WOODSTOCK 2014. To już po raz 20 !!! 750 tysięcy ludzi bawiło się na słynnym festiwalu. Manu Chao, Rusowicz i Marika, Kapela ze Wsi warszawa, Lao Che i wielu innych… !!!

 

 

Manu Chao, Rusowicz i Marika, Kapela ze Wsi warszawa, Lao Che. Oto nasze typy na Woodstock 2014. Kapela ze Wsi Warszawa z Mercedes Peon Portugalką performerką zawładnęli publiką i nami Testerami !!! Ania Rusowicz i jej dzięki niej mdłości spazmy ekstazy niejednego fana – tańce w ekstatycznym transie Ani i dwoch wijących się w rytm big bitowej muzyki. Marika zaskoczyła nas takim strzałem, że włos się jeżył.

„Nie ma roku bez Woodstocku” – mawiają całkiem poważnie najwięksi wyjadacze czołowego lubuskiego festiwalu. Jeśli tym razem nadal nie wiedzieliście, na jaki koncert się zdecydować, wystarczyło w ciemno wybrać Manu Chao służymy radą i pomocą. A dla nas te woodstockowe wydarzenia, to mega atrakcja. Artur Łukasiewicz z Gazety Wyborczej stawiał na Manu Chao i miał słuszną rację.

MANU CHAO

Manu Chao, czyli naprawdę José-Manuel Thomas Arthur Chao, to dziecko hiszpańskich uciekinierów, któremu rodzice od maleńkości sączyli do ucha, że nie ma zgody na ucisk i świństwa. To on zabierze was w fascynujący świat zbuntowanej muzyki latynoskiej. Ale nie takiej, której słucha się przy kawiarnianym stoliku, ale takiej, przy której nie sposób nie tańczyć.

Manu Chao
Manu Chao

Światowy top zapewniła mu płyta „Clandestino” i piosenki „Mr. Bobby, Bongo Bong”, „Mi Vida” oraz „Merry Blues”. Nie ma mowy, żeby ich nie przypomniał, a wtedy naprawdę będzie fiesta i to z rewolucyjnym tekstem. Czy to nie wystarczająca zachęta? No to jeszcze to, że Manu ma niezwykłą umiejętność dyrygowania tłumem, publiczność w zasadzie „kupuje” pierwszym numerem. Bo to nie jest zwykły artysta. Jak mało kto porywa, wyzwala dziką energię. Warto było zobaczyć, jak 100 tysięcy ludzi śpiewa „Clandesino”:

Solo voy con mi pena

Sola va mi condena

Correr es mi destino

Para burlar la ley

Perdido en el corazon

De la grande Babylon

Me dicen el clandestino

Por no llevar papel

Koncert odbył się dużej scenie w sobotę 2 sierpnia, o godz. 24

Warto było zobaczyć, jak 100 tysięcy ludzi śpiewa „Clandesino”

I Kapelę ze Wsi Warszawa z Portugalką performerką dzień wcześniej zawładnęli publika i mną!

Manu Chao
Manu Chao

ANIA RUSOWICZ

Ania Rusowicz już raz zaprezentowała się na Przystanku Woodstock – w 2011 r. Publiczność przyjęła ją wtedy bardzo ciepło. I była powtórka. Na co gorąco liczyliśmy. Koncert Ani Rusowicz odbył sie na Małej Scenie w piątek 1 sierpnia, o godz. 22.40 i przyprawiił o mdłości spazmy ekstazy niejednego fana – tańce w ekstatycznym transie Ani i dwoch wijących się w rytm big bitowej muzyki tancerek topless podgrzała atmosferę do czerwoności. Jak u Hitchcocka. Potem juz było tylko mocniej.

Ania Rusowicz - Stróże świateł
Ania Rusowicz – Stróże świateł

Rusowicz to nazwisko wszystkim znane, tylko imię inne. Córka zmarłej tragicznie królowej polskiego big-beatu Ady Rusowicz szturmem wkroczyła na polską scenę i zdobyła serca sentymentalnych fanów piosenki lat 80. Nie tylko śpiewa i ubiera się jak mama, ale i fascynuje się jej muzyką. Do głębi.

Ania Rusowicz z zespołem
Ania Rusowicz z zespołem

To prawdziwy fenomen, bo Ania debiutanckim albumem „Mój Big-Bit” roztopiła serca krytyków, ale i zwojowała kawałek polskiej sceny. Nawiązuje do starych, a nie przestarzałych brzmień, bez tanich efektów, za to z nowoczesnymi aranżacjami.

Ania Rusowicz i Karol Łuczynski Woodstock 2014
Ania Rusowicz i Karol Łuczynski Woodstock 2014

To do mnie uśmiechaliście się po zakończeniu koncertu na Woodstocku! Dzięki za świetny koncert, za rok duża scena to konieczna konieczność! Dziękuję za te „5 sekund” poświęcone dla mnie, było to fajne uczucie… = ) pisze na facebooku Rusowicz Karol Łuczynski (na zdjęciu powyżej).

Słychać było brzmienie retro, surowy wokal i brak jakiejkolwiek elektroniki.    I wiecie co? Ani trochę nam się nie znudziła. Koncert Ani Rusowicz odbył sie na Małej Scenie w piątek 1 sierpnia, o godz. 22.40

 

MARIKA

To koncert, na który Testerzy czekali długo. Marikę widzieliśmy na żywo raz i ten niedosyt nie dawał nam spokoju. Staneliśmy jak wryta, gdy popłynął kawałek „Smoki” Rozpaczliwe poszukiwania w internecie – na nic się zdały. Próżno szukać. Piosenka miała swoją premierę dopiero kilka miesięcy po premierze na Woodstocku.

Tym razem, oprócz zagrania numerów, które wszyscy znają, Marika zaskoczyła nas takim strzałem, że kopara opada.

Trudno zapomnieć też niezwykły kameralny koncert w zielonogórskim Trzepaku. Marika grała akustycznie, była na wyciągnięcie ręki. Jej przeboje w nowych, akustycznych aranżacjach brzmiały tak, że chciałoby się nagrać i puszczać w kółko, dopóki odtwarzacz nie wybuchnie jak dynia. Arbuz by sie nie nadał : ))

Marika wywodzi się z podziemnego środowiska reggae, dziś musi się zmierzyć z zarzutami o skręt w komercję. Rzeczywiście, coraz częściej można ją zobaczyć w telewizji. Jest związana z muzycznym show „Voice of Poland”, prowadzi też cykl koncertów niezbyt wysokich lotów – „Lato Zet i Dwójki”.

Koncert Mariki odbył się Dużej Scenie w sobotę 2 sierpnia, po południu po godz. 16. Słuchać jej stanowczo za długo to nie zbrodnia. I to nie musi być w pełni świadomy i przemyślany wybór. Ona wciąga hipnotycznie i naturalnie.

 

KAPELA ZE WSI WARSZAWA

Kto zachwycił się raz Kapelą ze Wsi Warszawa, będzie jej wierny do końca życia. Przeżyje nawet, że w zespole nie śpiewa już fenomenalna Maja Kleszcz. Jest w zespole coś unikalnego – co się, z ubolewaniem trzeba przyznać, w światku folku zdarza bardzo rzadko. Nazwijmy to wrodzonym fermentem twórczym.

Koncert Kapeli ze Wsi Warszawa odbył się na Dużej Scenie w piatek  sierpnia, grubo po północy, bo o godz. 1.20 a i tak zgromadził tego dnia największą ilość fanów !!!

Kapela ze wsi warszawa i Mercedes Peon Portugalia
Kapela ze wsi warszawa i Mercedes Peon Portugalia

Kapela jest jak ten nomada, wciąż odkrywa fanom muzykę z różnych zakątków świata, nie zapominając o staropolskich korzeniach. I ten mix jest absolutnie niepodrabialny.

W Kostrzynie w dodatku zespół Macieja Szajkowskiego zaśpiewał z Mercedes Peon, legendą hiszpańskiej sceny world music, performerką, multiinstrumentalistką i śpiewaczką. Było to więc wydarzenie Woodstocku, i to nie były proroctwa na wyrost, bo Mercedes z KzWW śpiewała już rok temu w Poznaniu na festiwalu Ethno Port. I do dziś słychać tak jeszcze jej głos, który wciąga jak magnes. Hipnotyzuje…

Kapela ze Wsi Warszawa
Kapela ze Wsi Warszawa

Zjawiskowa Mercedes zachwyciła i nas i rzeszę publiki, która owacyjnie przyjęła jej występ. Mercedes grała na kilku instrumentach jednoczesnie mieszając style i przeskakując co i rusz z jednego na drugi wprowadzala ludzi w trans.

 

 

I tak było na wielu innych niezliczonych woodstockowych koncertach. O czym mogli przekionać się uczestnicy festiwalu w oszałamiającej liczbie 750 tys typa. Ten Typ Mes pozazdrościł by takiej publiki … : ))

Txt by Wald Loren

Kapela ze Wsi Warszawa
Kapela ze Wsi Warszawa

 

Manu Chao   La Ventura