43 Lubuskie Lato Filmowe w dniach 29 czerwca – 6 lipca odbędzie się w Łagowie współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

W dniach 29 czerwca – 6 lipca odbędzie się w Łagowie współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 43. Lubuskie Lato Filmowe.

Festiwal w Łagowie to kameralna impreza filmowa, której od lat towarzyszy wiele seminariów i spotkań dyskusyjnych. Od 1990 roku Lubuskie Lato Filmowe jest festiwalem międzynarodowym, nastawionym na prezentację kina krajów postkomunistycznych. Organizatorem festiwalu jest Klub Kultury Filmowej z Zielonej Góry.

43. Lubuskie Lato Filmowe 2014 29.06-06.07.2014 ŁAGÓW ...2014

Podczas 43. edycji festiwalu o Złote Grono będą rywalizować w trzech kategoriach konkursowych 75 filmy z Polski i ze świata. W kategoriach konkursowych znalazły się obrazy dofinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Do konkursu filmów fabularnych pokazanych zostanie 16 fabuł, wśród których znalazła się wielokrotnie nagradzane „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego i „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy oraz przebój kinowy Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”. Do programu konkursowego filmów dokumentalnych zakwalifikowało się 30 dokumentów z Polski, Czech, Niemiec, Belgii, Litwy i Słowacji. W konkursie krótkich filmów fabularnych widzowie zobaczą 29 krótkich metraży. Pełna lista konkursowych filmów dostępna jest na stronie festiwalu.

Nagrodę specjalną Brylantowe Grono odbierze w tym roku aktorka Danuta Szaflarska. Z tej okazji publiczność zobaczy przegląd filmów i spektakli z udziałem artystki.

Program imprez towarzyszących jest bogaty w przeglądy, warsztaty, wystawy i koncerty. Pokazom filmowym będą towarzyszyć spotkania z twórcami, które moderować będą dziennikarka Magdalena Piekarska i krytyk filmowy Jerzy Armata. Z kolei prof. dr hab. Andrzej Werner oraz dr Rafał Marszałek poprowadzą dla wszystkich zainteresowanych 3. edycję otwartych warsztatów krytyki filmowej. 1 lipca zaplanowano spotkanie z krytyczką literacką i autorką powieści Martą Mizuro. Natomiast w ramach projektu „Sprzątanie świata” odbędą się zajęcia połączone z nauką nurkowania i bezpieczeństwa nad wodą.

Spotkanie z Martą Mizuro

Spotkanie z Martą Mizuro

1 lipca o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie do Domu Wypoczynkowego „Leśnik”. Gościem będzie Marta Mizuro, krytyczka literacka i autorka powieści łagowskim akcentem. Autorka jest mieszkanką Wrocławia, a od dwunastu lat spędza wakacje w Łagowie Lubuskim – perle ziemi lubuskiej i tu umieściła akcję swej powieści. Jest to pierwszy kryminał którego akcja rozgrywa się w tym uroczym zakątku. Marta Mizuro ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1996 do 2000 r. współpracowała z „Telewizyjnymi Wiadomościami Literackimi’”, emitowanymi w na antenie TVP 2. Od 2001 do 2004 r. była redaktorką zawieszonego obecnie wrocławskiego Tygodnika Internetowego TIN. Regularnie publikuje recenzje m.in. w FA-arcie, Nowych Książkach, Przekroju, Zwierciadle, a także na łamach portalu Polskiego Radia. Stale współpracuje z działem kultury portalu Onet.pl jako recenzentka książkowa. Obecnie pracuje w miesięczniku Odra. Jest laureatką Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002).

 

Zachęcamy do zapoznania się z Programem projekcji filmowych na 43. Lubuskim Lecie Filmowym 2014. Liczba propozycji filmów jest ogromna i mamy nadzieję, że każdy kinoman znajdzie coś dla siebie. Do zobaczenia w Łagowie!

Więcej informacji oraz program na stronie festiwalu: www.llf.pl.

43. Lubuskie Lato Filmowe 2014 29.06-06.07.2014 ŁAGÓW ...2014