Z ostatniej chwili: w polskiej szkole zamontowano angielskie krany! Czy United Kingdom z buciorami nam do kraju włazi i polskość niszczy??

 

Z ostatniej chwili: w polskiej szkole zamontowano angielskie krany! Osobne do cieplej i osobne do zimnej wody…

w Sieradzu pod Łodzią w szkole zamontowano angielskie krany! Osobne do cieplej i osobne do zimnej wody… I co ma dziecko zrobić gdy chce wymieszać wodę gorącą z zimną..??

Kto wydał tak kuriozalną decyzję by w polskiej szkole zamontować  baterie umywalkowe takie jak w Anglii??
Czy United Kingdom z buciorami nam do kraju włazi i polskość niszczy??

Kto wytłumaczy kuriozalny pomysł montowania angielskich kranów w polskiej szkole??

Umywalka retro to pomysly na ciekawą aranzacje...Ale dwa na niej krany..??
Umywalka retro to pomysł na ciekawą aranzacje… Tak, ale dwa na niej krany..??

Dlaczego dwa krany po bokach są takie ważne na „wyspach”? Żeby człowiek nie uderzał w kran jak się nachyla nad zlewem myjąc zęby? Bo Anglicy to tradycjonaliści i nie lubią zmian? Bo nie potrafią połączyć dwóch rurek? Bo nie ma porządnych hydraulików w Wielkiej Brytanii ?

Co nam po angielskich kranach w Polsce?? Teraz w Sieradzu w umywalkach uczniowie mają wrzątek i lodowatą wodę osobno.

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym tekście.

Zaczęło się od tego ze dyrektor szkoły w Sieradzu pod Łodzią, Krzysztof Klimas stwierdził ze żaden przepis nie mówi ze takie krany nie mogą być w szkole instalowane – tylko, ze ma być doprowadzona ciepła i zimna woda – nie ważne jak doprowadzona. Jak pomyślał tak zrobił

Uczniowie bagatelizując całe zamieszanie tak się odnoszą do nowej sytuacji w ich łazienkach: swoją drogą jak się odkręci ciepły kran TO I TAK LECI ZIMNA wiec nie ma to specjalnego znaczenia

Co nam po angielskich kranach w Polsce?

Myślę, ze z całą pewnością Franciszek Wul, wydawca kulturalnego miesięcznika Testerzy Imprez i jednocześnie prezes osławionego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i oraz Fundacji na rzecz Krzewienia Kultury Polskiej i Międzynarodowej może być teraz świetnym konsultantem tego problemu. Niespełna pół roku temu wyjechał do Wielkiej Brytanii do pracy w w polskim shopie dla Anglików
Teraz ma jeszcze więcej wolnego, po pracy w angielskim shopie dla Anglików. Od zawsze zastanawiało go podejście Anglików w kwestii rozwiązania odwiecznego problemu związanego z dystrybucją ciepłej i zimnej wody w UK

Franciszek Wul opowiada: ktoś mi powiedział ze w Anglii to podobno dlatego te dwa krany na umywalkach montują, ze kiedyś ludzie mieli tylko zimna wodę i potem dodawano ciepłą. W sklepach tzw. funciakach można tu kupić specjalne systemu rurek do robienia np. z dwóch kranów normalnego prysznica albo rurki na krany w umywalce.
Tak właśnie! Polacy zwykle znajdują znakomite rozwiązania i obejście obowiązującego prawa.

W Anglii jest tak, że każdy dom w UK ma zbiornik na ciepłą wodę swój ale panuje tam ogolna zasada, że nie pijemy tam cieplej body, bo nie wiadomo jakie świństwo w tych zbiornikach nawet użyteczności publicznej pływa
Tzn. wiedzą o tym co tam się znajduje jedynie tylko administratorzy budynków – reszta niech lepiej nie wie i nie pije profilaktycznie cieplej,
bo ciepła jest podgrzewana ze zbiorników przy wykorzystaniu wewnętrznej instalacji, która tez normalniej po prostu z czasem koroduje. Dzieje się to bardziej pod wpływem ciepła… i te szkodliwe jony i aniony i inne związki które się tworzą… Np można montować te rurki na krany w umywalce lub zastosować polski sposób i połączyć oba krany 1,5 litrową butelką pet po wodzie mineralnej.

 

 

polskie rozwiązanie na angielskie krany
polskie rozwiązanie na angielskie krany

 

I tak, tym sposobem Polacy inżynierskie złote rączki wymyślili. Po raz kolejny zdobyliśmy punkty w ocenie jako naród i wpisaliśmy się zadając kłam oszczerstwom, że wciskać się Polaków starano tylko w obraz polskiego hydraulika we Francji. Polska niekonwencjonalność nie mieści się w płaskich ramkach.

Można też się przyzwyczaić, tak jak przez lata przywykli Brytyjczycy i nie jest to dla nich żadnym utrudnieniem. Nie ma tez nadziei na to, ze dwa krany umrą śmiercią naturalną, tak jak nasze piece kaflowe na przykład. W sklepach można kupić miksujące krany i takie sobie w domach założyć, w miejscach publicznych jednak, wymagane są dwa krany. Mimo wyboru, to w domach nadal większość pozostaje się przy tradycyjnym rozwiązaniu.

I jak tu się umyć wrzącą wodą... ??
I jak tu się umyć wrzącą wodą… ??

W łazience przy wannie to samo, oczywiście nie jest problemem napuścić wody do kąpania bo gorąca z zimną się wymiesza, ale głowy pod kran juz nie włożymy, koszulki nie przepłuczemy. Trzeba przyznać, że Polacy z problemem radzą sobie nieźle, co widać na załączonym obrazku powyżej.

 

Wanna Angielska
Wanna Angielska

Ale dlaczego Brytyjczycy nie wpadli na te proste pomysły tylko z oszczędności utrudniają życie sobie i innym przybyłym na wyspy?

Oszczędność

Uczestnik wymian polsko – brytyjskich – mówi, że działania w związku z instalacją dwóch kranów na umywalce to ponoć wynik kultury oszczędności Brytyjczyków. W Wielkiej Brytanii chcąc się umyć napełniają umywalkę woda ciepła i zimna zatykając wcześniej korkiem.

Niemniej jednak istnieją takie baterie umywalkowe i jednocześnie skutecznie dbają o oszczędność też bezdotykowe i z mieszaczem czy tez zawory z perlatorem / wiec tez oszczędność w szkołach sądach biurowcach i innych budynkach użyteczności publicznej… Wiec w ten sposób również można oszczędzać wodę. Przy jednym kranie – woda się leje strumieniami, a ty sobie mydlisz ręce i płuczesz i mydlisz – niepotrzebne marnowanie wody.

Oszczędoność-more+money
Oszczędoność-more+money

W przypadku montowania angielskich kranów i konieczności zatykania umywalki by napełnić ją wodą i się umyć, to w polskich warunkach każde dziecko musiałoby mieć swój korek ;P Co jest raczej sporym problemem, sami przyznacie.

Często rozmawiam z ludźmi nowo przybyłymi – ciągnie dalej Franciszek Wul – do Anglii i pytam o wrażenia. Zazwyczaj wspominają o tym co ich dziwi, szokuje czy przeraża. Z tych rozmów można by utworzyć fascynującą listę – która niewątpliwie powstanie ku uciesze szanownych czytelników. Jedna rzecz występuje w każdej rozmowie, niezależnie od płci, wieku czy światowego obycia rozmówcy. Zgadnijcie co to jest.

Ruch lewostronny? Nie, o tym prawie każdy wie przed wyjazdem na Wyspę. Nie zawsze co prawda stosuje tę wiedzę w praktyce ale to już inna sprawa. Magiczne rondo w Swindon? Też nie choć to curiosum na skalę światową (patrz foto). Angielska kiełbasa? Deszcze? Tez nie?

Otóż nic z tych rzeczy. Najbardziej właśnie Polaka (i w ogóle Europejczyka) dwa krany nad każdym zlewem. Najbardziej krytyczni wobec Anglików twierdzą że to chory pomysł… Mądrzejsi bądź ciekawsi świata próbują zrozumieć tajemnicę dwóch kurków. Zacząłem dociekać i ja. Zrazu sądziłem ze chodzi o przepisy BHP. Anglicy maja fioła na ich punkcie i po wprowadzeniu w roku 1973 ustawy Health and Safety Act, w kraju zapanowała dzika panika. Ze względu na ogromne ograniczenia, jakie nakładają przepisy tej ustawy, czasem ciężko jest zrobić cokolwiek ryzykownego. W moim biurze na przykład zabronione jest korzystanie z nożyczek, natomiast kobiety i długowłosi mężczyźni przed korzystaniem z kserokopiarki muszą zapoznać się ze specjalną instrukcją.

Ceny woda droższa o 400 procent... Czyżby

Zdrowie

Nie ma lepszej wody niż kranówka w Wielkiej Brytanii. Kranówkę piją dzieci, dorośli , dziadkowie. Pija ją się w eleganckich restauracjach i wiejskich pubach. Jest smaczna i zdrowa, wszędzie można natknąć się na plakaty narodowej służby zdrowia -„pij wodę będziesz zdrowy”. Niestety służby sanitarne nie zalecają picia wody z kranu „miksującego” bo nie spełnia ona standardów. W miejscach publicznych jak szpitale,hotele, puby nie wolno do picia podawać wody z kranu, który doprowadza jednocześnie zimną i ciepłą wodę. Gorąca woda doprowadzana jest ze zbiorników grzewczych i nikt naprawdę nie wie, ile rożnych paskudnych bakterii siedzi w takim zbiorniku,takie zbiorniki często są zardzewiałe, nie odpowiednio zabezpieczone przed brudem. Następnie te bakterie osadzają się w rurze i kranie i wpadają prosto do szklanki z naszą zimna wodą do picia. Jednym słowem wspólny kran miksujący jest bardzo niehigieniczny.

podwojne krany spotkamy  zwłaszcza w toaletach publicznych
podwojne krany spotkamy zwłaszcza w toaletach publicznych

Ciśnienie

Jednak kiedy podczas kąpieli odkręcając jeden kran poparzysz sobie poważnie udo oraz tak zwane private parts (swoją drogą czy inne części ciała są publiczne?) już wiesz, ze nie o BHP tu chodzi. Zatem o co? Długie poszukiwania i rozpytywania przyniosły oczekiwany skutek. Otóż – z niewiadomych przyczyn – w Anglii woda gorąca i zimna doprowadzana jest do kranów pod innym ciśnieniem.

I znowu konsternacja – po co?? Czy to po to aby zapobiec bryzganiu, chlapaniu i innym niebezpiecznym efektom postanowiono, zresztą bardzo dawno temu, doprowadzać wodę dwoma kranami?? Znowu zonk. Otóż…

Cisnienie-Water-Pressure
Cisnienie-Water-Pressure

Do angielskich domów dostarczana jest zimna woda rurociągami, a o ciepła trzeba zadbać samemu, czyli w mieszkaniach czy domach zamontowane są bojlery czy też inne zbiorniki, które tą wodę podgrzewają i doprowadzają do kranu pod dwukrotnie niższym ciśnieniem niż zimna woda i przy takiej różnicy trudno tą wodę wymieszać, woda chlapie na boki, ciężko wyregulować temperaturę – ogólnie strasznie to niepraktyczne.

Franciszek Wul stara się obrócić swe nerwowe przezycia  w żart i dalej tak ciągnie: Choć znalazłem i kosmiczne wytłumaczenie (wg emarx z fotoforum angielskiego na portalu):Dlaczego dwa kurki? Wyjaśniła mi to kiedyś znajoma mieszkająca na Wyspach. Gdy kupili z mężem dom, uparła się by mieć umywalkę z jednym kurkiem. Fachowiec, który miał im to zrobić bardzo dziwił się na te fanaberie i próbował jej wyperswadować ten pomysł. W końcu, gdy brakło mu już innych argumentów stwierdził, że jeśli ktoś pochyli się nad umywalką aby umyć sobie twarz, to zawsze będzie walił czołem w ten pojedynczy kurek…

Nie znam się na robotach inżynierskich i nie wiem czy na kontynencie wodę doprowadza się wodę pod tym samym ciśnieniem czy różnym. Pewnie nigdy się zresztą nie dowiem, bo ta informacja jest dla mnie zbędna. Jedyne, co w wymiarze praktycznym jest dla mnie istotne – to szczególna ostrożność przy kąpieli. Taki kraj po prostu…

Kampania Zakręć kran w Polsce

Kampania Zakręć kran w Polsce w Inowrocławiu prowadzona jesienią 2011 roku – pod takim wlaśnie hałem prowadzono kampanie namawiając mieszkańców tego miasta do oszczędności i zycia w stylu eko.

kampania_zakreckran Kran, który należy zakręcić na stronie internetowej projektu.

Zawołania w tamtym czasie w mediach lokalnych brzmiały tak:

Inowrocławianie zakręcajcie krany! Możemy stać się najbardziej ekologicznym miastem w Polsce!

Ministerstwo Środowiska przygotowało specjalną kampanię, zachęcającą do oszczędzania wody. Odbywa się ona pod hasłem „Zakręć Kran”. W jej ramach miasta z całej Polski, w tym także Inowrocław mogą zyskać miano ekologicznych.

Edukacyjna akcja „Zakręć Kran” przygotowana przez Ministerstwo Środowiska ma na celu wykształcenie w Polakach pozytywnych nawyków, które zaowocują bardziej efektywnym i racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych. A co za tym idzie, ograniczeniem szkodliwego wpływu człowieka na środowisko.

Zadaniem akcji jest również wypromowanie mody na bycie „eko”. Projekt ma również własną stronę www.zakreckran.pl. Kampania „Zakręć Kran” to także sposób na wypromowanie miast jako ekologicznych. Wszystko co trzeba zrobić, to zakręcić kran (www.zakreckran.pl/zakrec-kran.php) i potem wpisać „Inowrocław „, jako miasto, z którego się zakręcało.

Zachęcamy zatem wszystkich do udziału w akcji i promowania ekologicznej strony korzystania z globalnych zasobów wód.

Dobrze… Ale co jeśli mamy w mieszkaniu zamontowaną angielską umywalkę z dwoma kranami? Podwójna oszczędność czasu w zakręcaniu..hmm dyskusyjna to sprawa tych oszczędności bo z jednej strony oszczędzamy wodę ale z drugiej jednak strony tracimy podwójnie czas na zakręcanie wciąż drugiego kranu… Błędne koło oszczędności, prawda? Przecież czas to pieniądz.

angielski stary dom malin's house

Taki stary, angielski dom, w którym mają jeszcze te podwójne krany. Ogólnie rzecz biorąc mają klasę same w sobie mimo dziwności w ich wnętrzach.

Cóż… W Anglii mamy jeszcze szereg tak dla nas Europejczyków kuriozalnych rozwiązań w innych dziedzinach życia. Weźmy np. charakterystyczne okna w angielskich domach. Czyto nie dziwne?

Skąd te dywagacje i rozmyślania? Stąd, że angielskie okna złożone są z wielu małych szybek i zamiast umyć je jednym pociągnięciem trzeba pucować każdą … Czy to nie czyste szaleństwo jeśli chodzi o oszczędność wody i czasu??

Widać tu drobne szybki, ale w przeciwieństwie do tych w naszych polskich domach te na zdjęciu otwierają się tak ze dolna cześć podnosi się do góry

Typowe okno angielskie
Typowe okno angielskie

Domki angielskie są często urocze ale jeśli chodzi o utrzymanie okien w czystości bynajmniej nie idzie to w parze z oszczędnością ;P

Toalety

 
Korzystając z toalety często wodę spuszcza się klamką – jak w drzwiach tylko, ze klameczka jest przy zbiorniku z wodą, natomiast sznurek zwisający z sufitu to nie spłuczka lecz włącznik do światła. Gdy jesteś w UK pierwszy odruchowo chcesz spuścić wodę i złapiesz za sznurek i jakież będzie twoje zdumienie gdy zamiast spuścić wodę zgaśnie światło.

 

Ustęp z klamką do spuszczania wody UK
Ustęp z klamką do spuszczania wody UK

 

 

 

Powie ktoś co kraj to obyczaj ale po co dlaczego w jakim celu ktoś zadaje sobie tyle trudu by uprzyjemnić życie sobie i turystom a coraz częściej innym nacjom zamieszkującym tereny UK. Kolejny przykład udziwnień to niekonwencjonalne gniazdka elektryczne.

 

angielskie gniazgka elektryczne onet pl

To nie żart. System sześciu rond w angielskim mieście Swindon.

 

Kuriozum angielskie. To nie żart. System sześciu rond w angielskim mieście Swindon..zdjęcie public domain..
Dwa krany, sznu­rek do włą­cza­nia świa­tła w to­a­le­cie, fryt­ki z octem, nie­ty­po­we kon­tak­ty, her­ba­ta z mle­kiem i cią­gle mokra wy­kła­dzi­na pod­ło­go­wa w ła­zien­ce… To tylko część rze­czy, które mogą za­ska­ki­wać Po­la­ków wy­jeż­dża­ją­cych do An­glii. fot. Mi­chał Wy­szkow­ski (Onet.pl/ab)
Pointa artykułu dość DOSADNA !

Dlaczego zatem w Anglii są dwa krany? Żebyś h… w zlewie nie mógł umyć !!!

 

 

biala umywalka

 

Komentarze internautów:

W UK nie ma elektrocieplowni, kazdy dom i mieszkanie ma swoj wlasny boiler, ogrzewacz, czy cokolwiek jeszcze. jedyna woda jaka doplywa do budynkow to woda zimna z wodociagow ktora sie samemu podgrzewa. kilkadziesiat lat temu anglia byla dosc biednym krajem a ludzie mieli tylko jeden kraz z woda zimna, z czasem pozakladali bojlery itp i dolozyli drugi kran bo bylo to jedyne mozliwe rozwiazanie (ew jedyne tanie). takie jest moje wytlumaczenie bo kazdy anglik mowi i tak co innego. pozdrawiam.
implantyd

Dziwna sprawa 2 lata temu zwiedzałem jakiś zamek w Szkocji i tam w toalecie były normalne europejskie krany z mieszaczami. Podejrzewam, że dwa krany to dla zwykłych obywateli a tylko król może sobie pozwolić na komfort polskiego kranu.
newapple

W wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu miałem piecyk dwufunkcyjny więc odbierałem jedynie zimną wodę, a krany wszędzie były dwa. Za to w innym mieszkaniu w nowym budownictwie wszędzie były krany typowe dla pozostałej części Europy. Te dwa krany to pewnie wymysł jakiegoś ichniejszego racjonalizatora, który wymyślił ten system gdy my w PL jeszcze jedynie w baliach się kąpaliśmy.

sayama

 

Światowy Dzień Wody - EKOLOGIA.. top.ekologia.