AUA uruchamia pociąg relacji Landsberg – Grunberg / Grunberg Landsberg za total free! Akcja Utylizacji Animozji wyruszy z Gorzowa 30 listopada 2013. Pociąg wjedzie na tor 3 przy peronie 2 o godz 12:17 ! Czerwony dywan, kwiaty, orkiestra etc. Od grudnia inauguracja polączeń regularnych… 7 grudnia Grunberg – Landsberg. W mieście docelowym trzy godzinny postój połaczony ze zwiedzaniem, po czym powrót znowu za total free w ramach promocji AUA matketing pozytywny…

 

 AUA uruchamia pociąg relacji Landsberg – Grunberg / Grunberg Landsberg za total free! Akcja Utylizacji Animozji wyruszy z Gorzowa 30 listopada 2013. Pociąg wjedzie na tor 3 przy peronie 2 na dworcu w Grunbergu o godzinie 12:17! Natomiast już od grudnia nastąpi inauguracja polączeń regularnych miedzy stolicami Lubuskiego… 7 grudnia Grunberg – Landsberg. W mieście docelowym trzy godzinny postój połaczony ze zwiedzaniem, po czym powrót znowu za total free w ramach promocji AUA matketing pozytywny…

Bezpośrednie połaczenia pekapem z Gorzowa do Zielonej Góry już niebawem wracają do rozkładu jazdy. Po sześciu latach przerwy. Z Grunberga dojedziemy także do Guben. Niemniej jednak są również złe informacje dla pasażerów z północy regionu – otóż Gorzów w grudniu straci poranne połączenie z Warszawą. Warszawka sie smuci – Gorzów mniej wszak bliżej mu do stolicy województwa niż kraju… Wstępną wersję kolejowego rozkładu można już znaleźć w internecie. Przewozy Regionalne i spółka PKP Natomiast Intercity przygotowały dla podróżnych kilka niespodzianek. Niestety nie wszystkie z tych niespodziewanek – jak to zwykle w pekapach bywa – są miłe…

Nowoczesne szynobusy czyli lubuskie pendolino Link produkuje bydgoska Pesa...
Nowoczesne szynobusy czyli lubuskie pendolino Link produkuje bydgoska Pesa…

Tymczasem kolejarze liczą, że hitem okaże się bezpośrednie połączenie Gorzów – Zielona Góra. Urząd Marszałkowski, z myślą między innymi o tym właśnie połączeniu, zamówił cztery szynobusy Link. Produkuje je bydgoska Pesa i – według nieoficjalnych ustaleń – jest szansa, że pierwszy pojazd przyjedzie do Lubuskiego pod koniec miesiąca.

Cztery razy po dwa razy … Jednak nie osiem razy raz po raz…

Pociąg łączący lubuskie stolice pojawi się na torach w połowie grudnia. Pojedzie cztery razy w ciągu dnia. Z Gorzowa o 5.11, 9.53, 14.33 i 18.05. Podróż będzie trwała – w zależności od połączenia – od 123 do 130 minut. Z Zielonej Góry zaplanowano pociągi o 7.35, 11.10, 15.22 i 18.58. To jeszcze przymiarki. Godziny odjazdów mogą ulec zmianie, ale co najwyżej o kilka minut.

Ostatnie bezpośrednie pociągi relacji Gorzów – Zielona Góra odjechały z rozkładu w 2007 r. Ale co ciekawe, jednym pociągiem można było pojechać z północnej stolicy do południowej (były dwa połączenia). Z Zielonej Góry do Gorzowa bezpośrednie połączenia nie istniały, trzeba było się – jak obecnie przesiadać w Zbąszynku.

AUA czyli akcja uruchamiania pociągów w ramach Akcji Utylizacji Animozji na 15-lecie woj. lubuskiego we współpracy z marszałkiem ma nie tylko wymiar symboliczny. To także wzmocnienie konkurencji na tej trasie. Obecnie jadąc pociągiem z Gorzowa do Zielonej Góry, trzeba się liczyć z blisko trzygodzinną podróżą. Szybciej jeżdżą autobusy PKS, ale jest drożej – w zależności od przewoźnika bilet kosztuje od 30,50 do 34 zł. Za przejazd pociągiem zapłacimy 23,60 zł. Teraz dodatkowo szynobusy będą nie tylko tańsze, ale i szybsze.

Co ciekawe, pociąg z Gorzowa do Zielonej Góry zatrzyma się też na stacji w… Babimoście. I tym samym zyskamy bezpośredni link do  połączenia z Warszawą poprzez  skorzystanie z oferty PLL LOT z portu lotniczego Zielona Góra / Babimost we can fly to Warsaw w niecałe półtorej godziny…

Czesław Fiedorowicz, radny sejmiku z PSL i szef euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.tak komentuje inauguracje wznowienie lotór pekapowych między stolicami lubuskiego – Spodziewam się, że usłyszymy teraz o wielkim sukcesie. A tak naprawdę to najniższy standard, jaki obowiązuje w przeciętnym regionie w Europie. Bo standardem jest, że największe miasta w regionie łączy kolej. Połączenie Zielona Góra – Gorzów jest prostym krokiem, wcale nie nadzwyczajnym.

Dodatkowo jeszcze w grudniu Grunberg zyska połączenia z Guben nad Nysą przez Krosno Odrzańskie. Pociągi z zielonogórskiego dworca odjadą o godz. 12.25 i 21.10. Jak zachwala Fiedorowicz – Niemcy są ogromnie zainteresowani taką linią. Dla nas jest także korzystna. Guben to świetna stacja przesiadkowa. Pociągi do Cottbus, Berlina i Frankfurtu mniej więcej jeżdżą co godzinę. Zachęcałby do jazdy również turystów. Wystarczy wziąć rower i pojeździć po ścieżkach Sprewaldu. Są fantastyczne.

AUA pociąg relacji Lansberg – Grunberg Grunberg Ladsberg za total free wyruszy z Gorzowa 30 listopada 2013. Od grudnia inauguracja polączeń regularnych… 7 grudnia Grunberg – Landsberg. W mieście docelowym trzy godzinny postój połaczony ze zwiedzaniem, po czym powrót znowu za total free w ramach promocji AUA matketing pozytywny…

Tymczasem w Tajnej Grupie AUA na facebooku już knują jak by tu ugościć Landsberczyków w Grunbergu:

Daniel Aua Adamski Może nam coś speed łotersi z zielonej przygotują? W sobote bedziemy w Zielonej na pkp po 12:17. Pokażcie nam Krzywy Komin i pracownie wokół. I maja / macie tam lokal rzepak?

Andrzej Kwiatek Coś tam planujemy;)

Daniel Aua Adamski A co?

Wald Loren Tiaaa… mamy Trzepak i I pietro…

Daniel Aua Adamski I coś jeszcze. Na pewo. Nie ukrywaj. a może pracownie tez i dj w trzepaku?

Andrzej Kwiatek i czerwony dywan ..

Daniel Aua Adamski O! Taaaaak i kabriolety

Wald Loren I pracoffnie nac F14 rodem z prl’u Wam pokażemy

Daniel Aua Adamski Super

Wald Loren Tylko tzra sie zaopiekowac jednym rekonwalescentem, który przed rehabilitacją przyjedzie Was odebrac o kulach… ;P

Daniel Aua Adamski Drugi będzie z synem. Marcin

Wald Loren Tiaaa… Ale istnieje pewne niebezpieczeństwo Robin od Batmana za szybko wyciąga…

 

Nowoczesne szynobusy czyli lubuskie pendolino Link produkuje bydgoska Pesa
Nowoczesne szynobusy czyli lubuskie pendolino Link produkuje bydgoska Pesa

Warszawa tylko nocą jest cudowna… W dzień się nie da po niej przemieszczać a tym bardziej dojechać…

Gorzów zyska kilka połączeń ze współstolicą regionu, ale straci poranne połączenie ze stolicą kraju. PKP Intercity wycina z rozkładu ‚Lubuszanina’ – i z Gorzowa, i z Zielonej Góry. Na południu, czyli ci z Grunberga, martwić się nie muszą, ponieważ w zamian pojawi się EIC ‚Lech’ (wyjazd z Zielonej Góry o godz. 5.30).

Gorzów dostanie tylko łącznik TLK do Krzyża, który na tamtej stacji zostanie dopięty do pociągu TLK ‚Szczecinianin’ (wyjazd z Gorzowa o godz. 23.41, przyjazd na stację Warszawa Centralna o godz. 6.15).

Intercity na razie nie komentuje przymiarek do rozkładu. – Kampanię informacyjną rozpoczniemy w pierwszych dniach listopada – zrzyma się ucinając dociekliwe pytania Beata Czemerajda z biura prasowego spółki. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że powodem wycinki porannego pociągu do Lasu Kabackiego w stołecznych Kabatach mogło być zbyt małe zainteresowanie pasażerów oraz grzybiarzy wypłoszonych przez grasującego niejakiego Voyt’ka z Peterborough w UK.

Szkoda jednak, że o ‚Lubuszanina’ Urząd Marszałkowski walczyć nie będzie. Jak stwierdza wyraźnie to podkreślając Michał Iwanowski, rzecznik marszałka. Wykreślamy grubą kreską linie Grunberg Warschau. To poza kompetencją naszego województwa. czy to oznacza, że… KOMPETENCJE MA LI TYLKO BERLIN I WARSCHAU??  Jak za dawnych ‚dobrych’ czasów… ???

Jak więc dostać się z rana do Warszawy? Co ciekawe, pierwszy pociąg Przewozów Regionalnych z Gorzowa do Krzyża – według nowego rozkładu – ma odjeżdżać dopiero o godz. 6.16. A to daje szansę na przesiadkę (i to aż godzinną!) w Krzyżu na REGIOekspres ‚Mewa’. Pewnikiem, jak to się często zdarza na Mewa anm odfrunie i na nią nie zdązymy gdyż regio permamentnie się spóźnia… Ten pociąg do Warszawy dojedzie ok. godz. 13.

Natomiast przesunąć pociągu na wcześniejszą godzinę nie można, bo na trasie Krzyż – Poznań jest zbyt duży ruch. Nie damy rady także uruchomić nowego, kolejnego połączenia, bo wiązałoby się to z koniecznością zwiększenia dofinansowania dla przewoźnika. Nie ma na to pieniędzy w budżecie – tłumaczy rzecznik zarządu województwa lubuskiego.

Michał Iwanowski sugeruje inny plan podróży – z dwoma przesiadkami: w Krzyżu (na ‚Wikinga’ albo na ‚hitch hiking’) i w Poznaniu (do pociągu TLK ‚Słowacki’ popijając w trakcie ‚Soplicą’ dla ukojenia nerwów zwiazanych ze stresem, że nie zdążymy na wazne spotkanie tudzież rozmowę kwalifikacyjną w Wawie). Wtedy do Warszawy przyjedziemy na godz. 11.

kamil.sialkowski@gorzow.agora.pl

Komentarze pod artykułem Gazety:

Bezpośrednie połączenie Gorzowa ze stolicą jest poza kompetencją marszałka? Pan Iwanowski lepiej niech się po tych słowach w Gorzowie teraz nie pokazuje, bo jak Oni zrobią mu dwie przesiadki

Co lezy w kompetencji pani marszałek: Jeśli połączenie kolejowe pomiędzy dwoma największymi miastami województwa nie leży w kompetencjach pani marszałek, to co w takim razie leży? Występy w radiu i najazdy na Jabłońskiego?

Jak wyglądała ostatnia podróż Berlinką okiem fotografa ‚Gazety’:

Punktualnie o godz. 7.30 rano z nieczynnej stacji Lubsko w podróż, prawdopodobnie ostatnią, udał się pociąg z 100 pasażerami na pokładzie. Berlinka ma zostać zamknięta. Jak wyglądały stacje, widoki za oknem? Zdjęcia Anny Kraśko.

Cały tekst: http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35182,14686085,Jak_wygladala_ostatnia_podroz_Berlinka_okiem_fotografa.html#TRrelSST#ixzz2m5NG8VIY

 

Ostatnia podróż Berlinką wIłowie Żagańskiej 28 września 2013
Ostatnia podróż Berlinką wIłowie Żagańskiej 28 września 2013