PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL odbędzie się w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zobaczymy ok. 50 filmów z programu 10. edycji. PLANETE+ DOC będzie również obecny w ponad 20 miastach w Polsce (w ramach projektu „weekend z festiwalem PLANETE+ DOC”).

PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL odbędzie się w dniach 10-19 maja 2013 w Warszawie oraz 12-19 maja we Wrocławiu, gdzie pokazane zostanie ok. 50 filmów z programu 10. edycji. Podobnie jak w poprzednich latach, w drugi weekend festiwalu (18-19 maja) PLANETE+ DOC będzie również obecny w ponad 20 miastach w Polsce (w ramach projektu „weekend z festiwalem PLANETE+ DOC”).

Od pierwszej edycji w 2004 roku, festiwal PLANETE+ DOC wyrósł na jedną z największych tego typu imprez na świecie i zyskał wierne grono wielbicieli zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Świadczą o tym nie tylko tłumnie przybywający do festiwalowych kin miłośnicy filmów dokumentalnych, ale także liczby. Podczas gdy w 2004 roku publiczność festiwalu liczyła niecałe 4 500 widzów, w 2010 i 2011 roku przekroczyła w samej Warszawie 30 000.

W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce oraz „Wdechę” Gazety Wyborczej dla „najciekawszego wydarzenia kulturalnego stolicy” w 2008 roku. W zeszłym roku w warszawskiej Kinotece imprezę odwiedziło ponad 31 000 widzów, co plasuje festiwal na 3. miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych.

Festiwal PLANETE+ DOC to wydarzenie, które kształtuje opinie i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata. Festiwal jest imprezą opiniotwórczą gromadzącą świadomą swoich wyborów aktualną i przyszłą elitę intelektualną naszego kraju, najważniejszych filmowców polskich i ludzi świata sztuki i mediów. Gośćmi festiwalu byli m.in. Werner Herzog, Siergiej Dworcewoj, Jørgen Leth, Raymond Depardon, Jane Goodall, Gari Kasparov, Andrzej Wajda, Marcel Łoziński, a z festiwalem współpracowali m.in. Jacek Żakowski, Marek Ostrowski, Edwin Bendyk, Martyna Wojciechowska, Max Cegielski i Piotr Metz. To również tu rozpoczął swą światową karierę film „Królik po berlińsku” Bartka Konopki, a polskie premiery miały tak głośne tytuły, jak „Walc z Baszirem”, „Spotkania na krańcach świata”, „Yes-Meni naprawiają świat” czy „Cremaster”.

Festiwal PLANETE+ DOC charakteryzuje się nowatorskimi rozwiązaniami popularyzowania filmu dokumentalnego poprzez symultaniczne pokazy w 20 miastach w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” i eksperckimi panelami towarzyszącym projekcjom. Był pierwszym festiwalem w Polsce, który wprowadził konkurs dla pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Jest również jedynym w Polsce festiwalem, który organizuje konkurs dla filmów o tematyce ekologicznej (Nagroda Green Warsaw Award) i przyznaje swoją nagrodę filmową Amnesty International dla najlepszego filmu mówiącego o prawach człowieka.

Against Gravity to firma dystrybucyjna założona w 2004 roku przez Artura Liebharta. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL (dawniej Planete Doc Review), który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. Festiwal stał się najpopularniejszym forum dokumentalnym w Polsce przyciągając co roku ponad 30 000 widzów i uwagę najważniejszych mediów w Polsce. W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce oraz „Wdechę” Gazety Wyborczej dla „najciekawszego wydarzenia kulturalnego stolicy” w 2008 roku.

Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego. W 2011 roku otrzymała nominację do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla „najlepszego dystrybutora filmów zagranicznych”.

Against Gravity wprowadziła do polskich kin m.in. legendarny animowany film dokumentalny „Walc z Baszirem”, Oscarowe „Przeznaczone do burdelu”, czy „Hanami- kwiat wiśni”. Jako pierwsza w Polsce zaprezentowała fenomen nowego kina greckiego wprowadzając do kin „Kieł” Giorgosa Lanthimosa. Jest również dystrybutorem filmów nowej gwiazdy współczesnego kina – Sergieja Łoźnicy („Szczęście ty moje”). Takie filmy jak „Tulpan”, „Yes-meni naprawiają świat”, „Oczy szeroko otwarte” czy kino dokumentalne Wernera Herzoga są wizytówką dystrybutora.

Against Gravity wydaje serię DVD „Magazyn Sztuki Dokumentu” prezentującą najlepsze filmy festiwalu Planete Doc, jak również wydawnictwa wielopłytowe, w tym z serii „Oblicza…” (m.in. „Oblicza Chin”, „Oblicza Rosji”, „Oblicza Rocka”) oraz „Świat według…” przybliżającą widzom dokonania najwybitniejszych reżyserów kina dokumentalnego. Oddzielną serię DVD tworzą filmy fabularne.
Kanały dystrybucyjne Against Gravity obejmują również nadawców telewizyjnych i platformy VOD.

Against Gravity współpracuje z wieloma festiwalami i organizacjami pozarządowymi w Polsce upowszechniając najlepsze światowe kino dokumentalne i fabularne. W 2011 roku zainaugurowała działalność Akademia PLANETE+ DOC – inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów szkół średnich, w której film dokumentalny staje się elementem edukacji szkolnej i punktem wyjścia do zainteresowania młodzieży kondycją świata.

Więcej informacji
o Against Gravity i jej bieżącej działalności można znaleźć na stronie www.againstgravity.pl oraz na facebooku AGAINST GRAVITY i PLANETE+ DOC.

Fundacja OKONAKINO została powołana przez osoby związane z PLANETE+ DOC FILMFESTIVAL. Od dwóch lat Fundacja angażuje się w działalność edukacyjną dotyczącą filmów dokumentalnych, organizuje między innymi wydarzenia towarzyszące festiwalowi PLANETE+DOC i współpracuje przy programie edukacyjnym „Akademia PLANETE+ DOC”, który ma na celu nie tylko pobudzenie zainteresowania filmem dokumentalnym jako gatunkiem sztuki, ale także kształtowanie umiejętności interpretowania świata, pobudzenie aktywności i twórczej wrażliwości oraz rozwijanie świadomości obywatelskiej i zdolności do oceny społecznych zjawisk przez uczniów na różnym poziomie edukacji. Fundacja współpracuje z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy oraz Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych.

Cele działalności Fundacji obejmują m.in.: prezentację innowacyjnych form sztuki, w tym sztuki zaangażowanej i dokumentalnych projektów interdyscyplinarnych, budowanie płaszczyzny dla dialogu wokół sztuki oraz uwrażliwienie widzów na film dokumentalny i kino artystyczne.
Wydarzenia organizowane przez Fundację, w szczególności projekty edukacyjne oraz debaty, wspomagają budowę silnej płaszczyzny dialogu środowisk twórczych i publiczności festiwalowej oraz integrację różnych środowisk (artystycznych, naukowych, filmowych, organizacji pozarządowych).

O AKADEMII PLANETE+DOC

Projekt ma być w założeniu ciekawym i znaczącym uzupełnieniem edukacji ,

stanowiącym unikalne źródło wiedzy z zakresu historii, wiedzy o kulturze,

sztuce i świecie oraz naukach polityczno-społecznych. Jego celem jest nie

tylko pobudzenie zainteresowania filmem dokumentalnym jako gatunkiem

sztuki. Chodzi również o kształtowanie umiejętności interpretowania świata,

pobudzenie aktywności i twórczej wrażliwości oraz rozwijanie świadomości

obywatelskiej i zdolności do oceny społecznych zjawisk przez uczniów na

różnym poziomie edukacji.
Ma być w założeniu rodzajem twórczej i efektywnej edukacji filmowej, silnie

powiązanej ze zmieniającą się szybko rzeczywistością. Specjalnie

wyselekcjonowane filmy mają w założeniu nie tylko dostarczyć uczestnikom

wiedzy, ale także umożliwić im poznanie ciekawych, często nieznanych,

obszarów i zagadnień współczesnego świata. Dzięki temu projekt stwarza

młodym ludziom szansę otwarcia się na to, co nieznane i niezrozumiałe, a w

efekcie pozwala pozbyć się uprzedzeń, nabrać samoświadomości i pewności

siebie oraz rozwinąć postawę świadomego podejścia do wolności, tak ważną

w demokratycznym społeczeństwie.
Program został w całości oparty na filmach dokumentalnych, dzięki czemu

wyróżnia się spośród innych programów edukacji filmowej. Z bogatego

repertuaru festiwalu PLANETE+ DOC zostały wybrane filmy, które stanowią

najlepsze uzupełnienie wiedzy o szeroko pojętą współczesność.
Festiwal PLANETE+ DOC to wydarzenie, które kształtuje opinie i inspiruje do

głębszej refleksji nad kondycją świata. W 2011 w warszawskiej Kinotece

imprezę odwiedziło ponad 30000 widzów, co plasuje festiwal na 3. miejscu

pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów

dokumentalnych.planetedocff.pl

Program przeznaczony jest dla: Gimnazjalistów / Licealistów / Studentów

Program może być realizowany przez: Szkoły / Uczelnie Wyższe / Domy

Kultury

Kontakt: Diana Gaik – diana@docreview.pl; tel: 668160433

AKADEMIA PLANETE+DOC oprócz działań w trakcie festiwalu proponuje

zajęcia edukacyjne przez cały rok z filmem dokumentalnym.

WIĘCEJ INFORMACJI I AKTUALNE PROJEKTY znajdziecie na stronie

programu:
akademia.planetedocff.pl

http://www.planetedocff.pl

Wykład mistrzowski: Krytyka Filmowa – Tue Steen Müller

Sobota, 18 maja, godz. 11:00, Kinoteka
W języku angielskim
Bilety do kupienia w kasie Kinoteki
Zgłoszenia po bezpłatne wejściówki dla profesjonalistów branży filmowej

przyjmowane były do 30 kwietnia 2013

W drugą sobotę festiwalu o godzinie 11.00 zapraszamy na warsztaty z krytyki

filmu dokumentalnego, przeznaczone dla osób zajmujących się zawodowo

dziennikarstwem filmowym oraz dla studentów kierunków dziennikarskich i

filmowych, a prowadzonych przez wybitnych specjalistów z zagranicy.

Warsztaty poprowadzi Tue Steen Müller – duński krytyk filmowy, wieloletni

dyrektor European Documentary Network, wielokrotnie nagradzany za

osiągnięcia związane z upowszechnianiem kina dokumentalnego w Danii i

zagranicą.

Wykład mistrzowski: Siergiej Łoźnica

wtorek, 14 maja, godz. 17:00, Kinoteka

Wykład mistrzowski: Siergiej Łoźnica
Wykład mistrzowski: Siergiej Łoźnica

W języku polskim i rosyjskim
Bilety do kupienia w kasie Kinoteki

Zgłoszenia po bezpłatne wejściówki dla profesjonalistów branży filmowej

przyjmowane były do 19 kwietnia 2013

Podczas wykładu mistrzowskiego p.t. Autentyczność i fenomen kina Siergiej

Łoźnica zastanowi się wspólnie z uczestnikami nad zagadnieniami

„rzeczywistości” i „autentyczności” w kinie. Wykładowi będą towarzyszyć

pokazy fragmentów filmów reżysera. Wykład poprowadzi Michał Chaciński –

dyrektor artystyczny Gdynia Film Festival, dziennikarz TVP Kultura.

Podczas festiwalu PLANETE+ DOC, w ramach retrospektywy twórczości

Siergieja Łoźnicy Prawda czasu, prawda ekranu… was wyzwoli: 12 x Siergiej

Łoźnica widzowie będą mieli szansę obejrzeć 10 filmów dokumentalnych:

Cud Św. Antoniego (2012), Spektakl (2008), Artel (2006), Blokada (2006),

Fabryka (2004), Pejzaż (2003), Portret (2002), Przysiółek (2002), Przystanek

(2000), Dzisiaj zbudujemy dom (1997) oraz 2 filmy fabularne: We mgle (2012) –

nagroda FIPRESCI na MFF w Cannes w 2012 roku; film zostanie pokazany

przedpremierowo (premiera kinowa 24 maja) oraz Szczęście ty moje (2010).
Wykłady mistrzowskie są organizowane we współpracy z MEDIA Desk Polska.
Partnerami wykładów mistrzowskich są: Canon, Szkoła Wajdy, Mazovia

Warsaw Film Commission oraz magazyn FilmPRO.

Wykład mistrzowski: Peter Mettler

Wtorek, 14 maja, godz. 20:00, Warszawa, Kinoteka

Peter Mettler Wykład mistrzowski w  Kinotece Wawa
W języku polskim i angielskim
Bilety do kupienia w kasie Kinoteki
Zgłoszenia po bezpłatne wejściówki dla profesjonalistów branży filmowej

przyjmowane były do 19 kwietnia 2013

Dokumentalista, fotograf i artysta wizualny Peter Mettler jest gościem

specjalnym tegorocznej edycji festiwalu filmowego PLANETE + DOC. Jego

film Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz, w którym reżyser zabiera

widzów w porywającą podróż w czasie i przestrzeni, bierze udział w

konkursie głównym o Nagrodę Millennium i o nagrodę Canon

Cinematography Award przyznawaną twórcy najlepszego obrazu.

Podczas wykładu mistrzowskiego, który poprowadzi krytyk filmowy Kuba

Mikurda, Peter Mettler opowie o swojej wizji kina dokumentalnego, filozofii i

metodach pracy, w tym m.in. o strategiach filmowania i montażu, metodach

badawczych, związkach filmu z muzyką, metodach miksowania dźwięku i

obrazu oraz ich prezentacji. Wykładowi towarzyszyć będą pokazy fragmentów

jego filmów.

Wykłady mistrzowskie są organizowane we współpracy z MEDIA Desk Polska
Partnerami wykładów mistrzowskich są: Canon, Szkoła Wajdy, Mazovia

Warsaw Film Commission oraz magazyn FilmPRO

Wykłady: Historia Polskiego Filmu Dokumentalnego

Sobota, 18 maja, 14:00 | Iluzjon | Wykład Historia polskiego filmu

dokumentalnego I: kino nieme
Niedziela, 19 maja, 14:00 | Iluzjon | Wykład Historia polskiego filmu

dokumentalnego II: polski dokument lat 30. XX wieku

W programie tegorocznego festiwalu filmowego PLANETE+ DOC znajdą się

również wydarzenia dla osób zainteresowanych historią polskiego kina

dokumentalnego. W warszawskim kinie Iluzjon odbędą się dwa wykłady,

podczas których uczestnicy będą mogli poznać historię polskiego filmu

dokumentalnego od dziejów najstarszych, sięgających początków XX wieku,

po okres międzywojenny. Całość zostanie bogato zilustrowana cennymi

materiałami archiwalnymi. Przewodnikami po historii polskiego filmu

dokumentalnego będą jego wybitni znawcy: prof. Małgorzata Hendrykowska,

która przedstawi historię polskiego filmu dokumentalnego okresu niemego

(sobota) oraz prof. Marek Hendrykowski, który omówi polskie kino

dokumentalne lat 30. XX wieku (niedziela).

Prof. Małgorzata Hendrykowska – autorka uhonorowanej nagrodą Laterna

Magica znakomitej monografii książkowej Śladami tamtych cieni. Film w

kulturze polskiej przełomu stuleci 1895-1914 (Poznań, 1993) oraz

monumentalnej Kroniki kinematografii polskiej 1895-2011 (Poznań, 2012).

Redaktorka tomu zbiorowego Klucze do rzeczywistości. Szkice i rozmowy o

polskim filmie dokumentalnym po roku 1989.

Prof. Marek Hendrykowski – autor licznych artykułów o polskim filmie

dokumentalnym oraz monografii książkowych o Stanisławie Różewiczu,

Marcelu Łozińskim, Wojciechu Wiszniewskim oraz Andrzeju Munku. Ekspert

Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Pathe Journal 1910
Polska / Poland 1910, …. min
czarno-biały, 35 mm, napisy w języku niemieckim

Kraków – odsłonięcie pomnika Króla Władysława Jagiełły
Polska / Poland 1910, …. min
czarno-biały, 35 mm, niemy

Pożar w zapałczarni
Polska / Poland 1913 …. min
czarno-biały, 35 mm, niemy, reportaż
Produkcja / Production: bracia Krzemińscy

C.O.P. Stalowa Wola
Polska / Poland przed 1939 21 min
czarno-biały, 35 mm

Pogrzeb Marszałka Józefa Piłsudskiego
Polska / Poland 1935, 2 min
czarno-biały, 35 mm, reportaż dźwiękowy

„Jak zrobić film?” Warsztaty filmowe dla dzieci

Niedziela, 12 maja 2013, w godzinach 14.00-17.00, foyer kina Iluzjon

W języku polskim

Zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 11 lat na rodzinną wizytę w kinie, czyli

Dzień rodzinny na festiwalu filmowym PLANETE+ DOC, zorganizpowany

wspólnie z magazynem FilmPRO. Rodzice i opiekunowie będą mogli obejrzeć

wybrany film z festiwalowego repertuaru, podczas gdy dzieci wezmą udział w

warsztatach Jak zrobić film?, prowadzonych przez profesjonalnych

filmowców. Młodzi uczestnicy warsztatów nie tylko dowiedzą się, w jaki

sposób zaplanować i zrealizować prawdziwy film, ale także będą mieli okazję

wykonać praktyczne ćwiczenia filmowe.
Warsztatom towarzyszyć będzie promocja podręcznika dla najmłodszych

filmowców pt. Jak zrobić film?.
Wstęp na warsztaty wolny.
Ilośc miejsc ograniczona. Zgłoszenia: info@filmpro.com.pl

O Akademii PLANETE+DOC
Wykład mistrzowski: Siergiej Łoźnica
Wykład mistrzowski: Peter Mettler
Wykład mistrzowski: krytyka filmowa – Tue Steen Müller
Wykłady: Historia Polskiego Filmu Dokumentalnego I i II
Wykład dla nauczycieli: Jak rozmawiać z nastolatkami o seksualności?
Poranki edukacyjne dla szkół gimnazjalnych i licealnych
Pokaz dla rodziców filmu „Więcej niż miód” i warsztaty dla dzieci

Dźwiękobraźnia
„Jak zrobić film?” Warsztaty filmowe dla dzieci
Konferencja Naukowa: „(Po)Wolne jedzenie”
Canon – warsztaty i pokazy sprzętowe dla profesjonalistów
DOK.Incubator
Doc Next @ PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL

Kina i obiekty festiwalowe:

Dolnośląskie Centrum Filmowe
adres: ul. Piłsudskiego 64a, 50-020 Wrocław
Rezerwacja biletów: (+71) 793 79 00
Tel. (+71) 796 34 87, mail: dcf@dcf.wroclaw.pl
www.dcf.wroclaw.pl

Podwórko przy ulicy Ruskiej 46
Klub Niskie Łąki
ul. Ruska 46c, Wrocław
tel. 697 052461

Studio BWA
ul. Ruska 46a/13
tel. (+71) 781 55 02

Języki: polski, angielski.

Filmy zagraniczne wyświetlane są z polskimi napisami. Większość filmów

pokazywana jest również z angielskimi napisami.

Informacja

Strona internetowa festiwalu www.planetedocff.pl – aplikacja MÓJ

KALENDARZ

Polecamy i zachęcamy do korzystania ze strony planetedocff.pl. Znajdziecie

tam najświeższe informacje o festiwalu oraz aplikację MÓJ KALENDARZ.

Dzięki niej możecie rekomendować, tworzyć swój program projekcji na dany

dzień, filtrować projekcje według miejsca i czasu projekcji, sekcji filmowej czy

konkursu.

Centralne Biuro Informacji (CBI)

CBI znajduje się w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Czynne jest codziennie

na godzinę przed pierwszym seansem, do rozpoczęcia ostatniego seansu.

Bilety

Sprzedaż biletów rusza w Dolnośląskim Centrum Filmowym 3 maja 2013 roku.
Ceny biletów:
Bilety na seanse do godz. 15.00 – 12 zł.
Bilety na seanse od godz. 15.00 – 15 zł.
Bilety na seanse 3D – 18 zł.
Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu wynosi 10 zł.

50 pierwszych osób, które kupi 10 lub więcej biletów otrzyma katalog gratis!

Rezerwacji można dokonywać telefonicznie w Dolnośląskim Centrum

Filmowym pod numerem (+71) 793 79 00 oraz online.
Rezerwacja i informacje na stronie www.dcf.wroclaw.pl
Informujemy, ze nie ma możliwości zwrotu zakupionych biletów.
Miejsca na sali są nienumerowane.

Katalog i gadżety festiwalowe:

Nasze gadżety można nabyć w trakcie festiwalu w Centralnym Biurze

Informacji (CBI). Ilość ograniczona!
Koszulka – 30 zł.
Katalog –15 zł.
Program projekcji z rekomendacjami – bezpłatny

Debaty i spotkania:

Wstęp wolny w ramach wolnych miejsc. Pierwszeństwo mają posiadacze

biletów na seans filmowy połączony z debatą lub spotkaniem.

PLANETE+ DOC Masters

Wstęp wolny z biletem na seans poprzedzający spotkanie. Dla pozostałych

osób wstęp na spotkanie kosztuje 5 zł.

Wystawa Petera Mettlera Teledivintry

Klub Festiwalowy Niskie Łąki, ul. Ruska 46c
Wystawa czynna od poniedziałku 13 maja do niedzieli 26 maja 2013, w

godzinach od 14:00 do 24:00, w weekend od godz. 12:00
Wstęp wolny

Kino nocne: Filmy z mediakolekcji Doc Next Network

Studio BWA, ul. Ruska 46a/13
Czynne codziennie w trakcie trwania festiwalu w godzinach od 21.00 do 1.00
Wstęp wolny

Koncerty i imprezy muzyczne
Klub festiwalowy Niskie Łąki, ul. Ruska 46c
Wstęp wolny, na wybrane wydarzenia tylko dla widzów tegorocznego

festiwalu PLANETE+ DOC.
Ilość miejsc ograniczona

Nagroda Publiczności:

Zachęcamy do głosowania na najlepszy według publiczności film festiwalu

PLANETE+ DOC.

Kupon do głosowania znajduje się na odwrocie biletu.

By zagłosować, wystarczy naderwać odpowiednią ocenę na skali (1 to

najlepsza ocena, 4 to najgorsza) i po projekcji w dniach 12-19 maja wrzucić

kupon do urny. Nagroda publiczności, ufundowana przez kanał

dokumentalny PLANETE+ i platformę cyfrową nc+, zostanie wręczona na gali

wręczenia nagród 19 maja.

Gdzie nas znajdziesz:

W Internecie:

www.facebook.com/PlaneteDoc/
www.youtube.com/planeteplusdocff/
www.againstgravity.pl/
www.youtube.pl/againstgravity.pl/
www.againstgravity.pl/2/sklep-dvd/