OffPlusCamera FESTIWAL FILMOWY W KRAKOWIE w dniach 02.05-11.05.2014

 

OffPlusCamera FESTIWAL FILMOWY W KRAKOWIE 2014

FESTIWAL rozpocznie się 02.05.2012 |  TRWA. Wielorakie sekcje jakie oferuje festiwal filmowy w Krakowie to program informacje festiwal video prasa branża.

OFFplusCAMERA logo_clear

OffPlusCamera | Konkurs Główny „Wytyczanie drogi”

Międzynarodowy konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową to główna sekcja festiwalu OFF PLUS CAMERA. Festiwalowa publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy debiuty i drugie filmy twórców, o których obecnie dyskutuje się na świecie; filmy, które wywołały zachwyt widzów na największych imprezach filmowych, na czele z festiwalami w Toronto, Locarno, Rotterdamie czy Sundance. W konkursie „Wytyczanie drogi” produkcje te będą walczyć o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100,000 dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe jury.

Konkurs główny WYTYCZANIE DROGI
Konkurs główny WYTYCZANIE DROGI

PATRONUJĄ: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Informacje o filmach i wydarzeniach festiwalu:

„Bierzcie i kręćcie”: znamy laureatów!
W ramach Gali SCRIPT PRO odbyło się oficjalne wręczenie nagród w konkursie „Bierzcie i kręćcie”. Wydarzenie ma na celu promowanie młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem filmu.Scenarzyści w blasku fleszy
„Lęk Wysokości”, „Ki”, „Jesteś Bogiem”, „Moja krew”, „Bandyta” – scenariusze tych filmów zostały nagrodzone podczas poprzednich edycji konkursu SCRIPT PRO. 7 maja, podczas uroczystej gali dołączyły do nich kolejne tytuły.

 

Nagrody SCRIPT PRO wręczone
Nagrody SCRIPT PRO wręczone

Scenarzyści w blasku fleszy

„Lęk Wysokości”, „Ki”, „Jesteś Bogiem”, „Moja krew”, „Bandyta” – scenariusze tych filmów zostały nagrodzone podczas poprzednich edycji konkursu SCRIPT PRO. 7 maja, podczas uroczystej gali dołączyły do nich kolejne tytuły.

Szkoła Wajdy oraz Festiwal OFF PLUS CAMERA już po raz czwarty wspólnie nagrodzili najlepsze polskie scenariusze filmowe w ramach konkursu SCRIPT PRO, najważniejszego konkursu scenariuszowego w Polsce. Finaliści tegorocznej edycji, czyli twórcy 10 scenariuszy otrzymali stypendia finansowe ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz konsultacje scenariuszowe prowadzone przez opiekunów artystycznych ze Szkoły Wajdy i Wajda Studio.

WAJDA SCHOOL logo

Ceremonię swoimi wystąpieniami uświetnili dwaj reżyserzy – Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski. Reżyser „Wałęsy. Człowieka z nadziei” podkreślił: – Można w Polsce zrobić film fantastyczny i mamy tego przykłady. Zaznaczył też, jak bardzo istotny jest sam proces prac nad scenariuszem, rozmowa oraz współpraca z innymi twórcami, a nawet samymi odbiorcami. Tymczasem Wojciech Marczewski, patrząc na grono wyróżnionych w konkursie, ostrzegał: – Jaki jest zawód scenarzysty, już pewnie wiecie. Zwykle są porażki i samotność, więc cieszcie się z tych paru minut.

Nagrodę główną w wysokości 20 000 PLN otrzymali Bartosz M. Kowalski i Stanisław Warwas za scenariusz pod tytułem „Plac Zabaw”. Laureaci wyrazili nadzieję, że prędzej niż później powstanie z tego nieprzeciętny film. Nagrodę wręczył prezes zarządu PKO Banku Polskiego, równocześnie zapewniając, że należy wspierać dobre polskie scenariusze, z których będą powstawały nie tylko dobre filmy, ale też arcydzieła.

Ufundowaną przez kanały HBO i Cinemax, nagrodę specjalną w wysokości 15 000 PLN otrzymała Beata Waszkiewicz za poruszający, słodko-gorzki scenariusz pod tytułem „Matka”. Podczas podziękowań podkreślała, że scenariusz to praca więcej niż tylko jednej osoby. – Ponoć matka jest tylko jedna, ale sukces ma ich wiele.

SCRIPT PRO logo

Druga nagroda przypadła Julii Kowalski za tekst „Zagubieni”, który okazał się wynikiem międzynarodowej, bo polsko-francuskiej, współpracy. Natomiast trzecia nagroda powędrowała do Dominika Gąsiorowskiego i Bartosza Blaschkeza scenariusz pod tytułem „Felicja i Jezus”.

Na zakończenie ceremonii prowadząca galę dziennikarka RMF Classic, Magda Miśka-Jackowska, przy ogromnym aplauzie widowni oznajmiła: – Oto ludzie, którym zależy na dobrych, polskich scenariuszach! Oto przyszłość polskiego kina!

Po rozdaniu nagród nastąpiła projekcja filmu „Autor widmo”, którą wstępem opatrzyła gwiazda filmu, Kim Cattrall. Wspominała, jak podczas pracy na planie filmu z Romanem Polańskim, była zaskoczona jego perfekcjonizmem i energią. Natomiast tropiąc inspiracje reżysera, dotarła między innymi do filmów Andrzeja Wajdy, które przekonały ją, że aby opowiadać, czym jest ludzkość, trzeba mówić prawdę, nawet gorzką i trudną.

Kaja Łuczyńska


OFF PLUS CAMERA poleca na dziś – dzień 7 festiwalu 08.05.2014
Warto rozmawiać – przekonują nas wszem i wobec. Jednakże podczas 7 dnia Festiwalu OFF PLUS CAMERA będziemy nie tylko debatować. Na widzów czekają również wyjątkowe pokazy filmowe, koncerty i spotkania z twórcami.
Bądź EKO!
7. edycję Festiwalu OFF PLUS CAMERA wspiera Fundacja Allegro All For Planet, która patronuje koncertom, warsztatom oraz sekcji filmowej „Eko/Ego”. Nasz partner przygotował dla miłośników niezależnego kina mnóstwo niespodzianek. Cel: pobudzić i zwiększyć świadomość ekologiczną wszystkich widzów.
Camera On: Mike Newell
Mike Newell – juror tegorocznego Konkursu Głównego – był kolejnym gościem, z którym uczestnicy 7. edycji Festiwalu OFF PLUS CAMERA mogli się spotkać w krakowskim Pałacu pod Baranami w ramach spotkań z cyklu Camera On.
Video-on-Demand
W ramach OFF CAMERA Pro Industry odbyły się warsztaty poświęcone tematyce VOD, nowym sposobom dystrybucji i marketingu na rynku VOD oraz sposobom, dzięki którym młodzi twórcy mogą promować swoje filmy na nowoczesnych platformach.
Najmłodsi w kinie
Gdy część kinomanów odsypia jeszcze najpóźniejsze seanse, do kin ruszają rodzice wraz ze swymi małymi pociechami. Najmłodszy „widz” jak dotychczas miał dopiero miesiąc i większość seansu smacznie przespał przytulony do swojej mamy.
Camera On: Joan Allen
Trzykrotnie nominowana do Oscara laureatka nagrody Tony przyjechała do Krakowa na Festiwal OFF PLUS CAMERA. 8 maja o godz. 17:00 spotka się z widzami w Pałacu pod Baranami, gdzie m.in. opowie o zawodzie aktorki.

 

 

Specjalny pokaz filmu „Big Sur”

Specjalny pokaz filmu „Big Sur” oraz spotkanie z Jean-Marc Barrem, odtwórcą roli Jacka Kerouaca.

Seans na wodzie

Zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Big Sur” oraz spotkanie z Jean-Marc Barrem, odtwórcą roli Jacka Kerouaca, i Orianem Williamsem, jednym z producentów obrazu. Projekcja o godz. 20:00 na barce „Nimfa”.

specjalny pokaz filmu „Big Sur” oraz spotkanie z Jean-Marc Barrem
Specjalny pokaz filmu „Big Sur”, USA 2013  oraz spotkanie z Jean-Marc Barrem

Produkcja jest ekranizacją autobiograficznej powieści Jacka Kerouaca, która opowiada o ucieczce z wielkomiejskiego świata do Big Sur, regionu na wybrzeżu Kalifornii. Film przedstawia zagubienie autora, próbę odnalezienia samego siebie w zetknięciu z dzikim światem natury oraz załamanie nerwowe, którego doświadcza w Big Sur. Gwiazdą filmu jest znany z kultowego dzieła „Wielki błękit” („Le grand bleu”) Jean-Marc Barr, który wraz z producentem, Orianem Williamsem, porozmawia z uczestnikami rejsu do Tyńca.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

| filmy | kalendarz projekcji | bilety | goście | wydarzenia | sekcje | jury | obiekty festiwalowe | archiwum |

Zobacz filmy z poszczególnych sekcji

w programie festiwalu wyróżniono następujące sekcje:
Konkurs Główny „Wytyczanie drogi”
Konkurs Polskich Filmów Fabularnych
Dachowanie w Krakowie
Amerykańscy niezależni
HBO: Mały wielki ekran
Nadrabianie zaległości
Odkrycia i festiwalowe hity
Raport mniejszości
Eko/Ego
Dorastając na opak

 

10.000 KM
10.000 KM, reż. Carlos Marques-Marcet
10 000 kilometrów. Tyle dzieli Barcelonę od Los Angeles, a jednocześnie Sergiego od Alex. Plany, by założyć rodzinę, odłożone zostały o kolejny rok na rzecz zawodowej szansy, jaka otworzyła się przed kobietą. O związku na odległość zdecydowanie łatwiej jednak się mówi, niż rzeczywiście w nim funkcjonuje.
52 Tuesdays
52 Tuesdays, reż. Sophie Hyde
Billie ma szesnaście lat i wiele nastoletnich problemów na głowie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jej matka, od lat niekryjąca się z faktem, że jest lesbijką, zdecydowała się przejść proces genderowej transformacji i zostać mężczyzną.
A Fierce Green Fire
A Fierce Green Fire, reż. Mark Kitchell
Clue dokumentu Marka Kitchella zawiera się już w jednej z pierwszych scen. Kiedy narrator głosem Roberta Redforda przekonuje, że walka o ochronę środowiska zawsze sprowadzała się do relacji między naturą a człowiekiem.
A Memoria que me Contam
A Memoria que me Contam, reż. Lucia Murat
Rewolucyjne reminiscencje. Pokoleniowe spory. Przewrotność ludzkiego losu. Wreszcie poczucie, że każdy radykalny zryw w konsekwencji niesie z sobą pewne kompromisy. O wszystkim tym Lúcia Murat opowiada w swoim podszytym sporą dawką ironii filmie.
After Tiller
After Tiller, reż. Martha Shane
W swoim dokumencie Martha Shane i Lana Wilson podjęły temat mocno polaryzujący społeczeństwo. O tym, że kontrowersje mogą się zamienić w fanatyzm, świadczą wydarzenia, które niejako stanęły u podstaw filmu.
Ain t Them Bodies Saints
Ain t Them Bodies Saints, reż. David Lowery
Klimatyczne love story z brutalną zbrodnią w tle. Miejsce legendarnych Bonnie i Clyde’a zajęli Ruth i Bob. Ich zduszony w zarodku bunt kończy się jednak dużo mniej romantycznie niż u Arthura Penna, choć to zaledwie zawiązanie akcji.

Apres mai
Après mai, reż. Olivier Assayas
Paryż, początek lat 70. W powietrzu można wyczuć słodki zapach buntu. To czas młodzieżowej rewolty i postawy anty wobec wszelkich przejawów zinstytucjonalizowanej władzy.
Autor Widmo
The Ghost Writer, reż. Roman Polański
Polityka potrafi upomnieć się o nas, nawet jeśli my sami nie jesteśmy nią zainteresowani.

Bad hair
Pelo malo, reż. Mariana Rondón
Akcja filmu Mariany Rondón rozgrywa się w jednej z ubogich dzielnic Caracas. Dziewięcioletni Junior dorasta w niezbyt komfortowych warunkach. Jego matka nie może utrzymać żadnej pracy, a chłopiec pomaga jej nie tylko sprzątać w mieszkaniach zamożnych ludzi, ale i zajmować się małym bratem.

Bastards
Bastards, reż. Claire Denis
Brutalny, lecz na swój sposób zmysłowy. Na pierwszy rzut oka surowy, ale im dalej, tym coraz bardziej wyrafinowany. Bez wątpienia mroczny i niejednoznaczny. Takich określeń w stosunku do nowego filmu francuskiej reżyserki Claire Denis formułować można bez liku. Bo powiedzieć o „Bastards”, że to jedynie thriller zemsty, to tak jakby nic nie powiedzieć.

i wiele innych na stronie festiwalu : http://www.offpluscamera.com/filmy

 

 

Mistrzowskie wykłady

Jeden dzień, jedno miejsce, dwa gorące nazwiska. Mistrzowie polskiego kina – Andrzej Wajda i Jerzy Stuhr – 9 maja pojawią się na Zabłociu, by opowiedzieć o magii X muzy.

Andrzej Wajda fot. mat prasowe

Tegoroczna edycja Festiwalu obfituje nie tylko w wybitne filmy i doskonałe koncerty. Przyciąga także niezwykłymi wydarzeniami. Oprócz paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i spotkań, OFF PLUS CAMERA oferuje także wykłady Master Class. Prowadzone w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK są niezwykłą okazją do porozmawiania z największymi postaciami rodzimego kina.

O godz. 15:00 zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym polskim reżyserem filmowym i teatralnym, laureatem Oscara za całokształt twórczości oraz licznych nagród przyznawanych przez jury w Berlinie, Gdyni czy Cannes. W rozmowie z Tomaszem Raczkiem Andrzej Wajda opowie m.in. o kulisach pracy nad swoim ostatnim filmem „Wałęsa. Człowiek z nadziei” oraz współpracy Szkoły Wajdy z OFF CAMERA Pro Industry.

Gościem kolejnego spotkania będzie przewodniczący jury Konkursu Głównego „Wytyczanie drogi”, Jerzy Stuhr, jedna z najciekawszych postaci polskiego filmu. Jak powiedział o nim Krzysztof Kieślowski: – Wydaje mi się dość wyjątkowym w Polsce przypadkiem aktora, który sprawdza się we wszystkich gałęziach sztuki, które uprawia. O owych gałęziach, czyli teatrze, telewizji, kinie, roli aktora i reżysera, scenarzysty i pedagoga Jerzy Stuhr opowie o 17:30.

Do udziału w spotkaniach, które odbędą się w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK przy ul. Lipowej 4, upoważnia bilet wstępu, który należy odebrać w Centrum Festiwalowym (Pałac pod Baranami).

Angelika Pitoń

Tymczasem dzień 7 a FESTIWAL TRWA. nadal. Wielorakie sekcje jakie oferuje to program, informacje, festiwal, video, prasa, branża.

Nagrody SCRIPT PRO wręczone! | Poznaj Joan Allen! | Odbiór biletów na pokaz specjalny filmu „Little Favour” | Zasiądź na TronIie! |

 

OFFplusCAMERA logo_clear