LEGNICKIE ODCIENIE CZERWIENI. W piątek, 13 września o godz. 17:00 w legnickiej Galerii RING odbyła się prezentacja Odcieni Czerwieni. Odcienie czerwieni to tytuł projektu artystyczno-społecznego, dla którego pretekstem stały się miejskie obchody 20. rocznicy wyjścia Jednostek Armii Radzieckiej z Legnicy i z Polski, operacji twającej od 1991 do 1993 roku.

LEGNICKIE ODCIENIE CZERWIENI

Spośród kilkunastu propozycji legnicka Galeria Sztuki realizuje dwa projekty: ŚLADY OBECNOŚCI – którego pomysłodawcami są Maja Dobiasz i Aleksandar Ćirlić we współpracy ze Spółdzielnią Etnograficzną z Warszawy oraz projekt WIDMO – według pomysłu i realizacji znanej artystki wizualnej Alicji Rogalskiej, mieszkającej w Londynie. U źródła obu projektów stoi ogólna refleksja na temat meandrów społecznej i historycznej pamięci.

W piątek, 13 września o godz. 17:00 w legnickiej Galerii RING odbyła się prezentacja Odcieni Czerwieni.
Odcienie czerwieni to tytuł projektu artystyczno-społecznego, dla którego pretekstem stały się miejskie obchody 20. rocznicy wyjścia Jednostek Armii Radzieckiej z Legnicy i z Polski.

odcienie_czerwieni_001

Ślady obecności składają się z dwóch części: akcji animacyjnej z udziałem mieszkańców miasta w poszukiwaniu „śladów obecności” w Lasku Złotoryjskim oraz wystawy prac wykonanych podczas tego spotkania. Akcja miała miejsce 30 sierpnia, kiedy to Legniczanie zostali zaproszeni na spacer do pobliskiego Lasku Złotoryjskiego, aby wraz z organizatorami poszukać śladów „radzieckiej” Legnicy, utrwalonych w korze drzew. Lasek pełni dość szczególną rolę w pamięci mieszkańców miasta ze względu na stacjonujący tam przed laty Oddział Północnej Grupy Wojsk Radzieckich. Na około 50 drzewach znajdują się inskrypcje wyryte cyrylicą: imiona, daty, nazwy miejscowości, krótkie sentencje, rysunki…Po co zostały wyryte, co sobą reprezentują, a co najważniejsze, co znaczą dzisiaj dla nas – mieszkańców wolnej Legnicy? Takie pytania przyświecały pierwszej części projektu, którego drugim etapem jest prezentowana podczas głównych obchodów rocznicowych wystawa. Prezentuje ona rysunki stanowiące „zeskanowane” ręcznie przez uczestników akcji inskrypcje znalezione na drzewach. Na rysunkach pojawią się dobrowolne, indywidualne, odautorskie komentarze osób biorących udział w spotkaniu. A wszystko po to, żeby innym okiem, z rezerwą wynikającą z upływu czasu, ale także z czystą ludzką ciekawością spojrzeć na zacierającą się z biegiem lat historię „Małej Moskwy.

Odcienie czerwieni wernisaż - w środku autorka Alicja Rogalska.
Odcienie czerwieni wernisaż – w środku autorka Alicja Rogalska.

Także projekt Alicji Rogalskiej jest dwuczęściowy i odnosi się do pamięci: Widmo I – to okienna ekspozycja gazetowa z „Prawdą” w roli głównej, nawiązująca do wspomnień Legniczan o tym, jak radzieccy żołnierze i cywile wyklejali okna mieszkań egzemplarzami tej gazety, najważniejszego radzieckiego i socjalistycznego dziennika. Gazetowe firanki – obok swego użytkowego charakteru – stanowiły symboliczną barierę rozdzielającą oba koegzystujące obok siebie światy.

Performance „Widmo” Alicji Rogalskiej – tu artystka nakładała na siebie perfumy „Krasnaja Moskwa”. Swego czasu niezwykle popularne i uznawane za synonim luksusu. Artystka odwołała się do pamięci (nie tylko wizualnej, ale także zapachowej…) mieszkańców Legnicy.

Zobaczyliśmy „symboliczny” egzemplarz „Prawdy” z 16 września 1993 r. , według niektórych źródeł – daty oficjalnego wyjścia wojsk radzieckich z Legnicy, według innych – pierwszego dnia w Legnicy bez Rosjan. Widmo II – to …zapachowy performance Alicji Rogalskiej, w którym artystka użyła popularnych w czasach sowieckich perfum (produkowanych do dziś), by przywołać wspomnienia mieszkańców związane z tym zapachem i obecnością radzieckich kobiet w mieście. Według badaczy zmysł powonienia jest bodaj najskuteczniejszym ze środków odtwarzania przeszłości, więc przyszykujmy się na wyjątkowe emocje i wspomnienia. Zapraszamy na niecodzienne wydarzenia w przestrzeni miasta oraz w Galerii RING.

odcienie_czerwieni_001

 

Spółdzielnia Etnograficzna to grupa badaczy Uniwersytetu Warszawskiego, stworzona z uczestników zajęć dr Zuzanny Grębeckiej. W skład Spółdzielni wchodzą Maja Dobiasz, Anna Migdał, Maria Kowalewska, Marcin Krassowski oraz Jędrzej Burszta. Od 2010 roku doktoranci skupiając się na zagadnieniu pamięci prowadzą swoje badania właśnie w Legnicy, organizując spotkania z mieszkańcami miasta, akcje animacyjne oraz społeczno-artystyczne.
Alicja Rogalska – natomiast to artystka wizualna. Absolwentka sztuk pięknych w Goldsmiths College, University of London i wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka prac wideo, obiektów i instalacji oraz projektów edukacyjnych i w przestrzeni publicznej. Mieszka i pracuje w Londynie.

 

Dziś świętujemy 20. rocznicę wyjścia Armii Radzieckiej z Legnicy – a święta rządzą się swoimi prawami. To moment, w którym następuje swoiste odwrócenie rzeczywistości, czas płynie inaczej, uczestnicy – mieszkańcy miasta – zarzucają swoje codzienne zajęcia, a na światło dzienne wychodzą tematy zapominane.

My, obserwatorzy i przyjaciele Legnicy, świętujemy poprzez sztukę, gdyż jest to uniwersalny język, którym porozumiewa się ludzkość. Nie jest to polski ani rosyjski – a zarówno jeden i drugi. Zaprosiliśmy mieszkańców do wzięcia udziału w niecodziennym działaniu z nurtu community arts – sztuki dla społeczności i tworzonej przez społeczność. Inspirowanej Land Artem, sztuką ziemi oraz oczywiście historią Legnicy.

odcienie_czerwieni_001
W ramach projektu artystyczno-społecznego ODCIENIE CZERWIENI artystka Alicja Rogalska realizuje we współpracy z Galerią Sztuki w Legnicy dwa projekty odnoszące się do pamięci. Widmo I nawiązuje do wspomnień Legniczan o tym, jak radzieccy żołnierze wyklejali okna egzemplarzami gazety Prawda, która pełniła funkcję firanek. W oknach Galerii Sztuki pojawią się kopie egzemplarza Prawdy z 16 września 1993 roku – według niektórych źródeł daty oficjalnego wyjścia wojsk radzieckich z Legnicy, według innych – pierwszego dnia w Legnicy bez Rosjan. Widmo II to performance zapachowy – artystka użyje popularnych w czasach sowieckich perfum, by przywołać wspomnienia Legniczan związane z tym zapachem i obecnością radzieckich kobiet w mieście.

Odcienie Czeriweni .. Praca uczestnika projektu. Galeria Sztuki w Legnicy - wrzesień 2013
Odcienie Czeriweni .. Praca uczestnika projektu. Galeria Sztuki w Legnicy.

 

Odcienie Czeriweni .. Prace uczestników projektu. Galeria Sztuki w Leignitz 09.2013
Odcienie Czeriweni .. Prace uczestników projektu. Galeria Sztuki w Leignitz 09.2013

 

Odcienie Czeriweni .. tłumy na wernisażu w Galerii Sztuki w Leignitz 13.09.2013
Odcienie Czeriweni .. tłumy na wernisażu w Galerii Sztuki w Leignitz 13.09.2013

 

Odcienie Czeriweni .. Prace uczestników projektu. Galeria Sztuki w Leignitz 09.2013
Odcienie Czeriweni .. Prace uczestników projektu. Galeria Sztuki w Leignitz 09.2013

 

Odcienie Czeriweni .. Praca uczestnika projektu. Galeria Sztuki w Legnicy - wrzesień 2013
Odcienie Czeriweni .. Praca uczestnika projektu. Galeria Sztuki w Legnicy – wrzesień 2013

 

Odcienie Czeriweni .. napisy na ścianie.. Galeria Sztuki w Legnicy 13 wrzesień 2013
Odcienie Czeriweni .. napisy na ścianie.. Galeria Sztuki w Legnicy 13 wrzesień 2013

 

Odcienie Czeriweni Członkowie Spółdzielni Etnograficznej z Warszawy UW Galeria Sztuki w Legnicy.
Odcienie Czeriweni Członkowie Spółdzielni Etnograficznej z Warszawy UW Galeria Sztuki w Legnicy.

 

Interviev with artist Alicja Rogalska from UK & Mrs Swaryczewska from Landsberg - Galeria Sztuki in Legnitz.
Interviev with artist Alicja Rogalska from UK & Mrs Swaryczewska from Landsberg – Galeria Sztuki in Legnitz.

 

 

Zaproszenie do wzięcia udziału w najnowszym projekcie organizowanym przez Spółdzielnię Etnograficzną z Warszawy oraz Galerię Sztuki z okazji obchodów 20 rocznicy wyjścia Jednostek Armii Radzieckiej z Legnicy przyjeli równiez mieszkańcy dawnej ‚Małej Moskwy’.
GDZIE to sie odbywało?? Zapytacie. Otóż w słynnym LASKU ZŁOTORYJSKIM. 30 sierpnia 2013 roku, o godzinie 16 uczestnicy projektu zebrali się przy kamieniu pamiątkowym przejścia Armii Radzieckiej. najduje się on na wprost III LO, przy ul. Złotoryjskiej 144.

PO CO to wszystko?? ŻEBY PRZYWRÓCIĆ PAMIĘĆ O NIEDAWNEJ LEGNICY

Spacer do lasku. A tam drzewa naznaczone są inskrypcjami cyrylicą. Podpisał się Roman z Charkowa, stacjonował tu trzy lata, patrolował w nocy okolice szpitala. Wyrył też krzyż prawosławny i przebite strzałą serce.
Po co to pisali? Czy tęsknili za domem? Czy odległy lasek stał się powiernikiem tajemnic, a kora drzew nośnikiem pamięci o tych, których przedziwna historia i pokrętna polityka przygnały z egzotycznych republik do poniemieckich koszar?
Jedno jest pewne – Lasek Złotoryjski jest dziś galerią, którą rządzi natura. Każde drzewo jest płótnem, każdy podpis – pociągnięciem pędzla. Obrazy zarastając znikają…
Uczestnicy projektu otrzymali arkusze papieru, węgle i pastele, ci którzy mieli aparaty fotograficzne, mogli je również wykożystać. Tak uzbrojeni wyruszyli na miejsce spotkania, by za pomocą sztuki walczyć o przetrwanie pamięci. Powstała w ten sposób wystawa jest teraz zupelnie innym, niesztampowym, a z pewnością bardziej intymnym spojrzeniem na coraz bardziej anonimową i zacierającą się z biegiem lat historię ‚Małej Moskwy’. Po przeniesieniu wybranych napisów z drzew na papier prace trafily do Galerii Sztuki, gdzie zostały zaprezentowane na wystawie. Każdy uczestnik mógł wymyślić swój podpis pod rysunkiem, a nawet stworzyć całą opowieść…

Odcienie Czerwieni projekt w Lasku Złotoryjskim. Ryty na drzewach.
Odcienie Czerwieni projekt w Lasku Złotoryjskim. Ryty na drzewach.

 

Odcienie Czerwieni projekt w Lasku Złotoryjskim. Ryty na drzewach.
Odcienie Czerwieni projekt w Lasku Złotoryjskim. Ryty na drzewach.

 

Projekt realizowany w Lasku Złotoryjskim w Legnicy. Ryty na drzewach.
Projekt realizowany w Lasku Złotoryjskim w Legnicy. Ryty na drzewach.

Wernisaż i performance odbył się 13.09.2013 r., godz. 17:00 w Galerii RING Rynek 12, w Legnicy.
Organizatorem była Galeria Sztuki w Legnicy i Spółdzielnia Etnograficzna z Warszawy oraz Alicja Rogalska.
Wystawa będzie czynna do 29.09.2013 włącznie.

Zapraszamy. TESTERZY IMPREZ

txt by Wald Loren Coortinator of The Testerzy Imprez Project

we współpracy z Moniką Szpatowicz Galeria Sztuki w Legnicy

 

Kontakt:
Wald Loren
Coordinator of the Testerzy Imprez Project
In Berlin We Trust
16 March, 2013, Grunberg, Poland
mobile phone: