120 portretów – FOTOINTERAKCJA – jest efektem pobytu rezydencyjnego Tomasza Pastyrczyka w Fundacji Salony. Wernisaż 31 stycznia.

FOTOINTERAKCJA wernisaż jest efektem pobytu rezydencyjnego Tomasza Pastyrczyka w Fundacji Salony. Prezentowane na wystawie portrety 120 Zielonogórzan w różnym wieku tworzą zestawienie, będące typologicznym dokumentem mieszkańców z 2013 roku.

 

FUNDACJA SALONYTomasz Pastyrczyk - FOTOINTERAKCJA wernisaż
FUNDACJA SALONY Tomasz Pastyrczyk – FOTOINTERAKCJA wernisaż

Zabieg formalny, na który zdecydował się autor stanowi próbę stworzenia fotograficznego spisu 1/1000 ludności Zielonej Góry. Systematycznie tworzone archiwum twarzy osób spotkanych w minionym roku przez fotografa funkcjonuje na dwóch płaszczyznach – pierwsza stanowi niemal bezosobowy zbiór portretów, druga pozwala nam przeanalizować każdą z fotografii osobno (blog www.fotointerakcja.blogspot.com).
To połączenie opowiada dziś o mieszkańcach, a z perspektywy czasu może stać się także dokumentem o wartości historycznej lub socjologicznej, dzięki komentarzom zielonogórzan, zawierającym ich aktualne refleksje dotyczące miasta.

FOTOINTERAKCJA  Tomasz Pastyrczyk
FOTOINTERAKCJA Tomasz Pastyrczyk

120 zielonogórzan. Podobni? Inni? Czy wiążą swoją tożsamość z miastem? Na te pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Pastyrczyk, rezydent w Fundacji Salony. Efekt jego pracy można zobaczyć na wystawie „Fotointerakcja”.
Tomasz Pastyrczyk – zielonogórzanin, absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi a także Uniwersytetu Zielonogórskiego. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych i festiwalach fotograficznych m.in. na Miesiącu Fotografii w Krakowie, Fotofestiwalu w Łodzi czy Interphoto w Białymstoku. Aktualnie chętnie dokumentuje puste przestrzenie nacechowane zwyczajnością. Interesują go typologie szczególnie obszarów związanych z codziennością. Więcej informacji: www.pastyrczyk.com

FUNDACJA SALONY  logotyp

 

Na „Fotointerakcję” składa się 120 czarno-białych portretów zielonogórzan w różnym wieku. Nie stroją min, nie pozują. Niektórzy lekko się uśmiechają, inni zachowują powagę. „Zielona Góra nie jest dobra, ani zła, jest miejscem na jedno i drugie, wszystko zależy od nas” – przekonuje starszy pan. „To moje zielone miasto. Niby nic się tu nie dzieje ale mimo to żyje się tu dobrze” – mówi młoda dziewczyna.

>>>Po wernisażu Fundacja Salony zaprasza na urodzinowe afterparty Fundacji Salony, która działa już 3 lata! Gratulujemy ! <<<

fundacjasalony.pl

Tomasz Pastyrczyk
Zielonogórska FOTOINTERAKCJA
otwarcie wystawy: 31.01. godzina 19:00
wystawa będzie czynna do 9.03.2014

Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra

 

3 URODZINY FUNDACJI SALONY