11 lipca. Jedyny i niepowtarzalny koncert Orkiestry Dętej Zastal w opuszczonej hali produkcyjnej taboru kolejowego, pokaz sił (kultury), wielowymiarowa podróż w przestrzeni i w czasie – to tylko niektóre z atrakcji, jakie szykuje grupa artystyczna F13 na wystawie „Zapis Dziejów” w zielonogórskim Zastalu.

 

 

11 lipca. Jedyny i niepowtarzalny koncert Orkiestry Dętej Zastal w opuszczonej hali produkcyjnej taboru kolejowego, pokaz sił (kultury), wielowymiarowa podróż w przestrzeni i w czasie – to tylko niektóre z atrakcji, jakie szykuje grupa artystyczna F13 na wystawie „Zapis Dziejów” w zielonogórskim Zastalu.

Przygotowanie grupy F13 do wystawy w Zastalu (Fot. F13)
Przygotowanie grupy F13 do wystawy w Zastalu (Fot. F13)

Niepowtarzalny koncert Orkiestry Dętej Zastal w opuszczonej hali produkcyjnej taboru kolejowego, pokaz sił (kultury), wielowymiarowa podróż w przestrzeni i w czasie, instalacje, video, malarstwo, performance.

„Zapis Dziejów” to kolejna po „Mięsohistoriografii” i „CRY” wystawa grupy artystycznej F13 i Przyjaciół. Zaproszeni do udziału artyści podejmą się próby odpowiedzi na zagadnienia o globalnym i lokalnym zasięgu, dotyczące ogólnej kondycji człowieka i jego środowiska, zwłaszcza jego walki o tożsamość w kontekście ciągłego ścierania się idei socjalistycznych i kapitalistycznych.

F13 ZAPIS DZIEJÓW ZASTAL . Na zdj.  Piotr Leszczyński
F13 ZAPIS DZIEJÓW ZASTAL . Na zdj. Piotr Leszczyński

Wyjściem do wystawy jest obserwacja i badanie przestrzeni miejskiej jako obrazu najwyraźniej ukazującego efekty wspólnego powiązania zjawisk społeczno-kulturowych. Miejsce – hala produkcyjna W38 , dawniej Wydział 8, na terenie dawnej fabryki ZASTAL – to szansa konfrontacji.

Odmienne spojrzenie twórców na wyłączoną z ogólnego dostępu przestrzeń może sprowokować do rozważań na takie pytania jak: dokąd zmierza społeczeństwo i jak zmienia się w czasie, jakie wnioski należy wyciągnąć z przeszłych wydarzeń, w jaki sposób organizować się we wspólnoty lokalne, jak działać, gdzie szukać i jak wykorzystywać dostępne materiały.

Ogromna hala o powierzchni pnad 4,5 tys. metrów stanie się teraz miejscem akcji, dyskusji, lecz przede wszystkim spotkania. Nietypowe miejsce tego spotkania to odzwierciedlenie tendencji do chęci działania niekomercyjnego i wspólnotowo zaangażowanego w czasach ogólnego przewartościowania.

Zagospodarowywanie nieużytków to także sprzeciw wobec bezwzględnego w środkach – niejednokrotnie zjadającego własny ogon – postępu cywilizacyjnego.

F13 ZAPIS DZIEJÓW ZASTAL. Na zdj.  Adrian Nejman
F13 ZAPIS DZIEJÓW ZASTAL. Na zdj. Adrian Nejman

Tytuł wystawy działa podwójnie, bo choć dzieje fabryki są już wystarczającym tematem do rozważań, to „Zapis Dziejów” daje jednak znaczne szersze pole manewru dla artystów. Twórcy, którym obce są już czasy, gdy na terenie fabryki tętniło industrialne życie, staną przed szansą nadania tej przestrzeni nowego sensu i podjęcia gry z czasem: przeszłością, teraźniejszością, przyszłością. To co było, mimo że uciszone następstwami ustrojowych i kulturowych transformacji, trwa i miesza się z tym, co jest teraz, a także daje przesłanki by przewidywać, co dopiero nastąpi.

„Zapis dziejów” to wystawa przestrzeni, którą można rozpatrywać jako dziejącą się w trzech wymiarach jednocześnie. Teren ZASTALu, na nim hala W38, a w niej ekspozycja. Każdy z tych trzech dowodów na działalność człowieka stanowi osobny fragment rzeczywistości, każdy zawiera swoje tajemnice i swoją historię, nierozerwalną jednak z pozostałymi. Wystawa jako coś, co jest częścią czegoś innego, większego, jako swoisty fraktal, zafunkcjonuje jako odbicie burzliwych dziejów naszej cywilizacji.

11.07.2014, ZASTAL – hala W38, ul. Sulechowska 4a

artyści:
ATOM FAMILY,
DARIA BOJANEK
KAMILA CZOSNYK
PIOTR LESZCZYŃKI
NATALIA KOZIK
ANNA KRAŚKO
JOANNA NAU
ADRIAN NEJMAN
ALEKSANDER OLEJNICZAK
SALAMAN TRIPPA
ANDRZEJ KWIATEK

F13 ZAPIS DZIEJÓW ZASTAL 11 LIP 2014

– Zamysłem było zestawienie ze sobą dwóch nierozerwalnie skojarzonych elementów: zakładowej orkiestry, która w tym roku obchodzi 67. rok istnienia oraz dawnej hali, w której produkowano wagony. Produkcji już nie ma, ale orkiestra wciąż gra – opowiada Anna Kraśko, pomysłodawczyni akcji. Wśród muzyków są dawni zastalowcy – spawacze, tokarze, pracownicy biurowi. Będzie więc okazja do porozmawiania.

Do akcji włączyły się też „jednostki specjalne”. Jakie? Tego organizatorzy na razie zdradzić nie chcą. Zapewniają, że ich uczestnictwo jest wstępem do wieloetapowego projektu upowszechniania kultury.

Przygoda rozpocznie się już na samym wejściu. Każdy uczestnik dostanie mapkę z trasą do celu i specjalną odznakę turysty. – Teren, na którym odbywa się akcja, jest ogromny. Dla wielu osób może to być pierwsza okazja zobaczenia tej legendarnej fabryki od środka – dodają artyści i apelują, by nie zbaczać z wyznaczonej trasy ze względu na własne bezpieczeństwo i spokój „dziko żyjących zwierząt”.

W wystawie bierze udział łącznie dziesięciu artystów. Pokażą malarstwo, zdjęcia, instalacje i performance.

Wystawa „Zapis Dziejów” w piątek 11 lipca o godz. 17 w hali W38 na terenie zakładów Zastal. Wstęp wolny.
Cały tekst: http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35160,16301479,Podroz_w_czasie_i_przestrzeni__Zastal_otwiera_sie.html#ixzz3772rbsHv

Zdjęcia: Anna Kraśko

Txt by Wald Loren

Więcej o akcjach grupy F13 przeczynacie na stronie: http://f13ww.blogspot.com/

F13  Centrala Twórcza‎ZAPIS DZIEJÓW