FESTWAL SINGERA 2014. Czołowi muzycy awangardy jazzowej z Izraela i z Polski, klarnecista Harold Rubin oraz rewelacyjny multiinstrumentalista i kompozytor Mikołaj Trzaska na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie.

 

 

Festiwal Singera Singer Jazz Festival 2014

FESTWAL SINGERA 2014. Czołowi muzycy awangardy jazzowej z Izraela i z Polski, klarnecista Harold Rubin oraz multiinstrumentalista i kompozytor Mikołaj Trzaska.

Podczas tego wyjątkowego koncertu dwaj czołowi muzycy awangardy jazzowej z Izraela i z Polski, klarnecista Harold Rubin oraz multiinstrumentalista i kompozytor Mikołaj Trzaska połączą swoje siły i zaprezentują nowy, wspólnie nagrany album.

Harold Rubin już w latach 50. grał jazz z czołowymi czarnoskórymi muzykami w Johannesburgu, skąd pochodzi. Po przymusowym opuszczeniu RPA w 1963 r. zamieszkał w Izraelu, gdzie do grania wrócił w końcu lat 70. Kilka lat później wraz z Markiem Smulianen założył legendarny kwartet Zaviot, z którym występował na festiwalach i scenach klubowych Izraela i Europy. Od początku zmierzał w kierunku muzyki improwizowanej – taką muzykę grał m.in. z Cecilem Taylorem, Michelem Portalem i Johnem Carterem. Wciąż poszukuje nowych inspiracji, dlatego chętnie występuje z młodymi muzykami, ostatnio m.in. z Jeanem Claude’em Jonesem i Assifem Tsaharem.

Mikołaj Trzaska wybitny saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor. Zaczynał od samodzielnej nauki gry na saksofonie altowym w końcówce lat 80., a dziś ma w swoim dorobku udział w niezliczonej ilości projektów muzycznych, które współtworzył, lub w których występował u boku m.in. Tymona Tymańskiego, Jurija Andruchowycza, Tomasza Stańko, Leszka Możdżera, Raphaela Rogińskiego, Clemetine Gasser, Petera Brötzmanna, Braci Oleś, Lestera Bowie’ego, Kena Vandermarka, Joe’go McPhee, Fisza i Emade, a także dyskografię obejmującą ponad 40 pozycji. W założonych w ubiegłej dekadzie projektach Ircha i Shofar zwrócił się w stronę tradycyjnej muzyki żydowskiej. Jest też autorem muzyki filmowej, m.in. do pięciu filmów Wojciecha Smarzowskiego. Choć koncertuje na całym świecie, jest związany z Gdańskiem, gdzie się urodził, studiował i obecnie mieszka, prowadząc wraz z żoną wydawnictwo Kilogram Records.
Klub festiwalowy Pardon, To Tu, Plac Grzybowski 12/16

 

Koncert otwierający SINGER JAZZ FESTIVAL 2014 Harold Rubin & Mikołaj Trzaska
Koncert otwierający SINGER JAZZ FESTIVAL 2014 Harold Rubin & Mikołaj Trzaska

Po raz czwarty ‚Pardon, To Tu’ ma zaszczyt być klubem festiwalowym ‚XI. Festiwalu Kultury Żydowskiej ”Warszawa Singera” (Festiwal Singera), który się odbędzie od 23.08. – do 31.08.2014. Jak i w ostatnich latach w imieniu organizatorów i naszym zapraszamy na towarzyszące temu festiwalu koncerty, wykłady itp. Podczas tegorocznej jedenastej edycji Festiwalu zaprezentowany zostanie tez cykl imprez jazzowych pod hasłem „Singer Jazz Festival”, na które również bardzo serdecznie zapraszamy! (patrz poszczególne wydarzenia na FB).

∆ Harold Rubin [IL] & Mikołaj Trzaska

∆ Pn. 25.08.2014, g. 22:00

∆ Wstęp Wolny

Podczas tego wyjątkowego koncertu dwaj czołowi muzycy awangardy jazzowej z Izraela i z Polski, klarnecista Harold Rubin oraz multiinstrumentalista i kompozytor Mikołaj Trzaska połączą swoje siły i zaprezentują nowy, wspólnie nagrany album.

∆ Harold Rubin

już w latach 50. grał jazz z czołowymi czarnoskórymi muzykami w
Johannesburgu, skąd pochodzi. Po przymusowym opuszczeniu RPA w 1963 r. zamieszkał w Izraelu, gdzie do grania wrócił w końcu lat 70. Kilka lat później wraz z Markiem Smulianen założył legendarny kwartet Zaviot, z którym występował na festiwalach i scenach klubowych Izraela i Europy. Od początku zmierzał w kierunku muzyki improwizowanej – taką muzykę grał m.in. z Cecilem Taylorem, Michelem Portalem i Johnem Carterem.

Wciąż poszukuje nowych inspiracji, dlatego chętnie występuje z młodymi muzykami, ostatnio m.in. z Jeanem Claude’em Jonesem i Assifem Tsaharem.

∆ Mikołaj Trzaska

wybitny saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor. Zaczynał od
samodzielnej nauki gry na saksofonie altowym w końcówce lat 80., a dziś ma w swoim dorobku udział w niezliczonej ilości projektów muzycznych, które współtworzył, lub w których występował u boku m.in. Tymona Tymańskiego, Jurija Andruchowycza, Tomasza Stańko, Leszka Możdżera, Raphaela Rogińskiego, Clemetine Gasser, Petera Brötzmanna, Braci Oleś, Lestera Bowie’ego, Kena Vandermarka, Joe’go McPhee, Fisza i Emade, a także dyskografię obejmującą ponad 40 pozycji.

W założonych w ubiegłej dekadzie projektach Ircha i Shofar zwrócił się w stronę tradycyjnej muzyki żydowskiej. Jest też autorem muzyki filmowej, m.in. do pięciu filmów Wojciecha Smarzowskiego. Choć koncertuje na całym świecie, jest związany z Gdańskiem, gdzie się urodził, studiował i obecnie mieszka, prowadząc wraz z żoną wydawnictwo Kilogram Records.

Cały program ‚Festiwalu Singera’:

http://www.festiwalsingera.pl/images/FOT.XI_FESTIWAL_2014/Program_XI.Festiwal_Singera2014.pdf

Program ‚Singer Jazz Festival’:

http://www.festiwalsingera.pl/images/FOT.XI_FESTIWAL_2014/singer_jazz_komunikat_prasowy2014.pdf

 

Pardon, To Tu
Pl. Grzybowski 12 / 16, 00-104 Warszawa
Pardon, To Tu‎ Festiwal Singera || Singer Jazz Festival – Opening Concert || Koncert „Harold Rubin [IL] & Mikolaj Trzaska”, Pn. 25.08.2014, g. 22:00 – Wstęp Wolny

Festiwal Singera Singer Jazz Festival 2014