schodowskiego będący swojego rodzaju obroną materializmu.

Otwarcie wystawy

17 października – 16 listopada
17 października o 19:00 do 16 listopada o 17:00

BWA Zielona Góra
Aleja Niepodległości 19

Na zdjęciu fragment instalacji Jana Tomzy-Osieckiego. Do zobaczenia!

Fragment instalacji Jana Tomzy-Osieckiego BWA wernisaż 17.10.2014
Fragment instalacji Jana Tomzy-Osieckiego BWA wernisaż 17.10.2014