Nagrody Ludwika rozdane. Cezary Bukowski pierwszym laureatem Nagrody. Wieczór uświetnił spektakl z udziałem Jana Peszka w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Fotorelacja oraz tekst Grzegorza Żurawińskiego gazeta.teatr.legnica.pl

 

Nagrody Ludwika rozdane. Cezary Bukowski pierwszym laureatem Nagrody Ludwika. Wydarzenie wieczoru uświetnił spektakl z udziałem Jana Peszka w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Fotorelacja oraz tekst Grzegorza Żurawińskiego

 

Nagroda Ludwika - Gala 6 XI 2013 fot. Mariola Hotiuk (8) (1)

 

Nagrodę przyznano i wręczono podczas wieczornej gali 6 listopada w legnickim teatrze. Otrzymał ją jeden z pięciu finalistów, ten „którego osobowość ujawnia się w poetyckim przekazie, a filozofia życia i pracy stawia czoło udręce pospolitości dnia codziennego” – jak mogliśmy przeczytać w uzasadnieniu kapituły.

 

Nagroda Ludwika - Gala 6 XI 2013 fot. Mariola Hotiuk (7) (1)

 

Cezary Bukowski to postać dobrze znana w światku miłośników jazzu i teatru. Na co dzień pracuje jako inkasent w legnickich wodociągach. To znawca muzyki, literat, współzałożyciel Klubu i Fundacji Blue Monk, współinicjator wielu koncertów jazzowych, autor napisanego dla legnickiej aktorki Joanny Gonschorek monodramu „Kobieta z Bluesem” inspirowanego tragicznym losem amerykańskiej gwiazdy wokalistyki jazzowej Billie Holiday.

 

„Wielu ludzi zna go z widzenia. Raczej nie rzuca się w oczy. Domorosły, wykształcony wszechstronnie na wybranej przez siebie najlepszej literaturze i wartościowych wzorcach, wychowany w staroświeckim duchu szacunku dla drugiego człowieka i mądrej wolności osobistej i społecznej” – tak scharakteryzowali go jego przyjaciele w zgłoszeniu do nagrody, którą legnicki teatr ustanowił dla upamiętnia zmarłego dwa lata temu Ludwika Gadzickiego, lubińskiego nauczyciela języka polskiego, poety, miłośnika teatru i jego propagatora.

 

Nagroda Ludwika - Gala 6 XI 2013 fot. Mariola Hotiuk (9)

 

Laureatowi wręczono czek na 5 tys. zł, nagrodę pieniężną ufundowaną przez Agencję Rozwoju Regionalnego ARLEG w Legnicy, a także pamiątkową „statuetkę”, którą okazała się czarna skrzynia obita skórą i złotymi ćwiekami, by podkreślić teatralny charakter tej nagrody. Pozostałych czworo finalistów Nagrody Ludwika, którymi byli: Dariusz Łach ze Ścinawy, Barbara Mazurkiewicz z Legnicy, Kamil Rogiński z Lubina oraz legniczanka Krystyna Zajko-Minkiewicz uhonorowano pamiątkowymi dyplomami.

 

Do pierwszej edycji nagrody zgłoszono łącznie 23 osoby. Finalistów, a w końcu także laureata, wyłoniła kapituła, którą tworzyli: Małgorzata Łomnicka-Rogal (nauczycielka ze Ścinawy), Kazimiera Więcław-Pierzyńska (siostra Ludwika Gadzickiego), Jacek Głomb (dyrektor teatru i przewodniczący kapituły), Jan Peszek (aktor i reżyser) i Krzysztof Mroziewicz (dziennikarz i dyplomata).

 

Nagroda Ludwika - Gala 6 XI 2013 fot. Mariola Hotiuk (10)

 

Galę wręczenia Nagrody Ludwika, która odbyła się na teatralnej Scenie Gadzickiego (od grudnia 2011 roku), poprzedził wykonany przez Jana Peszka i nagradzany w trakcie występu brawami monodram „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”, spektakl niezwykły, napisany przez kompozytora i dramaturga Bogusława Schaeffera.

 

Nagroda Ludwika - Gala 6 XI 2013 fot. Mariola Hotiuk (1)

 

Tekst: Grzegorz Żurawiński, gazeta.teatr.legnica.pl

Zdjęcia: Mariola Hotiuk

 

Nagroda Ludwika - Gala 6 XI 2013 fot. Mariola Hotiuk (8) (1)

 

Nagroda Ludwika - Gala 6 XI 2013 fot. Mariola Hotiuk (10)

 

 

Nagroda Ludwika - Gala 6 XI 2013 fot. Mariola Hotiuk (1)