Silesian Jewish Festival / Śląski Festiwal Kultury Żydowskiej. 7 do 11 października! Katowice, Gliwice, Bytom, Cieszyn i Bielsko. Rezerwujcie tanie bilety relacji Tel Awiw – Kraków z izraelskich linii lotniczych EL AL.

 

 

 

Silesia Jewish Festival / Śląski Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się w tym roku w terminie od 7 do 11 października! W tych dniach, w Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Cieszynie i Bielsku (a być może i w innych miastach) możecie oczekiwać wielu ciekawych propozycji festiwalowych. Wstęp na większość wydarzeń jak zwykle będzie bezpłatny. Zatem rezerwujcie terminy urlopów czasoprzestrzenie, rezerwujcie tanie bilety relacji Tel Awiw – Kraków z izraelskich linii lotniczych EL AL i czem prędzej przybywajcie na festiwal pospieszajcie w terminie 7-11.10.2013.

 

plakat_arkusz_b2_300DPI_-2013_miniatura_pusty-672x500

 

 

 

PROGRAM II ŚLĄSKIEGO FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ 2013 poniżej a teraz garść logistycznych informacji.

 

Warsztaty klezmerskie dla muzyków

 

Zapisy na warsztaty klezmerskie dla muzyków na stronie SilesiaJewishFestival.pl
Zapisy na warsztaty klezmerskie dla muzyków na stronie SilesiaJewishFestival.pl

Zespół NeoKlez, znany z doskonałego koncertu w poprzedniej edycji festiwalu i tym razem zagra w Katowicach ale to nie wszystko! Otóż muzycy przygotowali niecodzienne wydarzenie, na które zapraszamy wszystkich muzyków, posiadaczy klarnetów, gitar basowych, kontrabasów, skrzypiec i perkusji! Zespół NeoKlez przeprowadzi bowiem warsztaty muzyczne, podczas których chętni będą mogli nauczyć się charakterystycznego instrumentarium klezmerskiego oraz zupełnie niezwykłego podejścia do muzyki.

 

Ruszyły również zapisy na warsztaty kulinarne !!!

Uwaga, uwaga, uwaga! Wszyscy zainteresowani sztuką gotowania, smakosze i kucharze, łasuchy i podjadacze oraz Ci, którzy są po prostu ciekawi! To informacja właśnie dla Was! Od poniedziałku 23 września będziemy prowadzili zapisy na warsztaty kulinarne przeprowadzane pod hasłem „Związki kuchni żydowskiej i śląskiej”. Warsztaty poprowadzi znany śląski kucharz, właściciel katowickiego Szynku Old Fashioned – Grzegorz Jędrak. Jedynym sposobem zapisania się jest kontakt poprzez stronę www.silesianjewishfestival.pl

Warsztaty kulinarne kuchnia żydowska, m.in.  hanuka humus etc. Zapisy na SilesiaJewishFestival.pl
Warsztaty kulinarne kuchnia żydowska, m.in. hanuka humus etc. Zapisy na SilesiaJewishFestival.pl

Dobra informacja. Otóż na stronie http://www.silesianjewishfestival.pl/ można już zapisać się na warsztaty kulinarne oraz warsztaty muzyczne.  Warsztaty kulinarne prowadzone są przez znanego śląskiego kucharza, właściciela Szynku Old Fashioned w Katowicach – Grzegorza Jędraka, więcej na temat warsztatów wraz z możliwością zapisania się na nie – tutaj. Ilośc miejsc jest ograniczona! Warsztaty muzyczne poprowadzą w tym roku muzycy zespołu NeoKlez

wyjątkowe wystawy

 

wystawy-post-na-glowna-sfkz2013-1024x682 (1)

Festiwal to także okazja do spotkania z wyjątkową fotografią i sztuką. W tym roku organizatorzy Silesian Jewish Festival 2013 mamją do zaoferowania kilka wystaw o różnorodnej tematyce. Vide: IZRAELSKA ILUSTRACJA DZIECIĘCA w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, ul. Francuska 12 Poniedziałek 7.10.2013, godz. 17.30 (wstęp wolny) Jedną z najciekawszych propozycji jest wystawa ‚Izraelska ilustracja dziecięca’ przedstawiająca najciekawsze przykłady ilustracji książkowej związanej z publikacjami dziecięcymi. Swoje dzieła pokażą znakomici i uznani w świecie sztuki artyści.

spotkania z literaturą

 

literatura-post-na-glowna-sfkz2013-1024x6821

 

Festiwal to także okazja do wyjątkowego spotkania ze światem literatury. Organizatorzy Silesian Jewish Festival zapewniają trzy tego typu propozycje. CZYTANIE FRAGMENTÓW ŻYDOWSKIEJ PROZY. Restauracja Secesja, Gliwice ul. Grodowa 5A Wtorek 8.10.2013, godz. 18.00 (wstęp wolny). Pierwszą z nich jest Czytanie fragmentów żydowskiej prozy, na które zapraszamy we wtorek do restauracji Secesja w Gliwicach.

spotkania z fascynującym kinem autorskim

 

kino-post-na-glowna-sfkz2013-1024x682

W pierwszej edycji festiwalu spotkaliśmy z się z kinem dotykającym tematyki żydowskiej dwukrotnie, w katowickim kinoteatrze Rialto i w zabrzańskim kinie Roma. W tym roku organizatorzy zamierzają powtórzyć ten element naszego programu. Film niesie ze sobą wiele kontekstów kulturowych, jest często inspiracją do dalszych poszukiwań. Według słów Karola Irzykowskiego kino jest widzialnością obcowania człowieka z materią więc w tym roku. Testerzy Imprez zapraszają.

 

warsztaty kultury żydowskiej

 

warsztaty-kultury-post-na-glowna-sfkz2013-1024x682

 

 

Ważnym elementem festiwalu są spotkania z kulturą żydowską zarówno tą dawną jak i kulturą współczesnego Izraela. Dlatego też tak samo jak w pierwszej edycji festiwalu w programie umieścimy spotkania ze specjalistami, którzy przybliżą nam tematykę dotyczącą obyczajów i świąt żydowskich czy obyczajów weselnych. Nie zabraknie także spotkań z publicystami i reporterami znającymi Izrael ze swoich podróży a także wykładów specjalistów i akademików z Uniwersytetu Jagielońskiego.

 

Spotkanie dla wolontariuszy

 

 

Volontary-Implementing-cultural-change

Przypominamy naszym wspaniałym wolontariuszom, tym znanym nam z poprzedniej edycji i tym, którzy zgłosili się do organizatorów festiwalu po raz pierwszy w tym roku, że spotkanie dla wolontariuszy odbędzie się jutro (24 września 2013) o godzinie 18.00 w klubie Scena Gugalander w Katowicach przy ulicy Jagiellońskiej 17A (wejście od ulicy Królowej Jadwigi). Prosimy żeby na spotkaniu dysponować dowodem osobistym (osoby pełnoletnie).

 

Patronat prezydenta Katowic!

Katowice_logo_pion_kolor_miniatura

Podobnie jak w poprzedniej edycji tak i obecnie patronuje naszej imprezie prezydent Katowic Piotr Uszok. Serdecznie dziękujemy za objęcie festiwalu patronatem. Mamy nadzieję, że program zadowoli mieszkańców Katowic.

Patronat prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza

 

Gliwice_image_description_Gliwice_logo_pelny_kolor-5_miniatura.jpg

 

Droczy Czytelnicy o tym nie wiecie, nie słyszycie i nie musicie ale zdradzimy Wam w sekrecie, że już od dawna przygotowywana jest kolejna edycja Silesia Jewish Festival 2013. Tym razem organizatorzy stawiają na różnorodność i oczywiście dotyczy to także muzyki! Nie możemy co prawda zdradzić jeszcze szczegółów ale… jednym z wydarzeń poprzedzających tegoroczny festiwal był koncert zespołu NeoKlez (goście pierwszej edycji festiwalu w 2012 roku, którzy dali barawurowy popis nowoczesnej muzyki klezmerskiej). Zespół zagrał koncert w klubie Scena Gugalander w Katowicach. I wypadli wtedy rewelacyjnie !!!

 

miniatura-do-postu_data-festiwalu-2013

 

PROGRAM II ŚLĄSKIEGO FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ 2013

 

log1

 

PONIEDZIAŁEK 7.10.2013

* Wykład „Holocaust w sztuce XX wieku” wykład prowadzi Olga Danek z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

12.00-14.00 (Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach)

* Wernisaż wystawy fotograficznej – „Izraelska ilustracja dziecięca” Wystawa przedstawia najciekawsze przykłady ilustracji książkowej związanej z publikacjami dziecięcymi. Dzieła najwybitniejszych izraelskich grafików (tj. Gilad Soffer, Naama Benziman, Avner Katz czy Rinat Hoffer) wystawa przygotowana we współpracy z Instutem Tłumaczenia Literatury Hebrajskiej oraz Ambasadą Izraela w Warszawie.

17.00-19.00 (Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach)

* KONCERT PUSHKIN KLEZMER BAND – „WESELE Z ODESSY”

21.00-23.00 (Klub Scena Gugalander Katowice)

bilety 10PLN (dostępne w klubie)

________________________________________________________________________________

WTOREK 8.10.2013

* Warsztaty kultury żydowskiej „Roczny cykl świąt żydowskich” prowadzi Damian Neć – Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

11.00-13.00 (Bytomskie Centrum Kultury, Bytom – wstęp wolny)

* Czytanie fragmentów literatury żydowskiej. Czytanie ilustrowane muzyką na żywo w wykonaniu Małgorzaty Wojciechowskiej i Adama Potery

18.00-20.00 (Kawiarnia Secesja, Gliwice – wstęp wolny)

* Otwarcie wystawy „Ściana Płaczu” Michal Ronnen Safdie w Galerii Negatyw w Katowicach. Wystawa prezentuje najważniejsze miejsce judaizmu z perspektywy znakomitej fotografki izraelskiej Michal Ronnen Safdie. Wystawa została przygotowana we współpracy z ambasadą Izraela w Warszawie.

20.00 (Galeria Negatyw-przestrzeń klubu Scena Gugalander, Katowice – wstęp wolny)

* Kino po żydowsku. Maraton z kinem izraelskim.

W programie: „Kanał Blaumilcha” (1969 reż Ephraim Kishon), „Opowieści kawiarniane” (2003 reż Amit Lior), „Na końcu świata w lewo” (2004 reż. Avi Nesher),

„Lato Awii” (1988 reż. Eli Cohen), „Aviva, moja ukochana” (2006 reż Shremi Zarhin)

(wszystkie filmy z angielskimi napisami)

21.00-06.00 (Klub Scena Gugalander, Katowice – wstęp wolny)

________________________________________________________________________________

ŚRODA 9.10.2013

* „Boso, ale w gumofilcach” Spotkanie autorskie z Aleksandrem Rozenfeldem

11.00-13.00 (Willa Caro, Gliwice – wstęp wolny)

* Warsztaty kulinarne „Związki kuchni żydowskiej i śląskiej” pod kierunkiem znanego kucharza Grzegorza Jędraka

15.00-19.00 (Szynk Old Fashioned, Katowice – zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy)

*KONCERT KROKE i NEOKLEZ

20.00-23.00 (klub Scena Gugalander, Katowice)

bilety 20 PLN (dostępne w klubie)

po koncercie zapraszamy muzyków na Jam Session z zespołami w klubie do białego rana!

________________________________________________________________________________

CZWARTEK 10.10.2013

* Wykład „Od narodzin do śmierci-żydowski punkt widzenia” Damian Neć – Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

11.00-13.00 (Bielska Biblioteka Pedagogiczna Bielsko-Biała – wstęp wolny)

* Warsztaty klezmerskie dla muzyków. Warsztaty prowadzą muzycy zespołu NeoKlez: Stanisław Leszczyński-skrzypce, Piotr Tomala-akordeon, Damian Szymczak-klarnet, Kacper Bardzki-kontrabas

14.00-18.00 (Katowice, klub Scena Gugalander – wstęp wolny)

* KONCERT „SHOFAR” TRZASKA|ROGIŃSKI|MORETTI

20.00- 22.00 (klub Scena Gugalander, Katowice)

bilety 10 PLN (dostępne w klubie)

* KONCERT SEAN NOONAN „A GAMBLER’S HAND”

22.30 – 23.30 (klub Scena Gugalander, Katowice)

bilety 10 PLN (dostępne w klubie)

________________________________________________________________________________

PIĄTEK 11.10.2013

* Wykład „Holocaust i naziści w popkulturze” Olga Danek z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

11.00-13.00 (Bielska Biblioteka Pedagogiczna Bielsko-Biała – wstęp wolny)

* Szmonces kontra wic – pojedynek na humor i dwóch oryginałów. Aleksander Rozenfeld i Lucjan Czerny

19.00-20.30 (Katowice-kawiarnia Akant – wstęp wolny)

 

log1

miniatura-do-postu_data-festiwalu-2013

 

 

Sincerely,
Wald Loren

Coordinator of the Testerzy Imprez Project
In Berlin We Trust
16 March, 2013, Grunberg, Poland

Kontakt: