RUSZA FESTIWAL. Rozpoczyna się święto ruchu we Wrocławiu. Warsztaty, performance, spektakle, filmy, wykłady oraz imprezy taneczne.

Rozpoczyna się święto ruchu we Wrocławiu

Już w najbliższy piątek we Wrocławiu rozpocznie się interaktywny festiwal ruchu – Rusza Festiwal. Między 26 a 30 września w stolicy Dolnego Śląska odbędą się warsztaty z czołowymi przedstawicielami polskiej i światowej sceny tanecznej i performatywnej. Oprócz nich w programie przewidziano pokazy spektakli, filmów, wykłady oraz imprezy taneczne.

RUSZA FESTIWAL WROCLAW 2014

Rusza Festiwal to nowość we wrocławskiej ofercie kulturalnej. Wydarzenie, znane wcześniej wrocławianom jako „Cyrkulacje. Zjednoczone Stany Tańca”, w tym roku zmienia nie tylko nazwę, ale i formułę. Jednym z elementów będą teoretyczne i praktyczne zajęcia służące rozwijaniu i nabywaniu umiejętności w sferze ruchu, tańcu współczesnym i performansie tanecznym. Poza nimi w programie festiwalu znajdą się także wieczorne wydarzenia towarzyszące, które będą otwarte dla publiczności i większości bezpłatne. Będą to m.in. spektakle, instalacje, imprezy taneczne, pokazy filmów oraz wykłady.

Warsztaty

Festiwal będzie wyjątkową okazją, by podszkolić się pod okiem takich sław świata tańca, performansu i teatru, jak Leszek Bzdyl z Dada von Bzdülöw, Irad Mazliah znany wrocławskiej publiczności z tegorocznej edycji PPA czy Tim Velraeds – jeden z najlepszych lalkarzy świata. Trzon festiwalu stanowić będą jego uczestnicy. Skupieni na własnej pracy z ciałem, podejmą jednocześnie próbę pracy w grupach, czego efektem będą etiudy. W tym celu utworzonych zostało 5 ścieżek projektowych (tzw. BOXÓW):

BOX I: VOICE TALE (zajęcia z aktorką Teatru ZAR – Ditte Berkeley, podczas których uczestnicy odkryją granice własnego głosu i jego siły poprzez odbicie ich i połączenie się z innymi głosami)
BOX II: ŚCIEŻKA PRZYJEMNOŚCI Z TEATREM DADA (zajęcia z aktorami teatru Dada von Bzdülöw opierające się na technice tańca, improwizacji, kompozycji i performansie)
BOX III: CHOREOGRAFIA I INSTYNKT (zajęcia z choreografii i improwizacji z Marysią Stokłosą)
BOX IV: OTWARTE LEKCJE (różnorodne zajęcia z pedagogami, m.in. warsztaty z tańca Gaga, tańca współczesnego czy wyjątkowej techniki tańca Vogue)
BOX V: ŚWIATŁO/FILM/MONTAŻ (podstawy technik oświetlenia, filmu i montażu)

Organizatorzy zapowiedzieli, że dla chętnych by spróbować swoich sił w warsztatach, miejsc nie zabraknie. Można więc zapisywać się na zajęcia aż do rozpoczęcia festiwalu. Zapisy odbywają się drogą mailową: info@ruszafestiwal.pl.

Wydarzenia towarzyszące

Poza warsztatami w programie festiwalu znajdą się także wieczorne wydarzenia towarzyszące, które będą otwarte dla publiczności i w większości bezpłatne.

Piątek (26 września)
godz. 19:30/ Sytuacje – instalacja (foyer Sali za szkłem ASP, pl. Polski 3/4)
Zaproszeni do wystawy artyści mierzą się z pojęciem sytuacji na różne sposoby. Tworzą obiekty, rysunki, dźwięki. Wystawa towarzyszyć będzie festiwalowi podczas jego trwania od 26 do 30 września, lecz tylko podczas jej otwarcia można będzie zobaczyć i usłyszeć wszystko „na żywo”. Podczas kolejnych dni śpiew (Monika Pietrosian), ruch (Anna Wytych-Wierzgacz) czy muzykę (Michał Sikorski) będzie można odbierać już tylko w formie dokumentacji.
godz. 20:00/ Bardzo zła sukienka – pokaz spektaklu (aula ASP, pl. Polski 3/4)
Spektakl to intuicyjna opowieść o rytuałach i udawaniu. Montaż został stworzony w konwencji „dnia dzisiejszego” i teledysku. „Popatrz na nie, kiedy nikt na nie nie patrzy. Stoją jak stoją, rosną i rosną. Dobry kolor, zła sukienka?”
godz. 20:45/ Źródła sztuki performera – rozmowa z profesorem Mirosławem Kocurem (aula ASP, pl. Polski 3/4)

Sobota (27 września)
godz. 18:00/ Wernisaż wystawy „Casual Selecta” Katarzyny Szugajew (Galeria MD_S, ul. Chrobrego 24)

Instalacja fotograficzna jest próbą znalezienia za pomocą odpowiedniej ekspozycji relacyjności ciał złapanych w ruchu pomiędzy pozami. Artystkę skupia się na sytuacji, kiedy ciało jest przed pozą albo po pozie.

godz. 20:00/ Moce artystyczne samej przyrody – wykład dr hab. Marii Kostyszak (aula ASP, pl. Polski 3/4)

godz. 21:00/ Impreza taneczna Vogue Session (klub Bułka z Masłem, ul. Włodkowica 8a)
Vogue Session jest kolejną odsłona imprezy na której odbędą się zawody taneczne Vogue Performance organizowane przez House of Army. Vogueing to wywodząca się z Nowego Jorku technika tańca, którą zapoczątkowali więźniowie z wyspy Rikers Island. Zainspirowani zdjęciami z czasopism modowych, toczyli między sobą bitwy na „pozy”, co wkrótce przenieśli na undergroundową scenę Harlemu. Technika czerpie także inspiracje ze sztuk walki, gimnastyki, a nawet baletu.

Niedziela (28 września)

godz. 20:30/ Pokaz filmu „Trashhh!” reż. Filip Syczyński (aula ASP, pl. Polski 3/4)

Film Syczyńskiego prezentowany był podczas tegorocznej edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. To zwariowana i surrealistyczna opowieść musicalowa o Antku i Joli, dwóch kubłach na śmieci, które na przekór wszystkim zakochują się w sobie. Czy na wysypisku śmieci prawdziwa miłość jest możliwa? I co kryje się w głowie znerwicowanego, opętanego jedną myślą młodego reżysera?

godz. 21:00/ Przegląd filmów autopromocyjnych uczestników (aula ASP, pl. Polski 3/4)

W branży tanecznej promocja swojej pracy jest czymś, w co warto inwestować i poświęcić temu czas. Filmy promocyjne w postaci zmontowanych fragmentów zarejestrowanych performansów lub jako oryginalne filmy tańca są często wymaganym załącznikiem w aplikacjach. Stanowią zapewne najbardziej wiarygodną wizytówkę tancerza, choreografa czy performera, a profesjonalność przygotowanej aplikacji nierzadko przesądza o tym, czy artysta zostanie zauważony. Pokaz filmów uczestników, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie autopromocji.

Poniedziałek (29 września)

godz. 20:30/ Czy filozof może mówić o tańcu – performans (galeria NEON, ul. Traugutta 19/21)

Janusz Grzybowski i Witold Jurewicz podejmą próbę, w której, nie tylko mowa będzie o tańcu, ale i taniec będzie o mowie. Przedstawienie, w którym filozof i tancerz wystąpią na równych prawach, w tym samym miejscu i czasie. „Aby o tańcu mówić w sposób właściwy, trzeba się od niego oddzielić. Trzeba poczekać aż się skończy przedstawienie. No bo kto widział, aby w trakcie przedstawienia rozmawiać?”

godz. 21:15/ Solo o końcu choreografii i innych zbrodniach – performans (galeria NEON, ul. Traugutta 19/21)
Ideą tego solowego performansu Marty Ziółek jest uśmiercenie choreografii, będącej z greki złożeniem dwóch słów „tańca” i „pisania” (choreografia byłaby zatem pisaniem tańca). Paradoksalnie te dwa przeciwstawne znaczeniowo słowa zostały złożone razem w jedno słowo, mimo że ciało tańczące nie jest ciałem piszącym. Solo to będzie również symboliczną próbą uśmiercenia autorki, a tym sam narodzinami czytelnika, w odniesieniu do teatru narodzinami widza, świadka wydarzeń.

Więcej informacji oraz harmonogram festiwalu na RUSZA FESTIWAL WROCŁAW 2014 www.ruszafestiwal.pl oraz www.facebook.com/ruszafestiwal.

RUSZA FESTIWAL plakat

 

Historia

We wrześniu 2010 roku Fundacja Teatr Nie-Taki wraz z Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM” zorganizowała I Wrocławski Festiwal Ruchu CYRKULACJE, zaś w roku 2011 odbyła się kolejna jego edycja. Efekt wspólnej pracy to nie tylko wypełnienie luki, jaką jest brak interesującej oferty dla środowiska tanecznego w stolicy Dolnego Śląska, ale również powrót do bogatej tradycji ruchu w tym mieście. Rok 2012 to rozszerzenie oferty festiwalu – w marcu odbyła się jego wiosenna edycja CYRKULACJE. Żywe Kultury Ruchu, której organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM”, we wrześniu odbyła się kolejna, jesienna edycja CYRKULACJE. Zjednoczone Stany Tańca zorganizowana przez członków Fundacji Da Się oraz Fundację Teatr Nie-Taki. Od roku 2014 jesienna edycja festiwalu nosi nazwę RUSZA FESTIWAL, którego organizatorem jest Fundacja Da Się.

 

Idea

Głównymi elementami Festiwalu są zajęcia służące rozwijaniu i nabywaniu umiejętności w sferze ruchu, improwizacji, obecności scenicznej (zarówno praktyczne, jak i teoretyczne), a dzięki niemu popularyzacja tańca współczesnego, performansu tanecznego i szeroko pojętego ruchu. Festiwal to także promocja Wrocławia jako otwartego forum wymiany myśli i doświadczeń w sferze ruchu, tańca i performansu umożliwiającego spotkanie i pobudzenie twórcze tancerzy profesjonalnych i amatorów, osób zajmujących się teatrem i kulturą fizyczną, improwizatorów w sferze ruchu, performerów oraz wszystkich tych, którzy pragną poznać i wyzwolić własny potencjał twórczy.

Celem organizatorów festiwalu jest przede wszystkim stworzenie możliwości doskonalenia warsztatu technicznego tancerzy, pokazywanie różnych dróg rozwoju dla tancerza jako performera, nawiązywanie relacji i budowanie współpracy między tancerzami i choreografami, a także kształcenie krytyków i teoretyków tańca.

Organizatorzy są otwarci na nowe spojrzenia na taniec i performans, nieszablonowe łączenie sztuk, środków wyrazu i ekspresji scenicznej.

Nowością podczas tegorocznej edycji Festiwalu jest współorganizowanie wydarzenia wraz z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Akademicy uczelni współtworzą część teoretyczną festiwalu w postaci panelu dyskusyjnego MOWA o SCENIE oraz tę bardziej praktyczną, prowadząc box warsztatowo-pokazowy SPOJRZENIE na SCENĘ.

 

BOX4 Vouge Magdalena Marcinkowska
BOX4 Vouge Magdalena Marcinkowska
BOX2 Sciezka Przyjemnosci z Dada Von Bzdulow
BOX2 Sciezka Przyjemnosci z Dada Von Bzdulow
BOX1 Marta Ziółek
BOX1 Marta Ziółek

 

Gaga Natalia Iwaniec
Gaga Natalia Iwaniec

 

do_oferty12