Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Prawa Człowieka w Filmie

 

WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko sto światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad 70.000 widzów.

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie - Zielona Góra 2014

Od 2003 r. we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi – po grudniowym warszawskim festiwalu międzynarodowym organizowany jest co roku Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal objazdowy, który powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych, w 2014 roku odwiedzi blisko 40 miast. Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Społecznego Instytutu Filmowego – współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach – wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS. Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs odbędzie się w Zielonej Górze w dniach 10 i 11 października 2014 r. Jego organizatorem po raz drugi jest Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne CIVILITAS. Projekcje i spotkania odbędą się w Kinie Newa.

Festiwalowi towarzyszy Młodzieżowy Konkursu Filmów o Prawach Człowieka – Zielona Góra 2014. W piątek 10.10.2014 odbędzie się pokaz filmów konkursowych stworzonych przez uczniów zielonogórskich szkół ponadgimnazjalnych.

Oto program Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie – Zielona Góra 10-11.10.2014
Kino Newa

piątek 10.10.2014 9:30-15:00

godz 9:30
1. „Nigdy więcej – historia rewolucji” (14 minut)
2. „Wyrok” (11 minut)
3. „Jak zbudować państwo” (75 minut)
4. Spotkanie i dyskusja na temat: Wojna i to co po niej.

godz 11:45
5. Międzyszkolny Konkurs Filmów o Prawach Człowieka, Zielona Góra 2014 – pokaz filmów konkursowych i wręczenie nagród (45 minut).

godz 12:30
6. „Radio zakładników” (22 minuty)
7. „Rzeczywistość 2.0” (11 minut)
8. „Lato z Antonem” (61 minut)
9. Spotkanie z gościem: dr hab Roman Sapeńko, prof UZ, kierownik Zakładu Filozofii Kultury na UZ – Dyskusja na temat: Media – sposób na walkę o prawa człowieka, jak i narzędzie propagandy.

sobota 11.10.2014 11:30-15:30

godz 11:30
1. „Za kratami nie nosimy burek” (77 minut)
2. Spotkanie z gościem: dr Agnieszka Opalińska z Instytutu Politologii UZ oraz ze Stowarzyszenia PARS (Pomoc-Aktywność-Równość) – Dyskusja na temat: Jak przestrzegane są prawa kobiet (nie tylko w państwach islamskich) w XXI wieku.

godz 13:30
3. „Rodzina Państwa Kładko” (7 minut)
4. „Żanaozen: nieznana tragedia” (26 minut)
5. „Ja nie mam wrogów” (5 minut)
6. „Walka o Tybet” (52 minuty)
7. Spotkanie i dyskusja na temat: Zwykli ludzie kontra rządy i korporacje.

Opisy filmów na www.watchdocs.pl/2013/f/filmy-od_a_do_z-pl.html

 

Nour ma 24 lata. Przed wojną była nauczycielką angielskiego. Teraz chodzi w hełmie ulicami zniszczonego miasta, co chwilę słychać strzały… Bohaterka filmu „Nigdy więcej – historia rewolucji”, który otworzy festiwal, bardzo zapadła m w pamięć. Jest dzielna i zdeterminowana, ale także wrażliwa. Nie pasuje do filmu wojennego, powinna dalej uczyć dzieci, jednak ten film jest dokumentalny, to prawdziwe życie, a ona nie miała wyboru.

Nour, bohaterka filmu Nigdy więcej - historia rewolucji.
Nour, bohaterka filmu Nigdy więcej – historia rewolucji.

 

Drugi dzień festiwalu (sobota od 11:30) rozpoczniemy pokazem filmu „Za kratami nie nosimy burek”:

Dla kobiet skazanych na życie w jednym z najbardziej restrykcyjnych społeczeństw świata więzienie niekiedy jest jedynym miejscem, w którym mogą czuć się… swobodnie. Nikt nie każe im tu zasłaniać twarzy, z dala od utrzymywanego przez rodziny terroru mogą marzyć, snuć plany na przyszłość i wychowywać dzieci. Większość kobiet przebywających w afgańskim więzieniu Takhar odsiaduje wieloletnie wyroki za ucieczkę z domu lub zdradę. Wiele z nich zostało w dzieciństwie sprzedanych rodzinie męża (jak bohaterka poprzedniego dokumentu Nimy Sarvestaniego – jego nowy film to w pewnym sensie kontynuacja Sprzedanej). Niemal każda ma do opowiedzenia przerażającą historię psychicznej i fizycznej przemocy ze strony męża i rodziny. Oczywiście – system karzący ucieczkę z domu kilkunastoletnim więzieniem jest nieludzki. Ale paradoksalnie, w więzieniu kobiety po raz pierwszy w życiu znajdą się pod opieką państwa. W miarę jak wyroki zbliżają się do końca, rośnie niepewność – mąż może uznać, że dziesięć lat więzienia to zbyt mało, by odpokutować ucieczkę. Jedynym wyjściem, które pozwoli ocalić honor rodziny, będzie wtedy śmierć niewiernej. Żadna z tych kobiet nie trafi drugi raz do więzienia – recydywa do dla nich wyrok śmierci, o czym bez ogródek mówią odwiedzający. Jedna z bohaterek, potajemnie romansująca z kochankiem zamkniętym w męskim oddziale więzienia, zamierza zacząć życie na nowo gdzieś daleko od domu. Kibicujemy jej zamiarom, choć płomyk nadziei na wyrwanie się z zaklętego kręgu honorowej przemocy jest bardzo nikły.

Kadr z  filmu Za kratami nie nosimy burek.
Kadr z filmu Za kratami nie nosimy burek.

Powrót do rzeczywistości po odbytym wyroku zawsze jest trudny, ale wolność zazwyczaj kojarzy się z nadzieją. O jakiej jednak wolności marzą kobiety z więzienia Takhar?

Gośćmi festiwalu zgodzili się być Pani dr Agnieszka Opalińska z Instytutu Politologii UZ oraz ze Stowarzyszenia PARS (Pomoc-Aktywność-Równość), a także dr hab Roman Sapeńko, prof UZ, kierownik Zakładu Filozofii Kultury UZ. Będzie bardzo ciekawie!
Z Panią doktor w sobotę o 12:45 podyskutujemy o tym jak przestrzegane są PRAWA KOBIET w XXI wieku (wcześniej o 11:30 zobaczymy film „Za kratami nie nosimy burek”), a z panem profesorem w piątek o 14:00 poruszymy temat mediów, które mogą zarówno służyć walce o prawa człowieka (film „Radio zakładników”), jak i PROPAGANDZIE („Lato z Antonem” o letnich obozach dla młodzieży w Rosjii Putina).

Tu znajdziecie opisy wszystkich filmów, które będą pokazywane podczas festiwalu w Zielonej Górze.
http://www.watchdocs.pl/2013/f/filmy-od_a_do_z-pl.html

Kiedy: 10 października – 11 października
od 16:00

Gdzie: Kino Newa. Klub Kultury Filmowej.
ul. Kazimierza Wielkiego 21, 65-047 Zielona Góra

 

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie - Zielona Góra 2014